Slēpotājiem nesaskaņas pirms olimpiskajām spēlēm, iesaistīta pat policija 33
Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Latvijas distanču slēpošanas saimē pirms Pekinas olimpiskajām spēlēm uzvirmojušas emocijas, vienā situācijā palīdzība pat meklēta Valsts policijā.
Aiz borta
Latvijas labākā biatloniste Baiba Bendika vēlējās Pekinā startēt arī distanču slēpošanā 30 kilometru masu startā, kas paredzēts jau pēc biatlona programmas noslēguma. “Lai tur nokļūtu, izpildīju slēpošanas “A” kvalifikācijas kritērijus, kā arī mūsu pašu Latvijas Slēpošanas federācijas (LSF) izstrādātos iekšējās atlases kritērijus, kur ieņēmu stabilu otro vietu! Tomēr LSF izlēma vietu man nepiešķirt,” vakar sociālajos tīklos vilšanos pauda Bendika. Viņa piekritusi startēt arī stafetē, tomēr priekšroka dota jaunajām distanču slēpotājām, kurām tā būšot ekskursija.
Latvija distanču slēpošanā Pekinā būs pārstāvēta ar četrām slēpotājām, tikai pateicoties līderes Patrīcijas Eidukas rezultātiem. LSF valde vakar dalībai olimpiskajās spēlēs apstiprināja Patrīciju, kā arī Kitiju Auziņu, Esteri Volfu un Samantu Krampi. Pēdējās trīs olimpiešu vidū nokļuvušas jocīgo atlases kritēriju dēļ. “Man nav nekādu iebildumu pret jaunajām sportistēm, bet kādu tieši motivāciju jaunam sportistam dos aizbraukšana uz olimpiskajām spēlēm, zaudēšana vairāk nekā sešas minūtes un tikšana apdzītam par apli stafetē?” vaicā Baiba Bendika.
“LSF atbilde bija vienkārša un izsmeļoša – viņiem esot pilnīgi vienalga, ka Baiba cīnītos par vietu divdesmitniekā! Baibas rezultāts viņiem neko nedodot! Nezinu, bet pilnīgi reāli ir, ka, ieliekot Baibu komandā, federācijas funkcionāriem būtu kāda vieta mazāk,” sprieda Bendikas treneris Ilmārs Bricis.
“Baibas prioritāte ir biatlons un distanču slēpošanā grib startēt tikai sev izdevīgā disciplīnā pēdējā dienā. Starptautiskā federācija viņai šobrīd nav iedevusi “wild card”, kas dotu iespēju startēt, neatņemot kvotu distanču slēpošanai. Mums ir jaunas distanču slēpotājas, kurām tas ir pamats un kuras apņēmušās startēt visās pieejamās distancēs. Tas nerāda pozitīvu signālu pārējiem slēpotājiem, ja redz, ka izaug biatlonā, kur viss no malas pilnā apmērā nodrošināts, un, ja kaut kas nesanāk, vienmēr paliek iespēja aizbraukt uz lielāko pasākumu distanču slēpošanā. Tas nav Baibas gadījums, bet būtu precedents kā tāds,” “Latvijas Avīzei” norādīja LSF valdes loceklis, atbildīgais par distanču slēpošanu Jānis Puida.
Viņš piekrīt – saskaņā ar pašu apstiprinātajiem kritērijiem Pekinā būtu jāslēpo Bendikai. Kritēriji esot daudz precīzāki nekā pirms iepriekšējām olimpiskajām spēlēm, kad arī bija iekšējā ņemšanās un treneris Arvīds Pīpkalējs uzskatīja, ka viņa audzēknei Andai Muižniecei nozagta iespēja piedalīties olimpiskajās spēlēs. Taču visus gadījumus paredzēt nav iespējams, bet ir iestrādāts, ka katru atsevišķu kandidātu var izskatīt valdes sēdē. Jautājums skatīts kā darba komisijā, tā valdē, un lēmums neiekļaut Bendiku bijis vienbalsīgs. Jānis Puida nedomā, ka Baiba būtu spējīga pretendēt uz vietu divdesmitniekā.
Aizņēmās naudu
Vīriešu konkurencē pie tiesībām startēt Pekinā tikuši Raimo Vīgants un Indulis Bikše. Induļa tēvs un treneris Zintis Bikše vakar devās uz Valsts policiju, lai konsultētos, vai ir vērts vērsties ar iesniegumu pret LSF. Viņš teica, ka decembra sākumā Madonas pašvaldība pārskaitījusi federācijai naudu – četrus tūkstošus eiro, kas domāti četriem slēpotājiem, kuri kandidē uz olimpiskajām spēlēm (madoniešiem Raimo Vīgantam, Bikšem, Auziņai un Laurim Kaparkalējam), katram pa tūkstotim.
“Es zvanīju federācijai decembra vidū. Tobrīd bijām sacensībās Eiropā, naudas trūka, vienmēr cīnāmies ar grūtībām. Toreiz neko neteica un līdz šai dienai neko nav teikuši. Tagad Indulim jāsēžas lidmašīnā uz Pekinu un naudu, kas domāta gatavošanās procesam, vairs nevar iztērēt, tagad to nevajag, tas bija svarīgi decembrī. Lai varētu piedalīties sacensībās un krāt ranga punktus, aizņēmāmies no radiem, draugiem. Bija plāns startēt “Tour de Ski”, bet tas būtu pārāk dārgi, tāpēc braucām uz citiem mačiem, kur lētāk, piemēram, Ukrainā. Šosezon no federācijas neesam saņēmuši nevienu centu,” sacīja Zintis Bikše.
“Nauda tika ieskaitīta un citām vajadzībām nav tērēta. Bikše nav saņēmis informāciju no pašvaldības, ka nauda ir pieejama. Mums nav pamata aizskaitīt sportistam, viņam ir jāpiesakās – vai nu avansā saņemt, vai jāatskaitās par izdevumiem, bet Indulis to nav izdarījis. Tiklīdz pieprasīs, tā varēs dabūt,” skaidroja Jānis Puida.
Abu pušu starpā šīs nav pirmās domstarpības, un šis gadījums liecina, ka komunikācija ir kritiski zemā līmenī. Jāpiebilst, ka LSF viceprezidents Gunārs Ikaunieks, kuram ir tiesības biedrību pārstāvēt atsevišķi, ir Madonas novada domes deputāts.
Sešiem distanču slēpotājiem līdzi uz Pekinu dosies četri cilvēki – Jānis Puida būs delegācijas vadītājs, sportistiem palīdzēs Valts Eiduks, Dainis Vuškāns un kāds igauņu smērētājs. Zintis Bikše ir nepatīkami pārsteigts, ka šis jautājums nav apspriests ar sportistiem. “Pilnīga pārliecība par dalību Pekinā bija tikai par Patrīciju Eiduku, līdz svētdienai risinājās iekšējā atlase. Vienoties ar visiem citiem kandidātiem, kādu brigādi veidot, būtu pārāk sarežģīts process, tāpēc balstījāmies uz savu pieredzi. Eidukai un Vīgantam palīdzēs cita komanda, mums jānodrošina serviss četriem pārējiem sportistiem,” tā Jānis Puida.
Kalnu slēpošanā Latvijai Pekinā būs divi pārstāvji – Miks Zvejnieks un Liene Bondare. Miks turpinās ģimenes tradīcijas, iepriekšējās trijās spēlēs startēja viņa brālis Kristaps. Dāmām labākā bija Dženifera Ģērmane, latviešu visu laiku labākās kalnu slēpotājas Ullas Ģērmanes (dzimusi Lodziņa) meita, taču viņai debijas olimpiskās spēles iet secen traumas dēļ, un nākamie labākie rezultāti ir Bondarei.