Foto: Shutterstock

Vaļīgas smaganas? Tātad slimas 0

Esmu ievērojusi, ka smaganas kļuvušas it kā vaļīgākas un starp tām un zobu ieķeras ēdiena atliekas, kuras grūti iztīrīt. Izskatās neglīti, taču nesāp. Kādēļ tā notiek? Sarmīte Gulbenes novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Atbild Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas zobārste Inguna Grīnvalde: “Par iekaisumu smaganu mīkstajos audos – gingivītu – liecina tūskainas, apsārtušas, asiņojošas smaganas. Ja smaganu problēmām nepievērš uzmanību, neapmeklē zobārstu vai zobu higiēnistu un tās neārstē, ar laiku iekaisums izplatās tālāk – periodontā jeb audos, kas ieskauj zobu no visām pusēm, neļaujot tam kustēties (periodonts sastāv no smaganām, saišu aparāta un žokļa kaula, kurā atrodas zobu saknes). Vietās, kur smaganas vairs nav piestiprinātas zoba saknes virsmai, sāk veidoties kabatas, kur uzkrājas ne tikai ēdienu paliekas, bet arī nolobījušās smaganu virskārtas šūnas un mutes dobuma mikroorganismi. Iekaisumam uzliesmojot, tās var pildīties ar strutām. Dziļas smaganu kabatas pašam iztīrīt nav iespējams, tādēļ noteikti jādodas pie zobārsta.

Ja periodontītu neārstē, pakāpeniski sākas žokļa kaulu noārdīšanās process. Jo lielāks balstaudu zudums, jo lielāka iespēja, ka zobi sāks kustēties, starp tiem veidosies spraugas, smaganas atkāpsies, atsedzot sakņu virsmas, un zobi vairs neizskatīsies glīti. Periodontīts ir arī viens no biežākajiem zobu zaudēšanas iemesliem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvairāk iekaisuma attīstību smaganās ietekmē smēķēšana. Pierādīts, ka tiem, kas dienā izsmēķē vairāk par 10 cigaretēm, periodontīta ārstēšanas efektivitāte samazinās par 60%. Tā samazinās arī tad, ja pacientam ir nekontrolēts cukura diabēts un cukura līmenis asinīs nemitīgi svārstās. Arī osteoporoze veicina periodontīta attīstību, jo osteoporotiskā kaulā iekaisuma un sabrukšanas process norit daudz straujāk.

Lai izvairītos no periodontīta, pats galvenais – regulāri un pareizi jātīra zobi. Baktērijas, kas izraisa smaganu slimības, lokalizējas vietās, kas ir grūti pieejamas. Tādēļ jāpiepūlas, lai notīrītu bakteriālo aplikumu, piemēram, izmantojot zobu diegu vai speciālas starpzobu birstītes, vienkūlīšu birstītes, kuras var nopirkt aptiekās un arī dažās zobārstu praksēs. Tās jāpiemeklē atbilstoši sakodienam, zobu un smaganu veselības stāvoklim, tādēļ tās iesaka zobu higiēnists, kurš arī iemāca pacientam pareizu zobu tīrīšanas tehniku, iesaka zobu pastas, kas novērš smaganu asiņošanu, iekaisumu. Taču pats svarīgākais ir ik dienu notīrīt aplikumu no visām zobu virsmām. Arī zobu higiēnists jāapmeklē regulāri.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.