Smagāks skapītis pie ģipškartona sienas 1
Ģipškartona loksnes ir lielisks materiāls šķērssienu ierīkošanai, esošo apšūšanai un izlīdzināšanai. Gluds un praktisks, tikai… trausls. Kā pie šāda materiāla piestiprināt smagāku skapīti tā, lai tas nenokristu uz grīdas un nesabojātu sienu?
Mazliet padomājot, tā nav neiespējamā misija, jo ģipškartons, neraugoties uz trauslumu, spēj izturēt lielas slodzes, vien tās vienmērīgi jāsadala uz sienas laukumu.
Ja pie sienas jāpiestiprina neliela glezniņa vai fotogrāfija rāmītī, pietiks, ja tieši ģipškartonā ieskrūvēsiet kokskrūvi ar lielu vītnes soli. To izdarīt ir pat vieglāk nekā kokā. Tas arī viss, nekas vairāk nav nepieciešams. Bet, ja glezna ir smagāka vai skapītis lielāks, darba būs mazliet vairāk.
Iebūvēta brusa
Ja jau sienas ierīkošanas laikā zināms, ka pie tās būs jāpiestiprina kas smags, piemēram, virtuves skapītis ar traukiem, vienkāršākais un drošākais risinājums – starp profiliem, pie kuriem skrūvēs ģipškartona loksnes, iestiprināt izturīgas koka brusas, vēl pirms pieskrūvētas loksnes. Brusas var iestiprināt uzreiz visai virtuves iekārtai. Protams, to var izdarīt tikai tad, ja zināms mēbeļu izmērs un izvietojums pēc remonta vai celtniecības. Kad CD profili nostiprināti, vēlamajā augstumā starp tiem, izmantojot UD profila gabaliņus, iestiprina 8–10 cm platus koka dēlīšus. Kad tas izdarīts, pieskrūvē ģipškartona loksnes, veic apdari un pēc tam jau skapīšu vai virtuves iekārtas stiprinājumus skrūvē caur ģipškartonu pie koka (1. zīmējums).
Stiprinājuma šina
Taču, ja remonts jau paveikts, iebūvēt stiprinājumus sienā nebūs iespējams. Šajā gadījumā stiprinājuma šina – šaurs metāla profils ar skrūvēm stiprināšanai – jāpieskrūvē pie sienas pēc iespējas garākā posmā un lai daļa skrūvju tiktu ieskrūvētas arī ģipškartona stiprinājuma profilos. Zinot ģipškartona lokšņu montāžas principus, to nav grūti izdarīt. Šina jāpiestiprina ne tikai tajā augstumā, kur būs skapīša stiprinājumi, bet arī atspiedīsies apakšējā daļa. Savukārt skapītim piestiprina kronšteinus, kas vienkārši aizāķējās aiz šinas augšējās malas (2. zīmējums). Šajā gadījumā slodze tiks vienmērīgi izdalīta uz visu sienu, nevis pielikta vienā punktā.
Ģipškartona dībeļi un enkuri
Smagāku priekšmetu stiprināšanai pie sienas var izmantot arī speciālos ģipškartonam domātos dībeļus. Ja loksnes stiprinātas tikai vienā kārtā, katrs šāds stiprinājuma punkts spēj noturēt svaru līdz 10 kilogramiem. Tas nozīmē – divi dībeļi noturēs jau 20 kg svaru. Dībeļu garums – no 25 līdz 32 milimetriem. Īsākos izmanto, ja pie sienas piestiprinātas loksnes vienā kārtā, garākos – ja divās kārtās.
Pats vienkāršākais dībeļu veids – rīģipša dībeļi ar vītni. Tos atliek vien ar skrūvgriezi ieskrūvēt sienā. Pirms tam gan vēlams nepieciešamajā vietā izurbt 8 mm diametra caurumu – tā dībeli būs daudz vieglāk ieskrūvēt. Šādi dībeļi var būt izgatavoti gan no metāla, gan neilona. Pirmie nopērkami, sākot no 0,15 eiro/gab., otrie – sākot no 6 centiem par vienu.
Lielāku slodzi spēj noturēt dībelis OLA, ko ievieto iepriekš izurbtā caurumā. To saskrūvējot, atveras sava veida divi plastmasas spārniņi, nodrošinot lielāku atbalsta laukumu. Septiņu šādu dībeļu iesaiņojums ar skrūvi maksā, sākot no 1,20 eiro.
Vēl lielāku noturību sasniedz metāla dībeļi, kas saskrūvējot atveras lietussarga formā. Tos dēvē arī par rīģipša enkuriem. Šādi enkuri nopērkami, sākot no 11 centiem gabalā.
Interesants risinājums ir arī ESSVE Duck Foot patentētie ģipškartona stiprinājumi, ar kuriem var viegli un ātri panākt stipru un drošu montāžu gan pie vienslāņa, gan divslāņu ģipškartona. To cena – divi eiro par četriem enkuriem.