Foto: Ieva Lūka/LETA

Šņabis no radioaktīvās zonas 0

Ir izveidota Černobiļas spirta kompānija, kas izgatavo degvīnu “Atomik” no graudiem un ūdens no Černobiļas aizlieguma zonas. Tas ir pirmais patēriņa produkts, kas nāk no pamestās teritorijas ap avarējušo atomelektrostaciju, ziņo BBC.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

To radījuši ukraiņu un britu pētnieki, kas ilgus gadus strādājuši aizliegtajā zonā, pētot, kā zeme ir atjaunojusies kopš kodolkatastrofas. Viņu vidū arī Portsmutas universitātes profesors Džims Smits. “Šis nav vairāk radioaktīvs kā jebkurš cits degvīns,” viņš secinājis. Kaut arī ticis paziņots, ka 2600 kvadrātkilometru zona ap Černobiļas kodolreaktoru nebūs apdzīvojama turpmākos 24 tūkstošus gadu, šodien Černobiļa ir kļuvusi par tūrisma objektu Nr. 1 Ukrainā, kuru pērn apciemoja vairāk nekā 60 tūkstoši tūristu. Nu ir radīts pirmais produkts no radioaktīvās zonas.

Rudzi tiek audzēti kādā lauku saimniecībā. Tie jo­projām ir nedaudz piesārņoti. Arī ūdens tiek ņemts no Černobiļas akvatorija. Bet pēc destilēšanas radioaktivitāte pazūd. Sauthemptonas universitātes (Apvienotā Karaliste) radioanalīzes laboratorija degvīnā neatrada nekādas radioaktivitātes pazīmes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dr. Genādijs Laptevs, Ukrainas Hidrometeoroloģijas institūta zinātnieks, jaunizveidotās degvīna kompānijas līdzdibinātājs, norāda, ka šādā veidā daļu saindētās zemes var izmantot produktīvi. Peļņu, kas tiks gūta, pārdodot degvīnu, zinātnieki plāno izmantot palīdzībai Ukrainas ļaudīm, kurus joprojām ietekmē katastrofa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.