Slīteres Nacionālā parka darbinieki aicina: nenesiet zaķiem burkānus! 1
Ar labiem nodomiem pabarot meža dzīvniekus varam tiem negribēti nodarīt pāri, atgādina Slīteres Nacionālā parka darbinieki ierakstā Facebook.
“Ap Ziemsvētkiem lauku skolās bērni mēdz pušķot eglīti meža iemītniekiem. Uz mežu tiek nesti burkāni, kāposti, bietes, sakaltusi maizīte un kas tik vēl ne. Tad atnestais cienasts tiek sakārts kādā skaistā eglītē vai nolikts turpat zemē un bērni, kopā ar skolotāju nodziedājuši dziesmiņas un noskaitījuši dzejoļus, dodas mājup. Eglīte dzīva, bērniņi un skolotāja priecīgi, zvēriņi paēduši,” svētku ainu ieskicē Nacionālā parka darbinieki.
Taču pieredzējušie dabas pētnieki norāda: tikai ļoti retos gadījumos, aptuveni 0,1% gadījumu, zvēriņi vietu ar atnesto pārtiku atrod nedēļas laikā: “Varbūt kāda lapsa būs apostījusi bietes un burkānus, jo apdzīvoto vietu tuvumā lapsas ir lielas oportūnistes un zina, ka pēc cilvēku apmeklējuma mežā šad un tad var atrast ko ēdamu. Bet lapsas neēd burkānus. Savukārt vistu stilbiņus eglītē neviens parasti nekar.”
Stirnas un brieži, kam cienasts domāts, ir ļoti konservatīvi dzīvnieki, uzsvērts ierakstā, un , pieraduši šajā laikā pārtikt no asniem, pumpuriem un ziemājiem, neiedomāsies, ka vajadzētu pieiet tuvāk neparastajai eglei un tās izpušķotajos zaros pēkšņi atrast ko ēdamu.
Savukārt mednieku atnesto pārtiku meža dzīvnieki atrod, jo tiek ilgstoši piebaroti noteiktās vietās , kur barība pieejama regulāri. Uz šīm “ēdnīcām” ved zvēru takas, kuras arī jaunienācējiem norāda virzienu.
“Vai eglītes pušķošana mežā būtu kas slikts? Nebūt ne! Tikai nekariet eglītē burkānus, jo burkāns nopūs, bet diegs paliks un pavasarī tajā var ieķerties kāda mazputniņa kāja, spārns vai mēle. Dodoties uz meža eglīti, varat droši nest sakaltušu maizi un ābolus sīļiem, speķi zīlītēm un vistu stilbiņus lapsām,” aicina Nacionālā parka darbinieki.