Slikta dūša un vemšana. Kāds iemesls? 0

Slikta dūša un vemšana nav slimības, bet gan simptomi, ko rada dažādi apstākļi.

Reklāma
Reklāma

 

Nelāgās sajūtas iemesli

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Nelabums jeb slikta dūša ir diskomforts vēdera apvidū un sajūta, ka sāksies vemšana, taču tās var arī nebūt. To nosaka uzbudinājums vienā no galvas smadzeņu centriem. Diskomforts var saglabāties no pāris stundām līdz dažām dienām.

Sliktu dūšu mēdz izraisīt lērums akūtu zarnu infekcijas slimību, kuru iemesls savukārt ir noteikti pārtikas produkti, saindēšanās ar tiem un gastronomiski eksperimenti. Nelabums ir arī stresa, kuņģa saslimšanu dēļ vai zāļu blakne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažreiz ar pārtiku, saskarsmē ar mājdzīvniekiem vai peldoties atklātā ūdenskrātuvē organismā nonāk zarnu parazītu oliņas. Arī tad sekas izpaužas kā slikta dūša, vēdera pūšanās un neizskaidrojams nogurums.

Drošākais veids, kā noskaidrot iemeslu, ir analīzes. Tāpēc ārsta konsultācijai ir liela nozīme. Svarīgi, vai ir tikai slikta dūša un vemšana, vai vēl citi smagi simptomi, piemēram, sāpes vēderā, drudzis, asiņošana. Ne mazāk būtisks faktors ir vecums vai grūtniecība.

 

Dodoties ceļā

Nelabums, it īpaši siltā laikā, ir problēma, kas bieži skar, braucot automašīnā, sabiedriskajā transportā, laivojot. Tas medicīniski zināms kā kinetoze un nodēvēts par jūras slimību. Braucot cilvēka ķermenis šūpojas. Lai noturētos vertikāli, smadzenes balstās gan uz redzamo, gan uz vestibulārā jeb līdzsvara aparāta sniegto informāciju. Šūpošanās laikā smadzenes apmulst, vestibulārais aparāts gūst kairinājumu, un rodas slikta dūša. Dažkārt, ja kairinājumu nevar novērst, nelabums var kļūt pat par ģīboni.

Visbiežāk nelabums transportlīdzekļos ir bērniem, jo viņu vestibulārā sistēma ir daudz jutīgāka. Tomēr šāds diskomforts var saglabāties arī pieaugušajiem.

Gan maziem, gan lieliem pirms lēkmes krietni saasinās visas maņas. Ja izdodas to konstatēt un šajā brīdī var braucienu pārtraukt, ieteicams izkāpt no transportlīdzekļa. Tomēr ne vienmēr tas ir iespējams, tāpēc var noderēt daži padomi, kā ceļojumu padarīt vieglāku.

 

Palīglīdzekļi

Lai garākā pārbraucienā justos droši, “BENU aptiekas” farmaceite Oksana Grīnberga pret sliktu dūšu un citiem kinetozes simptomiem iesaka Futura ingvera tabletes. Augu izcelsmes preparāts palīdz saglabāt labu pašsajūtu, novērš nelabumu un atvieglo gremošanas traucējumus, ieskaitot vēdera uzpūšanos, kā arī citus simptomus: reiboņus, drebuļus un svīšanu. Tabletes piemērotas gan pieaugušajiem, gan bērniem no divu gadu vecuma. Tās jālieto vienu stundu pirms došanās ceļā, iedarbība ilgst 4 – 8 stundas. Ja ceļojums ir garāks, pēc vairākām stundām jāiedzer vēl viena tablete. Galvenā aktīvā viela šajā preparātā ir ingvers, tādēļ papildu drošībai var līdzi ņemt arī ingvera konfektes vai ingvera tēju.

Reklāma
Reklāma

Tiem, kuri meklē maksimāli stipru līdzekli šajā grupā, farmaceite iesaka Vertirosan vitamin B6. Spēcīgās iedarbības dēļ preparātu nedrīkst lietot grūtnieces un bērni līdz septiņu gadu vecumam, bet autovadītājiem jārēķinās ar iespējamo miegainību.

Ņemot vērā, ka nelabumu izraisa vestibulārajai sistēmai radītais stress, novērst nepatīkamos simptomus palīdz arī viegli nomierinošie līdzekļi, piemēram, baldriāns. Labvēlīga iedarbība ir piparmētru tējai. Veģetatīvās sistēmas uzbudinājuma laikā var pasūkāt saldu vai skābu konfekti vai košļāt košļājamo gumiju, jo šīs kustības palīdz vestibulārā aparāta līdzsvarošanai.

UZZIŅA

Iemesli, kas izraisa sliktu dūšu un vemšanu:

• jūras slimība,

• reibonis, ģībonis,

• pārēšanās, saindēšanās ar ēdienu,

• grūtniecības sākumposms,

• pēcoperācijas stāvoklis,

• emocionāla spriedze, nemiers, riebums, depresija,

• ārstniecības līdzekļi, vēža ķīmijterapija, gremošanas traktu kairinošas zāles,

• žultspūšļa saslimšanas, žultsakmeņi vai infekcija (holecistīts),

• reakcija uz atsevišķām smaržām vai smakām,

• sirdslēkmes,

• smadzeņu satricinājums vai galvas trauma,

• smadzeņu audzējs,

• čūlas un gastrīts,

• bulīmija un citas psiholoģiskas slimības,

• lēna kuņģa iztukšošanās (bieži ir cukura diabēta pacientiem).

PADOMS

Cilvēkiem, kuriem piemīt jūrasslimība, transportā vēlams ieņemt priekšējo vietu, kur vieglāk koncentrēties ceļa vērošanai. Drošs līdzeklis pret nelabumu ir arī miegs. Noteikti nevajadzētu lasīt vai īsināt laiku ar spēlēm telefonā. Nelabuma rašanos var provocēt skatīšanās pa sānu logiem. Pirms brauciena nav vēlama pārēšanās. Sliktas dūšas rašanos var aizkavēt svaigs gaiss, īpaši karstā laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.