Foto: Nataly Studio/SHUTTERSTOCK

Smaidīgā dziedniece kliņģerīte 2

Autors: Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Kliņģerīti grūti nepamanīt – gan spilgti dzeltenoranžo ziedu, gan tajos iegūlušā dzīvespriecīgā, uzmundrinošā smaida dēļ. Un cik saulains, vēlīgs kliņģerītes smaids, tik vēlīgi tā cilvēkiem dāvā arī savu dziedniecisko spēku.

Kad ievākt un kā žāvēt

Kliņģerīte (Calendula officinalis) zied no jūnija līdz pat pirmajām salnām. To var ievākt visu šo periodu, tomēr labāk to darīt jūlijā, augustā. Jo regulārāk ziedus nolasa – ik pēc 5–7 dienām, jo dāsnāk augs tos atkal dāvās. Dziedniecībai izmanto kliņģerītes ziedus ar visu ziedkurvīti vai atsevišķi ziedlapiņas. Jo tumšāka zieda krāsa, jo vairāk tajā ir karotinoīdu jeb A provitamīna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ievāktos ziedus vai tikai ziedlapiņas izbārsta uz lina vai kokvilnas drānas, žāvē 20–35 grādu temperatūrā ēnainā vietā vai labi vēdināmā telpā: nojumē, bēniņos. Lai kliņģerītes saglabātu skaisto dzeltenoranžo krāsu, tās nedrīkst pāržāvēt.

Kas vērtīgs kliņģerītēs

Kliņģerītes ziedi satur daudz ēteriskās eļļas, flavonoīdus, karotinoīdus, polisaharīdus, terpēnus, proteīnus, gļotvielas, organiskās skābes, nedaudz alkaloīdu, rūgtvielu kalendēnu, miecvielas un daudzas citas vērtīgas vielas.

Auga lietojums ir plašs. Ziedus izmanto gan kulinārijā, pievienojot kā dabīgo krāsvielu mīklas izstrādājumiem, sviesta un siera iekrāsošanai, gan kosmētikā – higiēnas un mazgāšanas līdzekļos, zobu pastās. Un, protams, kopš seniem laikiem augu lieto tautas medicīnā.

Kliņģerītēm piemīt antibakteriāla, pretiekaisuma un dezinficējoša iedarbība, tāpēc tās lieto pret dažādiem iekaisumiem – gan iekšķīgi, gan ārīgi. Tās lieto arī kā nomierinošu, arteriālo spiedienu pazeminošu līdzekli, pie sirds-asinsvadu, aknu, liesas slimībām, pret rahītu, galvas reiboņiem, skrofulozi, akmeņiem urīnpūslī, sirds neirozēm. Senāk dziednieki, liekot slimajam kliņģerītes lietot gan ārīgi, gan iekšķīgi, tās izmantojuši arī plaušu, kuņģa, sieviešu dzimumorgānu un krūts vēža ārstēšanai.

Arī mūsdienu pētījumi apliecina, ka kliņģerītēs esošās aktīvās vielas stimulē imūnsistēmu un aizkavē audzēju attīstību, palīdz cīnīties ar vīrusiem, stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, pazemina sliktā holesterīna līmeni.

No tautas dziedniecības ieteikumu pūra

• Pret angīnu, stomatītu lieto kliņģerīšu uzlējumu: 30 g žāvētu kliņģerīšu ziedu aplej ar glāzi karsta ūdens, ļaut pusstundu ievilkties. Dzer siltu pa 1/3 glāzes 2–3 reizes dienā. Papildus uzlējumu lieto kakla, mutes dobuma skalošanai.

Reklāma
Reklāma

• Saaukstēšanās, gripas gadījumā kliņģerītes pievieno sviedrējošām tējām.

• Ja ir piena sēnīte, dzemdes kakla čūla jeb erozija, skalošanai izmanto kliņģerīšu uzlējumu – pagatavo, kā minēts iepriekš.

Šo procedūru vēlams izmantot tikai kā papildu līdzekli pie pamatārstēšanas, un tas jāsaskaņo ar ārstējošo ārstu.

• Pret ādas izsitumiem, akni, sauso dermatozi sejas ādu tīra ar kliņģerīšu ziedlapiņu novārījumu.

• Pie apdegumiem – arī saules, grūti dzīstošām čūlām, iekaisušām vēnām, izgulējumiem, niezošiem insektu dzēlumiem uz problemātiskajām vietām liek kliņģerīšu uzlējuma kompreses.

• Kliņģerītes ziedu uzlējumu iekšķīgi lieto gremošanas veicināšanai.

• Ziedu uzlējums, pievienots vannas ūdenim, labvēlīgi iedarbojas uz visu organismu – attīroši un audus savelkoši.

• Kā urīndzenošu līdzekli dzer kliņģerīšu tēju: 1 tējkaroti ziedu aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 20 minūtes. Nokāš. Lieto pa 2 ēdamkarotēm vairākas reizes dienā.

• Pie augoņiem, ekzēmām, arī kārpu iznīdēšanai un vasarraibumu balināšanai ārīgi lieto kliņģerīšu ziedu vai lapu sulu.

• Pie menstruāciju traucējumiem dzer kliņģerīšu tēju.

• Kliņģerītes tējai piemīt nomierinoša iedarbība, tā nedaudz pazemina asinsspiedienu. Īpaši ieteicams dzert klimaksa laikā.

• Pret reimatismu 3 ēdamkarotes kliņģerītes aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens. Lieto pa 1/3 glāzes 3–4 reizes dienā.

• Ja nogurušas kājas, 1 ēdamkaroti kliņģerītes ziedu aplej ar 1 litru verdoša ūdens, ļauj ievilkties 30 minūtes. Nokāš un vanno pēdas – vismaz 20 minūtes.

• Ja galvas ādas taukaina, blaugznaina, arī pret matu izkrišanu: sajauc 10 daļas kliņģerīšu tinktūras ar 1 daļu rīcineļļas, maisījumu 2–3 reizes nedēļā ierīvē galvas ādā.

Zāļu tēju maisījumi ar kliņģerīti

Ziedus maisījumiem pievieno ne vairāk kā 5% no to kopējās masas.

• Kā plaušu tēju bērniem pagatavo maisījumu no kliņģerītes ziediem, mežrozīšu paaugļiem un mārsila lakstiem.

• Organisma aizsargspēju un vielmaiņas uzlabošanai, novecošanas procesu aizkavēšanai lieto maisījumu no kliņģerītes, kumelītes un vī­griezes ziediem, mežrozītes paaugļiem, aronijas augļiem, zemeņu un upeņu lapām.

• Iekšķīgu sāpju mazināšanai, menstruālās asiņošanas regulēšanai lieto maisījumu no kliņģerītes ziediem, salvijas un melisas lapām, pelašķa lakstiem, apiņa rogām.

• Aknu un žultspūšļa attīrīšanai, kā žults veidošanās un izdalīšanas līdzekli lieto maisījumu no kliņģerītes ziediem, piparmētras lapām, ancīša lakstiem, pienenes saknēm.

• Urīnsistēmas veselībai un urīna plūsmas regulācijai lieto maisījumu no kliņģerītes ziediem, vijolīšu, pelašķa un zeltgalvītes lakstiem, vārpatas sakneņiem, pienenes un pētersīļa saknēm.

Kliņģerītes tinktūra

Tinktūras pagatavošana: puslitra burku piepilda ar kliņģerīšu ziediem (neblietējot), pārlej ar degvīnu. Burku aizvāko ar plastmasas vāciņu, noliek tumšā vietā ievilkties 2 nedēļas. Laiku pa laikam sakrata. Gatavo tinktūru nokāš, uzglabā tumšā vietā.

• Paaugstināta asinsspiediena normalizēšanai (īpaši iesaka lietot sievietēm pēc 50 gadiem): 20 pilienu tinktūras iepilina nelielā daudzumā ūdens, dzer 3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Pie strutainām čūlām, augoņiem, ievainojumiem un sasitumiem uz problemātiskajām vietām liek kliņģerīšu tinktūras kompreses, tinktūru atšķaidot ar tīru ūdeni (attiecībā 1:3). Kompreses liek 2–4 reizes dienā, tur 30–60 minūtes.

• Problemātiskas sejas ādas tīrīšanai ūdenī atšķaidītu kliņģerīšu tinktūru lieto kā losjonu.

• Piņņainas sejas ādas tīrīšanai glāzē silta vārīta ūdens iemaisa 1 tējkaroti medus un 1 tējkaroti kliņģerīšu tinktūras. Seju rūpīgi notīra no rīta un vakarā.

• Angīnas, mutes dobuma gļotādas iekaisuma gadījumā 1 tējkaroti tinktūras pievieno 1 glāzei ūdens. Kaklu, mutes dobumu skalo vairākas reizes dienā.

• Imūnsistēmas uzlabošanai, asinsattīrīšanai 2 reizes gadā – pavasarī un rudenī – ieteicama kliņģerīšu tinktūras kūre: vienu mēnesi katru rītu tukšā dūšā ieņem 0,5–1  ējkaroti kliņģerīšu tinktūras. Var uzdzert malku tīra ūdens vai tējas. Šāda kūre ieteicama arī sievietēm ar hroniskām ginekoloģiskām slimībām: olnīcu iekaisumiem, miomām, cistām, mastopātiju.

Interesanti!

• Senajā Ēģiptē kliņģerītes uzskatīja par lielisku pretnovecošanas līdzekli.

• Viduslaikos kliņģerīšu ziedus dēvēja par nabagu safrānu un lietoja ēdienu krāsas un garšas uzlabošanai.

• Senāk ticēja – nēsājot pie sirds lina vai baltā kokvilnas maisiņā, vai sudraba medaljonā ieliktus žāvētus kliņģerītes ziedus, tie nes veselību ar sirds un aknu kaitēm sirgstošajiem, kā arī piesaista veiksmi mīlestībā. Ziediem noteikti jābūt paša lasītiem.

Uzmanību!

• Kliņģerītes neiesaka lietot grūtniecēm, jo to sastāvā ir abortatīvas vielas.

• Pārdozējot kliņģerītes preparātus, var samazināties muskuļu tonuss un kustību precizitāte, rasties miegainība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.