Foto – Inita Šteinberga

Smilšu segums kapavietai: kā kopt, lai nepaliek pelēks 0

Ko darīt ar kapu smiltīm, lai tās saglabātos tīras un baltas? Beru un beru, taču tās atkal pēc neilga laika kļūst pelēkas, neglītas. ZELTĪTE Saulkrastos

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Baltas un tīras smiltis saglabāsies tikai vienu divus gadus pēc uzbēršanas. Smiltis pelēkas padarīs atpūstie augsnes putekļi, ziedputekšņi, lapas un citas kritalas, kas krīt no kokiem. Ja vēlas glītu smiltiņu, jārēķinās, ka tā būs regulāri jāatjauno, jo nekāda brīnumlīdzekļa to tīrības saglabāšanai nav.

Smiltis kopt visgrūtāk

Smiltis, ja grābj vienā virzienā, mēdz arī izgrābties. Jo netīrākas, ar augsni un organiskām vielām būs sajaukušās smiltis, jo vairāk tajās sēsies un augs nezāles. Turklāt īsti tīras smiltis dabūt nemaz nav tik viegli. Dažkārt smiltis, kuras atved un kaudzē izber pie kapiem, nav nekāds labais materiāls. Labas ir veikalos nopērkamās, bērnu smilškastēm domātās smiltis, taču tas nav lēti, īpaši, ja smiltis vajadzīgas lielai platībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nereti smiltis izvēlas kā populārāko, tradicionālāko segumu kapiem. Turklāt pastāv uzskats, ka tas ir pats lētākais materiāls, taču, ja parēķina, cik darba nāksies ieguldīt to iegādē, kopšanā un nomaiņā, nekas lēts nesanāks. Smilšu nomaiņu atvieglo apakšā ieklāts ģeotekstils.

Apakšā klāj tekstilu

Ģeotekstilu ieklāj, sākot kapavietas labiekārtošanu, pirms apmalīšu uzlikšanas neatkarīgi no izvēlētā seguma. Ģeotekstilu var iegādāties būvniecības un dārza preču veikalos. Kapiem vispiemērotākais būs metru plats materiāls. Klājot veido 5 cm lielu pārklājumu slejai ar sleju. Ja vajadzēs kaut ko labot, to būs ērti izdarīt, noņemot sleju vajadzīgajā vietā. Tekstils arī nedaudz pasargās no koku un krūmu saknēm (sevišķi klinteņu!), kas ielien kapavietas segumā, bet īpaši puķudobēs un kopiņas melnzemē.

Smiltis uz seguma ber apmēram 10 cm, oļus un šķembas – apmēram 5 cm biezā kārtā. Malas rūpīgi noloka, lai palīgmateriāls nebūtu redzams.

Meklē kaut ko labāku

Kā labāku alternatīvu smiltīm var izmantot šķembu vai oļu segumu. Tos var iegādāties vēlamajā tonī un smalkumā. Lapas un citus gružus noslauka ar platu slotu. Vislabākā ir tā sauktā prosas slota. Nebūs redzams arī katrs pēdas nospiedums, un izpaliks grābšana. Šāda seguma kopšana sevišķi ērta ar lapu sūcējiem vai pūtējiem. Ja šķembu vai oļu segums kļuvis ļoti netīrs, to var mazgāt, izsijāt un lietot atkal vai arī uzbērt nelielu atjaunojošu slānīti svaigākam izskatam. Izvēloties šo segumu, apakšā noteikti jāliek ģeotekstils.

Ģeotekstilu nevar aizvietot ar plēvi, jo tā nav ūdenscaurlaidīga.

PADOMS

Sargā no sūnām

Sūnas sevišķi ātri parādās uz akmeņu raupjās daļas, ja piemineklis atrodas paēnā, zem kokiem. Sūnas ir gaumes lieta, jo akmenim nekādu ļaunumu tās nenodara. Ja patīk, var atstāt, sūnojums kapavietai rada īpašu noskaņu un senuma efektu. Taču, ja sūna nepatīk, no tās var viegli atbrīvoties. Labākais līdzeklis šādam darbam ir dzeramā soda, nevis kāda dārga ķīmija. Akmens virsmu saslapina un uzber sodu, mazliet patur un pēc tam ar suku rūpīgi noberž. Akmens virsma kļūs sārmaina, un jauna sūna ataugs lēnāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.