Foto-Aija Geida

Smiltsērkšķi ar lieliem augļiem 0

“Kuras lielogu smiltsērkšķu šķirnes labāk stādīt dārzā?”A. Brence Tukuma novadā

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Kokteilis
Ir vērts “nošpikot”! 10 lietas, ko bērni zina, bet pieaugušie ir aizmirsuši
Lasīt citas ziņas

Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītājs Andrejs Brūvelis skaidro, ka visas pie mums audzētās šķirnes – ‘Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja’, ‘Prozračnaja’, ‘Marija’, ‘Tatjana’, ‘Avgustinka’, ‘Perčik’, ‘Trofimovskaja’ – ir liel­augļu ar masu 0,5 – 1 grams. Tiesa, tas gan nav konkrēts lielums katrai šķirnei, augļa masa atkarīga no ūdens pietiekamības ražas gada vasarā un var atšķirties pat par 50 procentiem.

Vidēja lieluma augļi (0,3 – 0,6 g) ir vācu izcelsmes šķirnēm – ‘Leikora’, ‘Dorana’, ‘Frugana’, ‘Hergo’, ‘Askola’. Tās Latvijā neaudzē, jo augļi ir ļoti skābi, ar nelielu sulas iznākumu un produktus piesārņojošiem zvaigžņ­matiņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sīki augļi (mazāk par 0,3 g) ir savvaļas smiltsērkšķiem. Visiem augļu kātiņš ir līdz 8 mm garš. Lasot ražu, pārrauj vai nu augļa kātiņu (sausais atrāvums) vai noplēš augļa miziņu pie pamata (slapjais atrāvums). Pilnīgi sausa atrāvuma nav nevienai šķirnei, bet ‘Marijai’ tas ir vislabākais – apmēram 90 %, pārējām šķirnēm 40 – 70 %.

– Pašlaik top jaunas šķirnes, vēl nepieciešami trīs gadi, lai tās varētu laist pasaulē. Divas būs “meitenes” (sievišķie augi) un viens “zēns” (ar vīrišķiem ziedpumpuriem), turklāt ar ziemeļu gēniem – tātad ar īsu un intensīvu augšanas periodu, lai var kultivēt arī Skandināvijas un Kanādas vēsākos reģionos. Vienai no jaunajām šķirnēm augļi būs ļoti lieli – ap 1 g. Nosaukumi šķirnēm gan vēl nav izdomāti, – stāsta Andrejs Brūvelis.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.