Slieka kakā to, ko apēdusi. Kas labs slieku humusā, un kur to drošāk iegādāties? 0
Esmu dzirdējusi dažādus viedokļus par slieku kompostu. Mūsu pusē tās audzē daudzi. Ir gan firmas, gan tādi, kam dažas kastes aizdurvē. Vai komposts var atšķirties, ja sliekas it kā vienādas? Vai tas tiešām ir tik labs? ZENTA ENGURES NOVADĀ
– Slieku humuss jeb vermikomposts tiešām ir ļoti laba lieta, – skaidro agroķīmiķe Irēna Šmukste. – Tikai nezin kādēļ tas nekļūst pietiekami populārs. Latviešu dārznieki ir ļoti konservatīvi. Tas varbūt tāpēc, ka daudzi iegādājās nekvalitatīvu preci, kas bija izplatīta pirms gadiem desmit, kad Kalifornijas slieku meistardarbs sāka parādīties Latvijā un neviens īsti nezināja, kā tās kopt un barot.
Kas iekšā, tas ārā
Arī tagad slieku humusam ir atšķirīga kvalitāte. Visvairāk jāuzmanās no tā, ko par lētu naudu piedāvā dažādos interneta sludinājumos. Agroķīmiķe vienkāršoti skaidro, ka slieka kakā to, ko apēdusi. Un, ja barība ir nekvalitatīva, tajā ir maz kaloriju, nekas labs nav gaidāms. Profesionālās sliekaudzētavās tiek īpaši gatavoti kūtsmēslu komposti, kuros nodrošina augstu temperatūru (atbilstīgi Eiropas regulām). Tas garantē arī to, ka humusā nebūs nezāļu sēklu.
Daži saimniecībās eksperimentē ar nelielu daudzumu slieku, jo izvēlējušies zaļo dzīvesveidu un pārtikas atlikumus izbaro līdējām. Taču tikai ar ķirbjiem, mizām un virtuves atliekām labu kvalitāti nevar iegūt, jo sliekām zobu nav un tās var pārstrādāt tikai līdz noteiktam līmenim kompostētu mantu.
Veikalā – ar garantiju
Visdrošāk vermikompostu iegādāties veikalā vai slieku fermā, kur var uzrādīt analīžu rezultātus. Veikalā nopērkamajam ir noteikti kvalitātes standarti, slieku ražojums ir dažādu dienestu pārbaudīts. Turklāt ražotājs ar savu vārdu un norādītajiem rekvizītiem ir atbildīgs par preci, un, ja rodas kādi jautājumi par lietošanu, var zvanīt un precizēt.
Nereti slieku humusu pievieno dažādiem substrātiem. Tie aizvieto kompleksos minerālmēslus, kas sevišķi svarīgi tiem, kuri saimnieko ar bioloģiskajām metodēm.
Jaunie ir drosmīgāki
Vermikompostu visvairāk iegādājas jauni cilvēki, kuri sāk darboties savā dārzā un nebaidās eksperimentēt. Tas atbilst zaļās saimniekošanas filozofijai, turklāt ir vairākas priekšrocības, salīdzinot ar tradicionālajiem kūtsmēsliem: nesmird, viegli dozējams, ērti lietojams, nav nezāļu sēklu, der visiem augiem. Turklāt šī prece nopērkama gandrīz visos dārza preču veikalos, to piedāvā gan latviešu, gan ārzemju ražotājfirmas. Ir plašs sortiments, dažāda lieluma iepakojumi. Attēli uz iepakojuma var būt dažādi, taču saturam jābūt līdzīgā kvalitātē. Tātad var pirkt to, kurš lētāks. Daži ražotāji slieku humusu pārstrādājuši ne tikai granulās, bet arī šķidrajā mēslojumā.