Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – LETA

Smidzinātāja mazgāšana 0

“Pēc smidzināšanas ar insekticīdu pret laputīm manas rozes bija pagalam. Domāju, ka pie vainas bija raundaps (precīzāk, herbicīda paliekas smidzinātājā), ar ko pirms kāda laika apsmidzināju gārsu. Pirms rožu miglošanas tvertni gan apskaloju ar ūdeni, bet laikam tur vēl kas no iepriekšējās reizes bija palicis iekšā. Vai ir arī kādi speciāli līdzekļi smidzinātāju mazgāšanai?” 
Inita A.

Reklāma
Reklāma

 

DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Lasīt citas ziņas

Augu aizsardzības līdzekļa paliekas saglabājas ne tikai smidzinātāja tvertnē, bet arī šļūtenēs, filtros, sprauslās un savienojumos. Ja tos neizmazgā tūlīt pēc lietošanas, ķimikālijas piekalst pie sieniņām, bet vēlāk mēdz reaģēt ar nākamo līdzekli. Šīs reakcijas ir pilnīgi neprognozējamas. To rezultātā var rasties nogulsnes, kas aizķepina sprauslas un filtrus, mēdz veidoties arī kultūraugiem bīstami savienojumi. Tieši tāpēc ir svarīgi rūpīgi izskalot un izmazgāt smidzinātāju tūlīt pēc lietošanas.

Lielražošanā smidzinātāja tvertni iztukšo pilnībā, turpretī mazdārzu apsaimniekotājiem daļa darba šķidruma bieži vien paliek neizmantota, reizēm to tur atstāj apzināti, lai glabājas līdz nākamai reizei. Tas nav pareizi, jo darbīgā viela šķidrumā ūdenī esošo baktēriju ietekmē noārdās. Šā procesa ātrums ir atkarīgs no gaismas un temperatūras, kā arī šķidruma pH līmeņa. Jo augstāks pH, jo straujāk noārdās aktīvās vielas, vismaz to lielākā daļa. Arī mazdārziņu kopējiem jācenšas precīzi aprēķināt nepieciešamo darba šķidruma daudzumu, bet pārpalikumus drošāk izliet komposta kaudzē, kur tos ātri vien noārdīs mikroorganismi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašu smidzinātāju var mazgāt ar dzeramās sodas šķīdumu (100 g/10 l ūdens), bet nav ieteicams lietot kalcinēto sodu. Saskarsmē ar dažiem lapu mēslojumiem un augu aizsardzības līdzekļiem kalcijs mēdz veidot nogulsnes.

Latvijā ir nopērkami vairāki speciālie mazgāšanas līdzekļi lauka smidzinātāju sakopšanai, vienu no tiem – Mediator Clean – šogad pirmo reizi piedāvā arī sīkos iepakojumos tieši amatieriem muguras smidzinātāju mazgāšanai. Tas ir spilgts, luminiscējošs šķidrums rozā krāsā, kas satur virsmas aktīvās vielas un nātrija hidroksīdu. Uz 10 l ūdens lieto 50 ml mazgāšanas līdzekļa.

Uzreiz pēc smidzināšanas tvertni izskalo ar tīru ūdeni un piepilda ar šo šķīdumu. Tad ļauj tam iedarboties vismaz 10 – 15 minūtes. Labāk būtu smidzinātāju vairākkārt sakratīt, bet tas ir fiziski smags darbs. Pēc tam līdzekli izsmidzina, tā izmazgājot arī visas šļūtenes un savienojumus.

Sprauslas labāk izmazgāt atsevišķi, lietojot šo pašu līdzekli un speciālu birsti (tā var būt arī mīksta, savu laiku nokalpojusi zobu suka, ko lieto vienīgi sprauslu tīrīšanai un glabā kopā ar smidzinātāja rezerves daļām). Pēc tam smidzinātāju atkal izskalo ar ūdeni un pārbauda, vai iekšpusē uz tvertnes sienām vēl nav redzami spilgti rozā krāsas plankumi. Ja tādi ir, tvertni un šļūtenes izskalo vēlreiz.

Visus šos darbus labāk veikt pie komposta kaudzes, lai šķidrums nenonāk uz augiem.

Smidzinātāja mazgāšanas laikā jāievēro tādi paši individuālās aizsardzības pasākumi, kā strādājot ar augu aizsardzības līdzekļiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.