Foto. AP Photo/Brian Inganga

Slimība, kuras ārstēšana izmaksā mazāk nekā vakariņas diviem, katru gadu varētu nogalināt vairāk cilvēku nekā malārija, tuberkoloze un AIDS kopā 20

Lai aicinātu sabiedrību izvairīties no HIV un AIDS krīzes sākumā pieļauto kļūdu atkārtošanas, veselības un farmācijas nozares delegāti tiksies Ženēvā – starptautiskā konferencē, kur hepatīta vīrusa ārstēšanai tiks lūgts piešķirt 150 miljonus ASV dolāru, lai nodrošinātu, ka ārstēšana pieejama tiem, kam tā nepieciešama, vēsta “The Guardian“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Dr. Mišels Kazačkins, bijušais ANO īpašais sūtnis HIV un AIDS jautājumos un bijušais Pasaules fonda direktors, apgalvo: “Tiem, kuri gadu desmitiem ir iesaistījušies cīņā pret HIV un tuberkulozi, tas izklausās pazīstami. Šis politiskās un finansiālās iesaistes trūkums ir raksturīgs slimībai, kas skar nabadzīgākos un neaizsargātākos. Un šis rūpju trūkums ir nāvējošs. Tas noved pie miljoniem nevajadzīgu nāves gadījumu.”

Vairāk nekā 350 miljoni cilvēku dzīvo ar hronisku vīrusu hepatīta infekciju, un katru gadu mirst vairāk nekā 1,1 miljons, galvenokārt valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinoši lēti diagnostikas instrumenti un ģenēriskās zāles, kā arī ļoti efektīva vakcīna jau pastāv. Taču trūkst līdzekļu, lai tos nogādātu vietās, kur tas visvairāk nepieciešams, un, ja C hepatīta slimnieka ārstēšanas izmaksas ir tikai 80 ASV dolāru (73 eiro) vienam pacientam, tas nav piedodami, uzskata Kazačkins.

“Ļaut kādam nomirt vai nodot šo infekciju saviem bērniem ir nepiedodami, ja diagnoze un ārstēšana maksā mazāk nekā vakariņas diviem šeit, Ženēvā.”

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dalībvalstis 2016.gadā apņēmās līdz 2030.gadam par 65% samazināt nāves gadījumu skaitu no hepatīta. Dažas valstis, piemēram, Ēģipte, Ruanda un Mongolija, gūst labus panākumus, taču kopumā pasaule ir novirzījusies no mērķa.

Saskaņā ar PVO datiem mazāk nekā katrs piektais jaundzimušais Āfrikā saņem B hepatīta vakcīnu 24 stundu laikā pēc dzimšanas, kas ir būtiski, jo infekcijas pārnešana no mātes bērnam ir galvenais infekcijas pārnešanas veids.

Pirms Covid-19 sākšanās vakcīnu alianse Gavi apņēmās atbalstīt B hepatīta vakcīnu izplatīšanu, taču 2020.gadā paziņoja, ka pandēmijas izraisīto traucējumu dēļ ir aizkavējusi ieviešanu.

Miljoniem cilvēku ar hronisku C hepatīta infekciju, kas izplatās, saskaroties ar inficētas personas asinīm un var izraisīt letālas aknu komplikācijas, piemēram, vēzi un cirozi, arī vēl nav izjutuši zinātnisko atklājumu priekšrocības. Pretvīrusu zāles var izārstēt vairāk nekā 95% gadījumu, bet sasniedz tikai 13% cilvēku ar diagnosticēto slimību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.