Slikts laiks nav iemesls atcelt treniņu 0
Jaunais gads nāk ar jaunu apņemšanos – viens domā atmest smēķēšanu, cits – ēst veselīgi, vēl kāds – vairāk kustēties. Ja laukā ir vējains, apmācies un lietains laiks, no solījuma pievērsties sportiskām aktivitātēm nav jāatsakās, jo to var īstenot arī trenažieru zālē vai pat mājās, palūdzot šo rīku ielikt Ziemassvētku vecīša dāvanu maisā.
Galvenais – treniņa mērķis
RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes Sporta un uztura katedras vadītājs asociētais profesors Voldemārs Arnis stāsta, ka visus trenažierus iedala spēka un kardiotrenažieros. Katrs no tiem ir piemērots noteikta veida treniņiem, kuriem ir atšķirīga ietekme uz cilvēka organismu, veselības nostiprināšanu un ķermeņa formu veidošanu. Kardiotrenažieri atdarina dažādus aerobo vingrinājumu (vingrinājumi, kuros enerģiju iegūst, izmantojot gaisā esošo skābekli) veidus: soļošanu, skriešanu, riteņbraukšanu, airēšanu, slēpošanu, slidošanu. Tie ir vingrinājumi, kuriem raksturīga mērena intensitāte un ilgstoša slodze. Aerobie vingrinājumi uzlabo pašsajūtu, paaugstina darbspējas, uzlabo visu organisma sistēmu – orgānu un audu, asins apgādi un vielmaiņu, veic dažādu slimību profilaksi, sākot ar sirds un asinsvadu slimībām un beidzot ar kaulu un locītavu vainām.
Spēka vingrinājumi nostiprina balsta un kustību sistēmu – muskuļus, kaulus, saites, cīpslas, locītavas, uzlabo skrimšļaudu struktūru, efektīvi samazina tauku daudzumu, uzlabo ķermeņa vizuālo izskatu, koriģē stāju. Šim mērķim kalpo gan vienkāršas hanteles, gan svaru stieņi un vēdera preses kompleksie trenažieri.
“Izvēloties trenažieri, pats svarīgākais ir nevis tā izskats, bet treniņa mērķis, piemēram, sirds un asinsvadu slimību profilakse, locītavu kustīguma saglabāšana, muskuļu spēka vairošana, kā arī slodze, kādā tiek izpildīti vingrinājumi,” uzsver Voldemārs Arnis.
Aerobajiem treniņiem vispiemērotākie ir velotrenažieri, skrejceliņi, eliptiskie trenažieri, kuros kustības tiek veiktas pa elipsi kā soļojot, taču neatraujot kājas no atbalsta virsmas, steperi, airēšanas trenažieri. Uz dažiem trenažieriem vienlaikus tiek noslogota gan kāju, gan plecu joslas muskulatūra, jo papildus kustības veic arī ar rokām. Individuālām nodarbībām piemēroti ir mājas trenažieri, kas ir lētāki, vienkāršāki un aizņem mazāk vietas.
Skriet un soļot var arī istabā
Sliktā laikā ar skriešanu var nodarboties komfortablos apstākļos – uz slīdošā skrejceliņa, kuru var noregulēt uz noteiktu skriešanas tempu, virsmas slīpumu, radīt slodzi, lai trenētu elpošanas sistēmu un kājas.
“Vingrinājumam nav vajadzīgas sarežģītas kustību iemaņas, turklāt uz monitora var redzēt arī dažādus slodžu parametrus – sirds ritmu, ātrumu, kaloriju patēriņu, noskrietās vai nosoļotās distances garumu,” trenažiera priekšrocības min Voldemārs Arnis.
Tas gan nebūs piemērots cilvēkiem, kuriem jau ir kādas problēmas ar ceļu locītavām. Šādā gadījumā piemērota izvēle ir velotrenažieris, uz kura tās netiek noslogotas, kas īpaši svarīgi tad, ja ir arī liekais svars. Svarīgi atcerēties, ka piemērotas pretestības izvēlei noteicošais ir sirds ritms,” viņš atgādina, piebilstot, ka ar nepiemērotu slodzi var panākt to, ka fiziskā forma un veselība nevis uzlabojas, bet gan pasliktinās.
Steperi nodrošina diezgan intensīvu slodzi, tie nav aprīkoti ar sirds ritma kontroli, tādēļ šim nolūkam jāizmanto portatīvais sirds ritma monitors vai cita ierīce. Fitnesa klubos tie aprīkoti ar rokturiem, pie kuriem pieturēties, bet izpildot vingrinājumus uz vienkāršākiem modeļiem, kas atgādina pēdiņas, viegli var zaudēt līdzsvaru, pat nokrist un gūt traumu. Tādēļ mājās to drošības dēļ labāk novietot pie sienas vai durvju ailā, lai būtu kur pieturēties.
Eliptisko trenažieru īpatnība ir tā, ka kustības tiek veiktas pa elipsi – it kā soļojot, taču neatraujot kājas no atbalsta virsmas. Veiktās kustības atgādina slēpošanu vai nūjošanu, jo vienlaikus jādarbojas gan kājām, gan rokām.
“Trenažieris paredzēts vispusīgai ķermeņa muskulatūras noslogošanai, taču kustības ir neierastas, tādēļ, noregulējot trenažieri pat uz zemāko pretestību, iesācējam sirds ritms var ātri sasniegt maksimāli pieļaujamo robežu,” norāda speciālists.
Uz airēšanas trenažiera vispusīgi tiek noslogota visa ķermeņa muskulatūra gan kāju, gan muguras un plecu daļā. Ja vien jau nemoka muguras sāpes, vingrinājumi uz tā ieteicami muguras problēmu profilaksei. Tomēr sirdij ir ļoti liela slodze, tādēļ treniņš nebūs piemērots cilvēkiem ar sirdis asinsvadu problēmām.