Foto – Inita Šteinberga

Sudrabsveces zied tad, kad vairākums puķu savu skaistumu sāk zaudēt. Puķkopes padomi to audzēšanā 0

Dārzā šovasar skaisti ziedēja un smaržoja sudrabsvece. Vasarā lapas bija brūngani sarkanas, rudenī kļuva zaļas. Ziedu vāles galos noliecās. Kā šo augu pareizi kopt? AIJA TALSOS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

– Sudrabsvece ir skaista un izturīga, ilgmūžīga ziemciete, kas uzzied tad, kad vairākums puķu savu skaistumu sāk zaudēt, – skaidro puķu audzētāja Sanita Reinberga. Tā nav jaunums, taču dārzos tiek audzēta diezgan reti. Viens no iemesliem – stādiņi podos neizskatās glīti, jo savu skaistumu augs atklāj tikai dobē. Turklāt tas lēni vairojas.

Lapojums ir apmēram 60 cm augsts, dekoratīvs visu sezonu. Smaržīgie ziedi atgādina garas vārpas un priecē no augusta līdz septembrim, bet patiesībā līdz pat lielākām salnām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sudrabsveces ir dažādas. Tām ir vismaz septiņas populāras sugas un šķirnes. Piemēram, ķekarainajai sudrabsvecei ir zaļš lapojums un balti, mazliet smaržīgi ziedi. Zarainās sudrabsveces šķirnei ‘Brunette’ lapojums ir sarkanbrūns, ziedu smarža atgādina meža zemenes un jūtama visā dārzā.

Vienam augam dobē jāatvēl apmēram kvadrātmetru liela platība. Visām sudrabsvecēm piemērota daļēji noēnota vieta, tās piecietīs pat ēnu, taču tumšlapainajām zudīs lapu krāsojums. Tā tas laikam gadījies arī jautājuma uzdevējai no Talsiem. Sudrabsveces zied vēlu, tāpēc ēnā tās var nepagūt uzziedēt.

Šos augus var stādīt arī saulainā vietā, ja ir gana smaga zeme un pietiekami daudz mitruma. Sudrabsvecēm, ražena auguma ziemcietēm, patīk mitra, bet ne slapja vieta. Īpaša mēslošana vai specifiska augsne nav vajadzīga. Ja ziedu vārpas augšpusē izliecas, tā varētu būt gan šķirnes īpatnība, gan liecība par mitruma trūkumu. Sausuma dēļ sudrabsvecēm uz zaļajām lapām var parādīties brūni plankumi. Tumšlapainajām šāda īpatnība nepiemīt.

Augs labi pārcieš ziemu, to nebojā slimības un kaitēkļi, pat ne gliemeži.

Sanita Reinberga stāsta, ka sudrabsvece vienā vietā var labi augt pat desmit gadu. Ja vēlas pavairot, dala ceru. Ja sēklas pagūst nobriest, tās var ievākt un tūliņ iesēt, jo nepieciešams aukstuma režīms.

Puķu audzētāja skaidro: internetā meklējot vairāk informācijas par sudrabsveci, var rasties neskaidrības, jo vēl nesen šo augu varēja atrast pēc latīniskā nosaukuma Cimicifuga racemosa. Tagad zinātnieki to iedalījuši citā plauktiņā ar nosaukumu Actaea racemosa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.