Slovākijas melnā diena 0
Nedēļas nogalē savā mājā Velka Mačas pilsētiņā nogalināts slovāku žurnālists Jans Kucjaks, kurš pētīja lietas par nodokļu krāpniecību un korupciju, atsedzot finanšu saites starp politiķiem un uzņēmējiem. Nogalināta arī 27 gadus vecā Kucjaka draudzene Martina Kušnirova.
Slovākijas politiķi izteikuši līdzjūtību nogalinātā žurnālista un viņa draudzenes tuviniekiem. “Esmu šokēts, ka kaut kas tāds noticis Slovākijā,” paziņojis prezidents Andrejs Kiska, piebilstot, ka “pēc iespējas ātrāk jāatrod vainīgie un jāgādā par žurnālistu drošību”. Premjerministrs Roberts Fico atzīmēja, ka preses brīvība ir demokrātijas neatņemama daļa, aicinot veikt nozieguma detalizētu izmeklēšanu.
Fico paziņoja, ka valdība iedalījusi vienu miljonu eiro par informāciju, kas palīdzētu notvert slepkavas. “Mēs nedrīkstam būt valsts, kur nogalina žurnālistus,” paziņojusi tieslietu ministre Lucija Žitnanska.
Žurnālists brīdināja policiju par draudiem
Kucjaks beidzis Nitras universitātes Žurnālistikas fakultāti un agrāk strādājis laikrakstā “Hospodárske Noviny”. Žurnālista slepkavība varētu būt saistīta ar viņa pētnieciskajām aktivitātēm, paziņojis Slovākijas policijas priekšnieks Tibors Gašpars. Kucjaks strādāja Slovākijas tīmekļa vietnē “Aktuality.sk”, rakstot galvenokārt par nodokļu krāpniecību, kam nododas uzņēmēji ar sakariem politiķu aprindās. Pēdējā laikā Kucjaks bija pievērsies nodokļu krāpniecības atmaskošanai luksusa dzīvokļu celtniecības firmā “Five Star Residence” un uzņēmēja Ladislava Bašternaka un ar viņu saistīto valdošās partijas “Smer” politiķu darbības izgaismošanai, atzīmē laikraksts “The Slovak Spectator”. Pagājušā gada septembrī Kucjaks bija uzrakstījis iesniegumu policijai, ka viņam draudējis uzņēmējs Marians Kučners, kuram bija dzīvoklis “Piecu zvaigžņu rezidencē”, taču policija viņa iesniegumu neizskatīja. Žurnālists arī rakstīja par uzņēmēja Miroslava Bodora, kas saistīts ar valdošo partiju, aizdomīgajiem darījumiem. Kucjaks atmaskoja uzņēmēja Ladislava Bašternaka plānu nelikumīgai pievienotās vērtības nodokļa atmaksai par diviem miljoniem eiro un citiem darījumiem.
Ar slovāku žurnālista Kucjaka slepkavību varētu būt saistīta itāļu mafija, vakar paziņojis viņa Slovākijā strādājošais kanādiešu kolēģis Toms Nikolsons. Kā apgalvo Nikolsons, neilgi pirms savas nāves Kucjaks viņam stāstījis, ka tobrīd gatavojis rakstu par itāļu mafijas iespējamo iesaisti ES naudas izkrāpšanā Slovākijā.
Vācijas izdevniecības grupa “Axel Springer” uzskata, ka ir “pamatotas aizdomas par Kucjaka nāves saistību ar viņa pašreizējo pētniecisko darbu”. “Ja noziegums tika veikts ar nodomu aizkavēt neatkarīgo izdevēju “Ringier Axel Springer Slovakia” no kādu pārkāpumu atklāšanas, mēs to izmantosim, lai vēl apzinīgāk un uzstājīgāk veiktu mūsu žurnālistisko misiju,” teikts mediju grupas paziņojumā. “Aktuality.sk” ir daļa no “Ringier Axel Springer” mediju grupas.
Neatkarīgajiem medijiem jāturpina darbs
Slovākijas lielāko laikrakstu un raidsabiedrību galvenie redaktori ir nosodījuši neģēlīgo slepkavību, solot turpināt darbu pie Kucjaka pētīto tēmu atainošanas.
Viņi aicina valsts iestādes radīt drošus darba ap-stākļus žurnālistiem. “Žurnālista slepkavība ir nopietna zīme, ka noziedzība vēršas pret vienu no svarīgākajiem brīvības balstiem – runas brīvību un pilsoņu tiesībām kontrolēt pie varas esošos un tos, kas neciena likumu,” teikts redaktoru paziņojumā.
Slovākijas Žurnālistu apvienība (SSN) uzskata šo noziegumu ne tikai par mēģinājumu apturēt Kucjaka pētniecisko darbību, bet arī par vēl nepieredzētu uzbrukumu neatkarīgajai žurnālistikai Slovākijā. SSN mudina kriminālizmeklēšanas iestādes un neatkarīgos medijus neļauties iebiedēšanai un turpināt savu darbu.
“Visa Eiropa mūs vēro, un mums jāpierāda, ka mēs spējam aizsargāt savas tiesības, ko kāds mēģina mums atņemt,” teikts SSN paziņojumā.
Starptautiskā organizācija “Reportieri bez robežām” (“RSF”) nosodījusi slepkavību, pieprasot varas iestādēm atklāt un sodīt vainīgos. Kucjaks ir otrais žurnālists, kas nogalināts Eiropas Savienības valstī pēdējos piecos mēnešos, un vienpadsmitais pēdējos desmit gados. “Pētnieciskais žurnālists ir atkal noslepkavots ES dalībvalstī. Mēs pieprasām veikt detalizētu izmeklēšanu, lai atklātu Jana Kucjaka nāves apstākļus, un aicinām varas iestādes atklāt visu iespējamo informāciju šajā lietā, jo vairāk tāpēc, ka viņam un viņa tuviniekiem pēdējos mēnešos ticis draudēts,” teikts RSF paziņojumā. Pērn 16. oktobrī savā automobilī tika uzspridzināta Maltas pētnieciskā žurnāliste Dafne Karuana Galicia, kas analizēja korupciju banku jomā. 2015. gada janvārī islāma teroristu uzbrukumā tika nogalināti septiņi žurnālisti satīriskā izdevuma “Charlie Hebdo” redakcijā. 2010. gadā pie savas mājas tika nogalināts Grieķijas radiostacijas direktors Sokrats Guioliss. 2008. gadā ar automobilī ievietotu spridzekli tika nogalināts Horvātijas laikraksta redaktors Ivo Pukaničs.
Sašutumu par brutālo noziegumu paudis Starptautiskais preses institūts (IPI), pieprasot Slovākijas varas iestādēm nekavējoties izmeklēt šo drausmīgo ļaundarību un nākt klajā ar skaidru paziņojumu, ka uzbrukumi žurnālistiem ir nepieņemami un ka vainīgie tiks sodīti. “Šī slepkavība, kas notikusi drīz pēc Maltas žurnālistes Dafnes Galicias nogalināšanas, ir draudīga zīme žurnālistikai ES un uzsver riskus, ar ko jārēķinās žurnālistiem pat tādās demokrātiskās valstīs kā Slovākija. Žurnālista nogalināšana ir noziegums ne tikai pret upuri, bet arī pret sabiedrību kopumā, jo tiek apklusinātas kritiskās balsis un cilvēkiem liegtas tiesības saņemt informāciju, īpaši par to aktivitātēm, kuri ir pie varas, ” paziņojusi IPI izpilddirektore Barbara Trionfi.