Slovāku žurnālista slepkavībā var būt iesaistīta itāļu mafija 0
Ar slovāku žurnālista Jāna Kucjaka slepkavību varētu būt saistīta itāļu mafija, otrdien paziņojis viņa Slovākijā strādājošais kanādiešu kolēģis Toms Nikolsons.
27 gadus vecā Kucjaka un viņa draudzenes Martinas Kušnirovas līķi ar šautām brūcēm tika atrasti svētdienas vakarā pāra mājā Veļka Mačā Bratislavas austrumu pievārtē.
Kucjaks ir pirmais žurnālists, kas noslepkavots Slovākijā kopš tā kļuvusi par neatkarīgu valsti.
Valdība par palīdzību slepkavu atrašanā piesolījusi miljonu eiro lielu atlīdzību.
Kā otrdien laikrakstā “Sme” publicētajā intervijā apgalvo Nikolsons, neilgi pirms savas nāves Kucjaks viņam stāstījis, ka tobrīd gatavojis rakstu par itāļu mafijas iespējamo iesaisti Eiropas Savienības (ES) līdzekļu izkrāpšanā Slovākijā.
Nikolsons paziņojis, ka viņš ir gatavs sniegt liecības, taču pagaidām policija pie viņa neesot vērsusies.
Arī policija atzinusi, ka slepkavība, visticamāk, saistīta ar Kucjaka profesionālo darbību.
“Neesmu pārliecināts, kas izraisīja Jāna nāvi, taču esmu gatavs likt dzīvību ķīlā, ka tas ir tā,” policijas viedokli apliecinājis Nikolsons.
Piešķirot intervijai vēl sensacionālāku raksturu, “Sme” ziņo, ka diviem Slovākijā strādājošiem itāļu uzņēmējiem esot kopīgi darījumi ar vienu no premjerministra Roberta Fico padomniekiem.
Tikmēr opozīcija jau pieprasījusi policijas priekšnieka Tibora Gāspāra un iekšlietu ministra Roberta Kaliņāka demisiju un aicinājusi trešdienas vakarā Bratislavā uz protesta demonstrāciju.
Otrdien uzrunājot žurnālistus, premjers opozīcijai pārmeta nepamatotu apsūdzību izvirzīšanu.
“Jūs saistāt cilvēkus ar dubultslepkavību bez jelkādiem pierādījumiem,” sacīja Fico. “Nedariet tā.”
Fico arī apsūdzēja opozīciju, ka tā notikušo izmanto, lai vērstos pret valdību.
Stāvot līdzās Fico un Kaliņākam, Gāspārs sacīja, ka izmeklētāji mediju versijas par iespējamo mafijas līdzdalību izturas tikpat nopietni kā pret “jebkuru citu versiju”.
Slovāku izmeklētāji šajā lietā sadarbojas ar Čehijas un Itālijas varasiestādēm, kā arī ar Eiropolu, sacīja Kaliņāks.
Kucjaka slepkavība nostāda Slovākiju līdzās tādām valstīm kā Krievija un Ukraina, kur “žurnālistu slepkavības nav nekas ārkārtējs”, norādīja eksperts Milans Žitnijs.
Tomēr valdība šādam apgalvojumam nepiekrīt.
“Mēs netaupīsim pūles, lai izmeklētu šo kriminālo nodarījumu un sauktu vainīgos pie atbildības,” Ženēvā Cilvēktiesību padomei sacīja Slovākijas vēstnieks Ivans Korčoks.
Kā ziņots, Kucjaks regulāri rakstīja portālam “Aktuality.sk”. Viņš koncentrējās uz valdošajiem sociāldemokrātiem pietuvināto uzņēmēju izvairīšanos no nodokļiem.
Rudenī Marjans Kočners – viens no uzņēmējiem, par kuriem rakstīja Kucjaks, – atklāti draudējis žurnālistam, solot publicēt līdzīgus “atkritumus” par viņa ģimeni.
Kucjaks vēlāk sociālajā tīklā “Facebook” rakstīja, ka policija neesot reaģējusi uz viņa sūdzību.
Gāspārs apsolījis nodrošināt visus pieejamos resursus Kucjaka slepkavības izmeklēšanai, raksturojot to kā “nopietnāko uzbrukumu žurnālistiem” Slovākijā.
Ja slepkavība ir saistīta ar Kucjaka darbu, tas ir “bezprecedenta uzbrukums mediju brīvībai un demokrātijai”, savukārt paziņojis Fico.
Uzņēmums “Axel Springer Slovakia”, kam pieder “Aktuality.sk”, atzinis, ka ir “šokēts un sašutis par nežēlīgo uzbrukumu” un solījis sniegt visa veida palīdzību izmeklēšanai.