Ilustratīvs attēls

Slimnīcas reģionos cīnās par katru grūtnieci un dzemdētāju: “Viņas atnes arī naudu, bet šāda konkurence nav veselīga!” 2

Demogrāfiskās lejupslīdes apstākļos slimnīcu dzemdību nodaļas reģionos cīnās par katru jauno māmiņu. Vidzemes slimnīcā no 2018. gada dzemdību skaits ir samazinājies par 30%, tāpēc tur sākta īpaša kampaņa “Piedzimt Valmierā”. Katra grūtniece, dzemdētāja slimnīcai atnes arī naudu, jo dzemdības ir valsts apmaksāts pakalpojums. Lai arī dzemdību nodaļu skaits reģionos sarūk, konkurence tikai pieaug, un slimnīcas burtiski cīnās par grūtniecēm, katra izspēlējot savus trumpjus, par to plašāk raksta portāls lsm.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Lauva – trauku mazgāšana, Ūdensvīrs – veļas dienas: mājas darbi, kuri katrai zodiaka visvairāk iet pie sirds
Veselam
Sirds ķirurgs atklāj 4 vislielākos ļaunumus, ko cilvēki nodara savam ķermenim 24
Viedoklis
Armands Puče: Mentu kartelis piedzīvo lielus pārbaudījumus 73
Lasīt citas ziņas

Māmiņas slimnīcu izvēlas pēc vairākiem kritērijiem
Domājot par dzemdību nodaļas izvēli, jaunajām māmiņām ir vairāki kritēriji – viens no tiem ir attālums līdz slimnīcai. Svarīgs ir arī personāls un tā attieksme. Vēl būtiska loma ir informācijas pieejamībai par grūtniecību, dzemdībām un arī pēcdzemdību procesu.

Lai rastu modernāku un personiskāku pieeju, kā uzrunāt topošās māmiņas, Vidzemes slimnīca uzrunāja vietējās augstskolas studentus, kas arī radīja projektu “Piedzimt Valmierā”. Viens no projekta autoriem ir Vidzemes Augstskolas students Gustavs Māziņš: “Principā ir tā, ka slimnīcas konkurē par to, kurš dabūs tās māmiņas, kas ir pieejamas. Mēģinājām saprast, kā piesaistīt šīs māmiņas, ir svarīgi? Galvenās lietas ir attālums līdz slimnīcai un atsauksmes, un tad arī vēl medicīniskais aprīkojums. Siguldai vienu brīdi bija ļoti labs mārketings, ka visi gandrīz brauca dzemdēt uz Siguldu.”

Piesaista studentus ar idejām

Vidzemes Augstskolas studenti piedāvāja dažādus variantus, kā slimnīcai piesaistīt vairāk potenciālo dzemdētāju. Lielāko atbalstu guva ideja uzrunāt topošās māmiņas caur sociālajiem tīkliem – piemēram, ir ļoti svarīgi, ka topošās māmiņas slimnīcas mājaslapā redz nevis vienkārši vārdu, uzvārdu un fotogrāfiju, bet, ka viņas dzird, kā vecmāte runā, kā viņa izskatās, kā viņa kustas, lai iepazītu un saprastu, vai šī ir tā vecmāte, pie kuras es gribu dzemdēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

No 2018. gada dzemdību skaits Vidzemes slimnīcā ir samazinājies par 30%. 2023. gadā pieņemtas 834 dzemdības, bet 2018. gadā to bija 1204 – tas, iespējams, ir saistāms ne vien ar demogrāfiskajiem rādītājiem, bet arī ar slimnīcas un dzemdību tēlu, tā raksta portāls lsm.lv. Piestrādājot pie tā, ir iespējams Valmierā atgriezt ne vien jaunās māmiņas, bet arī valsts naudu: “Mēs pēdējos gados sociālajos tīklos nebijām sevišķi aktīvi. Mums bija jau galīgi novecojusi mājaslapa, kas daļēji arī nedarbojās, un principā šī komunikācija ar pacientiem bija palikusi novārtā – ar potenciālajiem pacientiem, dzemdētājām,” atzīst Vidzemes slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas virsārsts Gints Lapiņš. Tā radās brends “Piedzimt Valmierā” – mājaslapa, platforma, kurā notiek saziņa, māmiņu aptaujas, šī atgriezeniskā saite, aptaujas pēc dzemdībām.”

Kā vēsta portāls par Lapiņa teikto: “Mūsu galvenā stratēģija vairs nav censties maksimāli nopelnīt un ņemt šos līgumus, kaut gan mēs arī to darām un piedāvājam visu spektru, ko arī citi piedāvā, bet mūsu stratēģija ir [vērsta] uz to, lai ir labas, drošas dzemdības kopā ar vīru šeit, Valmierā, un mēs to nodrošinām, un valsts to nodrošina.”

Lapiņš minēja, ka šobrīd Ogre, kur uzbūvēta jauna Dzemdību nodaļa, jau izkonkurē Siguldu, un tās līgumvecmātes, kas iepriekš brauca uz Siguldu, tagad brauc pieņemt dzemdības Ogrē. Ārsts gan uzskata, ka tas Vidzemes slimnīcu neietekmē, jo Ogre ir pārāk tālu no Valmieras, lai grūtnieces no Ogres puses brauktu dzemdēt uz šejieni, taču, viņaprāt, Siguldu tas ietekmē pat ļoti.

Ieskicējot savstarpējo sacensību, ārsts minēja, ka Vidzemes slimnīcas Dzemdību nodaļa dzemdētāju skaita ziņā ierasti bijusi pārāka pār Siguldas slimnīcu, bet situāciju otrādi pagriezis kovida pandēmijas laiks, kad Vidzemes slimnīcā dzemdību iespējas ierobežotas.

Lapiņš uzskata, ka savstarpējā konkurence šajā ziņā starp slimnīcām nav veselīga: “Veselīga varbūt tikai tik, cik katrs mēs esam spiesti domāt, kā labāk izturēties. Tādā ziņā – jā, bet no valsts viedokļa tas ir vispār absurds, kas te mūsu valstī notiek šajā ziņā.”

Centrālā statistikas pārvalde 2022. gadā veica aptauju, kurā 98,4% Valmieras valstspilsētas iedzīvotāju bija atzinuši, ka Valmieru uzskata par ģimenēm ar bērniem draudzīgu vietu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.