Smēķētāju skaits Zviedrijai samazinājies līdz 5,6%. Kā tas izdevies? 24
Ar aktīvu valsts politiku un zinātniski pamatotām metodēm, tai ir izdevies samazināt cigarešu lietotāju skaitu līdz 5,6%. Tādejādi Zviedrija ir būtiski apsteigusi parējās valstis smēķēšanas novēršanas jomā un visātrāk pietuvojusies Eiropas vēža apkarošanas plānā izvirzītajam mērķim līdz 2040. gadam samazināt smēķētāju skaitu līdz 5%.
Smēķēšana Eiropā ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis un katrs piektais nāves gadījums ir saistīts ar cigarešu smēķēšanu. Savukārt Zviedrijai kopš 1980. gada, kad smēķētāju skaits sasniedza 35%, to ir izdevies strauji samazināt zem 6%. Nevienai citai valstij pagaidām nav izdevies pietuvoties šim Zviedrijas sasniegumam. Nākamās tuvākās Eiropas valsts smēķēšanas līmenis ir divreiz lielāks nekā Zviedrijā, savukārt ES vidējais rādītājs ir aptuveni 23%, kas ir četras reizes augstāks nekā Zviedrijā. Samazinot smēķētāju skaitu, Zviedrijai ir arī izdevies sasniegt Eiropā zemāko ar smēķēšanu saistīto mirstības līmeni.
Zviedrijas smēķēšanas apkarošanas politikas pamatā ir cigarešu nodarītā kaitējuma mazināšana un mazāk kaitīgu smēķēšanas alternatīvu veicināšana cigarešu lietotāju vidū. Galvenā alternatīva, kas veicina strauju atteikšanos no cigaretēm un ko izvēlas zviedri ir snus jeb zelējamā tabaka. Tāpat Zviedrijas cigarešu lietotāji, kuri vēlas atmest smēķēšanu, arvien biežāk kā alternatīvu izmanto nikotīna maisiņus un e-cigaretes.
“Ja visi, aptuveni 1,1 miljards smēķētāju pasaulē, pārietu uz kādu no mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām, tas varētu novērst daudzas slimības un glābt miljoniem dzīvību visā pasaulē. Zviedrija ir atradusi risinājumu un mums ir jāstrādā kopā, lai glābtu dzīvības un atkārtotu Zviedrijas pieredzi visā pasaulē,” norāda sabiedriskās organizācijas “Veselības diplomāti” prezidents Delons Humans.
Zviedrijas progresīvais kaitējuma mazināšanas modelis atšķiras no citu valstu piekoptās līdzšinējās tabakas kontroles politikas. Tāpēc daudzi eksperti norāda, ka Zviedrijas ES prezidentūra ir laba iespēja dalīties savā veiksmes stāstā un pieredzē ar citām ES valstīm. Zviedrijas pieeja atšķiras ar to, ka smēķēšanas kaitējuma mazināšanai tiek izmantotas pierādījumos balstītas un pamatotas metodes.