Smiltēns: Šobrīd kaut ko svinēt pie tā pieminekļa ir ne tikai amorāli, bet noziedzīgi, nacisma upurus ejiet pieminēt uz kapiem 0
“Vladimirs Putins savās runās vairākkārt ir pieminējis, ka lielākā 20. gadsimta ģeopolitiskā katastrofa ir bijis PSRS sabrukums. Savukārt lielākie svētki – uzvara 2. pasaules karā, bet tieši Latvijai šis mirklis bijis vislielākā katastrofa, jo tajā brīdī mūsu valsti okupēja, daudzus nogalināja, izsūtīja, atņēma mantu un izpostīja cilvēku dzīves,” TV24 raidījumā “Ziņu top” pauda Edvards Smiltēns, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks, LRA valdes priekšsēdētājs.
“Arī manu vectēvu izsūtīja uz 11 gadiem uz Sibīriju! Katru ģimeni tas ir skāris.
Mūsu izpratnē šis piemineklis nesimbolizē nekādu uzvaru, drīzāk traģēdiju mūsu valstij un tautai, tāpēc katri centieni mēģināt tikt vaļā no iepriekšējiem pagātnes rēgiem ir apsveicami un tieši tajā virzienā ir jāiet,” Smiltēns saka.
Vēl joprojām aktīvas ir līgumsaistības par Krievijas karaspēka izvešanu, kur pretī apsolījums saglabāt pieminekļus, bet ir citas iespējas, kā paust savu nostāju. Rīgā pie šī pieminekļa, piemēram, izkārti Ukrainas karogi, tādējādi mēģinot mainīt šīs vietas uzsvarus.
Runājot par nosaukumu un tā pārdēvēšanu, tā ir reāla iespēja un rīcība. “Tas pats attiecas uz aizliegumu pie šī pieminekļa kaut ko svinēt, it sevišķi šobrīd, kad tiek izpostīta Ukraina un mirst cilvēki, kaut ko svinēt ir ne tikai amorāli, bet noziedzīgi,” politiķis stāsta.
Bet kā ar ziedu nolikšanu 8. maijā? Tā ir oficiāla nacisma upuru piemiņas diena.
“Ja kādam ir kritušie radinieki, es teiktu, ka viņi jāiet pieminēt uz kapiem. 8. un 9. maijā pie šī pieminekļa nav jānotiek absolūti nekam!” Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks atklāj.