Slikta sperma un kā atjaunot auglības spēju 0
Vīrietim var būt jau vairāki bērni, taču, ja pēcnācēji vairs nepiesakās, spermas analīze nereti atklāj, ka ar tādu sēklu mazuli radīt nav iespējams. Diemžēl pēdējā laikā spermas kvalitāte arvien pasliktinās vīriešiem visā pasaulē.
Zēniem sekrēts sāk veidoties līdz ar pubertāti 9–13 gadu vecumā. Tās ražošanas cikls ilgst vidēji 64–75 dienas, pēc kura spermatozoīdi vēl kādu laiku nobriest sēklinieku piedēklī.
Daudzums un izskats
Vienā sēklas noplūdes reizē izdalās līdz 10 mililitriem, bet par normu uzskatāmi 2–6 ml (apmēram 1 tējkarote) spermas.
Spermas daudzumam, kas atkarīgs no iekšējās sekrēcijas dziedzeru un nervu sistēmas darbības, nav izšķirīgas nozīmes. Galvenais, lai tajā būtu pietiekami daudz, turklāt veselīgu spermatozoīdu. Tomēr, ja izdalās vien daži pilieni vai arī tā nesašķidrinās, spermatozoīdi līdz olšūnai nenokļūs.
Gandrīz caurspīdīga sperma liecina, ka tajā varētu būt maza spermatozoīdu koncentrācija. Dzeltenīga vai iezaļgana sēkla rada aizdomas par iekaisumu, bet brūngana vai rozā nokrāsa vēsta par asins piejaukumu.
Asinis spermā kaut reizi mūžā ir pamanījis gandrīz ikviens vīrietis. Tam var būt dažādi cēloņi – ilgstoša sēdēšana, kad asins sastrēguma dēļ plīsis kāds asinsvadiņš, neregulāra dzimumdzīve, gaisa spiediena maiņa lidojot vai citi.
Pie ārsta noteikti jādodas, ja asinis spermā redzamas atkārtoti un ilgstoši, kā arī vīriešiem pēc 40 –50 gadu vecuma, kad paaugstinās prostatas vēža risks.
Kvalitāte un vecums
Tā kā spermas kvalitāte kļūst arvien sliktāka, tās vērtēšanas normas tiek pārskatītas un pazeminātas. Pašlaik noteikts, ka vienā mililitrā spermas jābūt vismaz 20 miljoniem spermatozoīdu, taču labai auglības spējai nepieciešami 45 miljoni. No tiem aktīvi kustīgiem jābūt 20%, bet pareizas uzbūves – 4%. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, 5% auglīgu vīriešu sperma šiem rādītājiem neatbilst. Tad iespēja tikt pie sava bērna atkarīga no vecuma, veselības stāvokļa, partneres auglīguma un citiem apstākļiem.
Ļoti svarīgas ir visas trīs spermatozoīda daļas. Galviņā ir ietverta ģenētiskā informācija. Tās priekšdaļā atrodas akrosoma, kurā ir fermenti, kas šķīdina olšūnas apvalku, veicinot spermatozoīdu iekļūšanu olšūnā un tās apaugļošanu. Ja šī daļa ir ļoti maza, svarīgais process nevar notikt. Lai apaugļotu, ļoti svarīgs ir arī kakliņš, jo tajā atrodas mitohondriji, kas spermatozoīdiem dod spēku kustēties un sasniegt olšūnu.
Ja vīrietis cienījamos gados apprec jaunu sievu un vēlas kopīgu bērnu, jāatceras, ka tāpat kā viss organisms noveco arī dzimumšūnas, tāpēc var būt samazināts spermatozoīdu daudzums un kvalitāte.
Bērnus būtu vēlams radīt ne vēlāk kā 50 gadu vecumā, jo pēc tam palielinās mutāciju risks, kas mazulim var rosināt dažādu psihisku slimību, piemēram, autisma, maniakāli depresīvas psihozes vai citu attīstību.
Ja vīrietim jau ir kāda atvase, tas nenozīmē, ka viņš joprojām ir auglīgs. Nereti gadās, ka uz dažnedažādiem izmeklējumiem dodas tikai sieviete, līdz beigās pēc spermas analīzes atklājas, ka atkārtotu spontānu abortu cēlonis ir slikta sēkla.
Spermas analīze
Pirms laulībām to derētu pārbaudīt ikvienam kungam, jo, laikus atklājot problēmas, nereti tās var novērst un atjaunot auglības spēju.
Sperma analīzei jānodod pēc 3–5 dienu atturēšanās no dzimumdzīves ar nosacījumu, ka tā ir regulāra. Ja sekss notiek reti un vīrietis arī nemasturbē, sperma sakrājas sēklinieku piedēklī – daļa spermatozoīdu aiziet bojā, savukārt citi ir mazkustīgi vai ar nepareizu uzbūvi.
Nav vēlamas nekādas pārmērības. Sēklas kvalitāte samazināsies, arī mīlējoties vai masturbējot katru dienu, jo sēklinieki tik ātri nepaspēs saražot spermatozoīdus.
Tā kā sperma ir mainīga, ja analīzes rādītāji ir slikti, nevajag krist izmisumā, bet atkārtot spermogrammu pēc kāda laika, šajā periodā cenšoties dzīvot veselīgāk. Ja tā nemainās, derētu noskaidrot, vai problēmas cēlonis nav varikocēle vai citas slimības, kuras novēršot, sēklas kvalitāte uzlabosies.
Spermu nav vērts pārbaudīt agrāk kā divas nedēļas pēc slimošanas, ja bijusi paaugstināta ķermeņa temperatūra, un antibiotiku lietošanas, jo tad rādītāji būs pasliktinājušies.
Sēklu analīzei var iegūt gan klīnikā, skatoties erotiskus materiālus vai ņemot līdzi partneri, gan atvest no mājām, ja tas iespējams stundas laikā.
Mūsdienās spermas pārbaudes iespējas ir krietni uzlabojušās. To analizē ar fāzu kontrastmikroskopu, veic dažādus papildu testus, piemēram, DNS fragmentācijas testu, pētot, vai spermatozoīda galviņā nav bojājumu, kas varētu radīt bērnam veselības problēmas.
Kas bojā spermu
Spermas kvalitāti ietekmē jau tas, ko vīrietis piedzīvojis kā auglis mātes vēderā, kā arī vēlāk viņa dzīvesveids, veselības stāvoklis un apkārtējā vide.
* Smēķēšana, tajā skaitā tā sauktās zālītes jeb marihuānas lietošana, uzskatāma par vienu no galvenajiem spermas bojātājiem, kas sagrauj spermatozoīdu DNS struktūru. Slikta sēklas kvalitāte var būt arī tad, ja māte, gaidot dēlu, uzvilkusi dūmu.
* Pārmērīga alkohola lietošana. Jāatsakās arī no biežas alus dzeršanas, jo tas satur dabiskus estrogēnus, mazina vīrišķo hormonu izdali, kas nelabvēlīgi ietekmē spermu.
* Siltums. Sēkliniekiem tīk par pāris grādiem vēsāka temperatūra nekā ķermenī. Karstums veicina spermatozoīdu DNS pārmaiņas, tāpēc, plānojot bērniņu, nav ieteicama ilgstoša karsēšanās vannā vai pirtī.
* Stress. Spermas nobriešanu negatīvi ietekmē gan psihoemocionāli pārdzīvojumi, gan liela fiziska slodze. Nav vēlama ilgstoša braukšana ar velosipēdu, jo tiek saspiesti starpenes asinsvadi un nervi. Kamēr impulsi atjaunojas, var būt traucēta potence. Sēkliniekiem pieplūst mazāk asiņu, un mēdz pasliktināties arī spermas kvalitāte.
* Miega trūkums. Hipotalama un hormonālās sistēmas restarts notiek no pusnakts līdz pulksten diviem naktī. Ja vīrietis šajā laikā neguļ, tas nenotiek vai arī norisinās nepilnvērtīgi. Lai nodrošinātu labu veselību, arī nervu sistēmai jāatpūšas.
* Hroniskas kaites, piemēram, cukura diabēts, sirds, nieru un aknu mazspēja, pasliktina vispārējo veselības stāvokli. Ieilgušas seksuāli transmisīvas slimības rada iekaisumu mazā iegurņa orgānos. Ļaunumu spermai var nodarīt cūciņu pārslimošana pēc pubertātes, jo rodas iekaisums sēkliniekos.
* Medikamenti. Nav sīki izpētīts, kā dažādas zāles ietekmē reproduktīvo veselību, tāpēc tās nevajadzētu lietot bez īpašas vajadzības. Novērots, ka spermu var bojāt antibiotikas, īpaši tetraciklīni. Kaitīga ir arī steroīdo hormonu lietošana muskuļu masas audzēšanai.
* Ķīmijterapija un apstarošana. Parasti ar laiku spermas kvalitāte atjaunojas, dažkārt jau pēc pāris gadiem, taču tas var būt arī pēc daudz ilgāka laika vai nenotikt vispār, tāpēc labāk iepriekš nodot sēklu spermas bankā. Jārēķinās, ka pāris gadu pēc ķīmijterapijas palielinās iedzimtu anomāliju risks bērnam.
* Ķīmiskās vielas apkārtējā vidē un ikdienā lietotie līdzekļi, piemēram, veļas pulveri, šampūni, dušas želejas, kosmētikas produkti, kas satur ķīmiskas vielas ar sievišķo hormonu estrogēnu iedarbību, mazina spermatozoīdu kvalitāti.
* Varikocēle. Ja ir paplašinātas sēklinieku vēnas, tajās rodas liels spiediens un asins sastrēgums, veidojas tūska, sēkliniekiem trūkst skābekļa. I un II pakāpes varikocēle spermas kvalitāti gan neietekmē, tāpēc šajā gadījumā operācija situāciju neuzlabos.
* Maisiņā nenoslīdējuši sēklinieki. Šo kaiti svarīgi novērst jau līdz viena gada vecumam. Operāciju veicot vēlāk, var tikt ietekmēta spermas veidošanās, bet operējot tikai pēc 12 gadu vecuma, pieaug sēklinieku vēža risks. Ja ārsts šo problēmu nav laikus pamanījis, māmiņa pati var pataustīt, vai maisiņi nav tukši.
PADOMI
Lai sperma būtu veselīga, regulāri – ar 3–5 dienu intervālu – jānodarbojas ar seksu. Vīriešiem, kuri dodas ilgstošos komandējumos bez partneres, ieteicams masturbēt.
Spermas kvalitāti var izdoties uzlabot, mainot dzīvesveidu un ar ārsta izrakstītiem medikamentiem. Ja tomēr nekādi nesanāk tikt pie bērniņa, atliek mēģināt medicīnisko apaugļošanu.
UZZIŅA
5% spermas veido spermatozoīdi, pārējo – prostatas, sēklinieku piedēkļu un sēklas pūslīšu sekrēts.
Spermas sastāvā ietilpst hormoni, vitamīni, mikroelementi, olbaltumvielas, tauki, oglhidrāti un citas – kopumā ap 30 – vielas, kas nepieciešamas olšūnas apaugļošanai.