Foto – LETA

Latvijas iedzīvotāji – slikti pārdevēji, labi speciālisti
 0

Apkopotie dati par šā gada 16. novembrī Latvijā pirmo reizi notikušo Mazā biznesa dienu pārspējuši gaidīto un devuši rīkotājiem ierosmi turpināt šo citās valstīs izplatīto tradīciju.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Pasākumu, kurā piedalījās tūkstošiem uzņēmumu, rīkoja pērn izveidotā biedrība “Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu forums” (“MVU forums”) kopā ar atbalstītājiem – Ekonomikas ministriju, VAS “Latvijas Pasts”, banku “Citadele”, SIA “Lursoft” un citiem partneriem. 
Mazā biznesa dienā uzmanību pievērsa Latvijas mikro- un mazajiem uzņēmumiem, atbalstot tos ar uzslavu, padomu, pirkumiem vai pasūtījumiem. Pavisam uzņēmējiem nosūtīja 33 000 uzaicinājumu un uzlīmju izlīmēšanai darba un tirdzniecības vietās, bet 1743 uzņēmēji savu atrašanās vietu iezīmēja digitālajā kartē, norādot nodarbošanos un produktus. Uzņēmēji varēja izmantot arī reklāmas plakātu (to darīja vairāk nekā 780 uzņēmēju), kā arī piedalīties septiņos semināros, paplašinot redzesloku par uzņēmējdarbību.

“Latvijā ir spēcīgi aroda meistari. Mēs katrs varam svētku laikā palīdzēt viņiem augt par spēcīgiem uzņēmējiem. Iniciatīvas “Atbalsti mazo biznesu” rīkotāji un atbalstīji ir gandarīti, ka tik daudz uzņēmumu, pašvaldību un biedrību iesaistījās jaunās tradīcijas “Mazās biznesa dienas” dibināšanā. Arī pēc “Mazās biznesa dienas” viss turpinās – uzņēmēji aizvien reģistrējas mājas lapā www.mazabiznesadiena.lv izveidotajā kartē. Aicinu arī Ziemassvētkos apciemot nu jau vairāk nekā 3100 uzņēmumus, kas vēlas augt un padarīt Latviju skaistāku,” teic “MVU foruma” valdes priekšsēdētāja Elīna Egle.

CITI ŠOBRĪD LASA

“MVU foruma” piedāvātajā aptaujā, kurā piedalījās 1400 Latvijas uzņēmēju, tostarp topošie, arī algoti darbinieki un studenti, noskaidrots, ka visvairāk ir cilvēku ar speciālista gēnu. Amerikāņa Džo Abrahama izveidotā uzņēmēja gēna analīzes metode BOSI uzsver četrus uzņēmēja gēna pamattipus – būvētāju, speciālistu, oportūnistu un inovatoru.

Speciālista gēna īpašniekus raksturo vēlme uzkrāt profesionālo pieredzi vienā jomā un ilgā laika periodā, teic pētījuma veicējs Jānis Skrūzkalns, “Academia Strategies” partneris. Speciālista gēns bijis 59% aptaujas dalībnieku, tostarp algoto darbinieku grupā 63%, bet uzņēmēju grupā 62% cilvēku. Aptaujā apstiprinājies, ka esam slikti pārdevēji, vērtspapīru tirgotāji un riska kapitāla naudas ieguldītāji. Iemesls – Latvijas cilvēkiem visvairāk trūkst oportūnista gēna. Tas visvairāk ir sastopams uzņēmējiem – 10%, bet vismazāk – 8% algoto darbinieku un studentu grupā.

J. Skrūzkalns teic, ka Latvijas ģeopolitiskais stāvoklis – maza valsts starp lielām valstīm un svarīgiem transporta ceļiem –, kā arī padomju laika deficīta sistēmas atstātā ietekme ietekmējusi mūsu cilvēku spēju būt radošiem. Proti, 21% aptaujas dalībnieku piemīt inovatora gēns. Pašnodarbināto vidū šis rādītājs ir īpaši augsts – 35%, uzņēmējdarbības iesācēju vidū tas piemīt 25% cilvēku. Inovatori meklē jaunas iespējas, radošus risinājumus resursu izmantošanā savai uzņēmējdarbībai. Viņi mīl darbu darīt paši un reti uztic to citiem cilvēkiem.

Pētnieks teic, ka pretstatā inovatoriem būvētāji izvēlas uzdot darbu veikšanu citiem. Būvētāja gēns piemīt 11% aptaujas dalībnieku, visbiežāk studentiem 25% aptaujas dalībnieku. Tas piemīt arī 15% topošo uzņēmēju, bet viszemāk sastopams pašnodarbinātajiem cilvēkiem – 1% aptaujas dalībnieku.

Katram no amerikāņu iepriekš aprakstītā BOSI gēna ir gan labās, gan vājās puses. Ja uzņēmējs attīsta biznesu saskaņā ar savām stiprajām īpašībām, uzņēmums stabili aug, tomēr izaugsmi nodrošina tādu partneru un darbinieku piesaistīšana, kas kompensē paša uzņēmēja vājās vietas.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) viceprezidents Aigars Rostovskis uzsver – lai gan ik gadu Latvijā dibina aizvien vairāk jaunu uzņēmumu, tomēr, rēķinot uz 1000 iedzīvotājiem, šis rādītājs mums ir viens no sliktākajiem ES. “Ir jāpalīdz rasties mikrouzņēmumiem, tiem izaugt līdz mazam, vidējam un visbeidzot līdz lielam uzņēmumam! LTRK kategoriski iebilst mikrouzņēmuma nodokļa celšanai 2015. gadā.”

Viedoklis


Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts: “Mazie un vidējie uzņēmumi ir tie, ar kuriem visbiežāk saskaramies ikdienā – pērkot maizi piemājas veikalā, lejupielādējot jaunas aplikācijas tālrunim vai gādājot Ziemassvētku dāvanas. Turklāt daudzi Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi spēj iemantot ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu cilvēku atzinību, radot izcilus, nebijušus un konkurētspējīgus produktus un pakalpojumus. Arī mums šie panākumi ir biežāk jānovērtē un jāpalīdz mazajam biznesam augt lielākam. Nākamajos septiņos gados uzņēmējdarbības atbalstam ir iecerēti 800 miljoni eiro.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.