Smaržīgā skaistule tuberoze. Kā šo krāšņumu audzēt? 0
“Kā audzēt tuberozi? Saņēmu to no firmas “Bakker”.” Jānis C. Lielvārdē
Runa ir par tuberozes jeb gumu poliantes (Polianthes tuberosa) šķirni ‘The Pearl’. Tas ir kompakts, līdz 40 cm augsts agavju dzimtas lakstaugs ar spilgti zaļām zālveida lapām un baltiem, pildītiem, ļoti smaržīgiem ziediem, kas pa pāriem sakārtoti diezgan ciešā vārpā. Gan pēc izskata, gan piesātinātās smaržas dēļ augs atgādina hiacinti. Skaistie ziedi ir piemēroti griešanai – tie ilgi saglabājas svaigi.
Savvaļā tuberozes aug Meksikā, veidojot plašas audzes. Lielākajā gada daļā tām pietiek mitruma, savukārt sausuma sezonā, kad pietrūkst ūdens augšanai, augi atpūšas. Tad tie pavisam vai daļēji paliek bez lapām, saglabājot gumveida sakneņus.
Mūsu klimata apstākļos gumu polianti ārā dobē var audzēt vienīgi vasarā. Tuberoze salapo un uzzied, taču gumi nenobriest, tādēļ pēc noziedēšanas jāizmet. Pie mums šis augs nepārziemo, jo necieš salu.
LU Botāniskā dārza Tropu un subtropu augu laboratorijas vadītāja Dace Grīviņa stāsta, ka telpās gumu polianti var audzēt visu gadu. Tā labi jutīsies gaišā vietā, +16…+20 °C temperatūrā (ziemā jātur vēsākā telpā, lai neizstīdz). Audzēšanai piemērota trūdvielām bagāta, irdena, ūdens un gaisa caurlaidīga augsne, kas sastāv, piemēram, no lapu un velēnu zemes, rupjas grants.
Polianti pavairo ar sīkajiem gumiņiem, kas bagātīgi veidojas pie vecā guma. Lai ātrāk iegūtu kuplu puduri ar vairākiem ziednešiem, vienā podā liek vairākus gumus, stāda diezgan sekli (2 – 3 cm dziļumā). Pēc iestādīšanas podu noliek nomaļus. Kad parādās asni, sāk regulāri laistīt un mēslot. Lieko, uz paliktņa notecējušo ūdeni nolej, starp laistīšanas reizēm augsnei ļauj izžūt. No gumu iestādīšanas līdz ziedēšanai paiet pieci mēneši.
Vēl pāris mēnešu pēc noziedēšanas tuberozi laista un mēslo, tad laistīšanu un piebarošanu pamazām samazina, līdz pārtrauc pavisam, tā ievadot augu miera periodā uz diviem trim mēnešiem. Ja poliantei šajā laikā saglabājas kādas lapas, tās nevajag nogriezt.
Gumus atstāj augsnē, podu noliek apmēram +10 °C temperatūrā. Jāgādā arī, lai augsnē būtu minimāls mitrums, jo gumus nedrīkst iekaltēt.