Pirmoreiz Gaiziņā bērnu izklaidei tiek piedāvāta sniega motociklu noma un izbraucieni instruktora pavadībā.
Pirmoreiz Gaiziņā bērnu izklaidei tiek piedāvāta sniega motociklu noma un izbraucieni instruktora pavadībā.
Foto: Andris Stradiņš

Kā Latvijā atklāta slēpošanas sezona? 11

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Šogad ziema uznākusi necerēti agri, un jau decembra pirmajā dekādē kalnu slēpotāji varēja sākt slēpošanas sezonu. Bagātīgi sasnigušais sniegs gan īpaši neveicināja trašu atklāšanu, jo uzsniga uz nesasalušas zemes, bija irdens, un intensīva mākslīgā sniega ražošana sākās, vien uznākot kārtīgam salam. Arī par slēpošanas sezonas pirmatklājēja godu kalnu īpašnieki šoreiz tā pa īstam nesacentās, ļaujot visam ritēt savu dabisko gaitu un godpilno pirmo vietu iegūt Gaiziņam.

Uz Latvijas jumta

“Lielo Golgātu atklājām jau pagājušajā sestdienā un pašlaik turpinām ražot sniegu pārējās trasēs, lai nedēļas nogalē būtu atvērts viss slēpošanas kalns kopumā,” vēsta atpūtas kompleksa “Gaiziņš” vadītājs Juris Stradiņš, piebilstot, ka pašlaik pieejama arī distanču slēpošanas trase divu kilometru garumā un bērnu kamertrase.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slēpošanas rezervācija darbojas līdzīgi kā pagājušajā sezonā, izmantojot lietotni “Bookla”. Taču Ministru kabineta noteikumi šobrīd visiem Latvijas slēpošanas kompleksiem atļauj sniegt pakalpojumus saviem apmeklētajiem tikai zaļajā režīmā.

“Tas nozīmē, ka inventāra noma, pacēlāja karšu iegāde būs iespējama, vienīgi uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, bērniem līdz 12 gadu vecumam – tikai pieaugušo pavadībā, kuriem ir šāds sertifikāts, bet 12–18 gadus veciem bērniem būs jāuzrāda skolas tests (veikts ne agrāk kā pirms 72 stundām) vai sertifikāts,” skaidro J. Stradiņš.

Viņš uzsver, ka iespējamajām izmaiņām jāseko līdzi mājaslapā un slēpošana jāplāno laikus, jo spēkā esošo noteikumu dēļ vietu skaits uz kalna vienā stundā ir ierobežots. Piemēram, rezervācija slēpošanai šajā nedēļas nogalē atklāta jau 9. decembrī.

“Pērn vienā stundā drīkstējām apkalpot 76 slēpotājus, šogad esam uzstādījuši vēl vienu pacēlāju, kas mūsu kapacitāti palielina līdz 90–95 cilvēkiem stundā.”

Jautāts par populāro Gaiziņkalna braukšanas šovu “Auto traks”, kas pagājušajā sezonā nenotika, Stradiņš ir piesardzīgs.

“Viss atkarīgs no tā, kā mainīsies dzīve pēc nākamā gada 11. janvāra, kad vajadzētu beigties ārkārtas stāvoklim valstī. Pasākumu esam plānojuši 5. februārī. Ja tiks atļauta lielāka pulcēšanās brīvība ārpus telpām, tad esam gatavi trīs nedēļu laikā “Auto trakam” sagatavoties. Lai ieguldījumi atmaksātos, mums nepieciešams sapulcināt vismaz trīs tūkstošus skatītāju.”

Pirmoreiz Gaiziņā bērnu izklaidei tiek piedāvāta sniega motociklu noma un izbraucieni instruktora pavadībā.
Foto: Andris Stradiņš

Šoziem Gaiziņkalnā īpaši padomāts par neaizmirstamām sniega sajūtām bērniem – viņi varēs izmantot sniega motociklu nomu un speciāli izveidotā apļveida trasē baudīt ziemas priekus instruktora pavadībā. Motocikli ir piemēroti bērniem no triju līdz desmit gadu vecumam.

Daži ar nepilnu jaudu, daži – iepauzē

Gan reljefa, gan slēpošanas entuziastu trūkuma dēļ sanācis tā, ka lielākā daļa no pašlaik aktīvajiem slēpošanas kalniem koncentrējušies 70 kilometru rādiusā ap Rīgu un Vidzemē. Pie izņēmumiem jāpieskaita “Lemberga hūte” Ventspilī, kur pagaidām darbojas distanču slēpošanas trase un ragaviņu kalniņš (nav jāpiesakās, bet drīkst izmantot tikai 40 uz vietas esošās kamanas), un Egļukalns netālu no Daugavpils.

Reklāma
Reklāma

Egļukalns sācis strādāt bez brīvdienām un piedāvā slaloma trasi (zilo), iesācēju trasi ģimenēm, tūbinga trasi un Lielā kalna trasi (sarkano) – tā tika atklāta vakardien, 11. decembrī, kad paredzēta arī Siguldas pilsētas trases atklāšana.

Darboties sākuši “Baiļi” Valmierā, kur slēpošanai darba dienās nav jāreģistrējas, un Reiņa trase pie Siguldas, kur bez maksas pieejama distanču slēpošanas trase divarpus kilometru garumā gan klasiskajam, gan slidsolim.

Atpūtas komplekss “Mežezers” pie Pļaviņām sola, ka drīzumā būs pieejami astoņi dažādi nobraucieni ar garumu no 250 līdz 700 metriem, kā arī nogāze, kur bērniem vizināties ar ragavām.

Šoziem Žagarkalns slēpošanas trases gatavojis ilgāk un pamatīgāk nekā citgad, jo vasarā netika saglabāts sniega depozīts.
Publicitātes foto

Žagarkalna atpūtas kompleksā šobrīd atvērts Cīruļkalns ar diviem pacēlājiem, Žagarkalna viena puse ar vienu pacēlāju un divi bērnu slēpošanas kalniņi ar trim pacēlājiem. Ozolkalnā darbojas Centrālā trase, Mācību kalns bērniem un krēslu pacēlājs, Riekstukalnā – trīs trases un, ja būs labvēlīgi laika apstākļi, nedēļas nogalē tām pievienosies vēl pāris, bet Milzkalnā ir sagatavota Milžu, Iecienītā, Vidējā un Lēzenā trase, kā arī Iesācēju kalniņš. Ievērojot valstī pastāvošos ierobežojumus, Milzkalns šīs nedēļas nogalē gatavs uzņemt 210–220 slēpotājus vienā stundā.

Savukārt plašas apkaimes slēpotāju iecienītais Rēķu kalns Madonas pievārtē pirmos apmeklētājus gaidīja šo sestdien. Kalna apsaimniekotāji dalījās ar priecīgu ziņu – šoziem galvenajai trasei pievienosies vēl viena. Darba nedēļas laikā darbi apstājušies lielā sala dēļ, tādēļ mākslīgā sniega pūšana Rēķu kalnā vēl nebija sākta, taču atkusnis, kas sācies šajā nedēļas nogalē, slēpotājiem nodrošinās ekskluzīvu iespēju slēpot pa sablietētu dabisko sniegu, kam ir pavisam cita struktūra.

Turpretī Viešūrkalns (bijušais Lido kalns) netālu no Gaiziņkalna plāno atvērties tikai pēc Jaungada. Pēdējos gados kopš īpašnieku maiņas rodas sajūta, ka te slēpošanas pakalpojumu nodrošināšana jaunajiem saimniekiem sagādā tikai liekas galvassāpes.

Arī Kamparkalns Talsu novadā (Lībagu pag.) pagaidām iepauzē un labvēlīgos laika apstākļos, iespējams, slēpotājus ciemos aicinās tikai ap gadumiju. Kalna saimniekus var saprast – Kurzemes nestabilās ziemas, resursu cenu celšanās un pandēmija padarījusi viņus ļoti piesardzīgus.

Sakarā ar strauji pieaugušajām elektrības un degvielas cenām par 15–25 procentiem 2021./2022. gada sezonā cēlušās arī pacēlāju cenas.

Laika prognoze mainīga

Pēdējā laikā cilvēku paradumi nav mainījušies. Ja dabā ir sniegs, interese par kalnu slēpošanas pakalpojumiem pieaug, un aptaujātie atpūtas kompleksi atzīst, ka šogad jau pirmajās stundās pēc kalnu atvēršanas slēpotāju atsaucība bijusi gana liela. Ja sniega nav, tad interese arī krietni mazāka, kaut uz trasēm uzaudzētā sniega kārta ļauj vēl vairākas nedēļas slēpot arī atkušņa laikā.

Rādās, ka arī šī ziema būs pārsteigumiem pilna, jo ir sācies pirmais lielais atkusnis.

“Šīs nedēļas nogalē Latvijā ieplūst siltas gaisa masas, veidosies atkala un ceļi būs slideni. Nākamās nedēļas pirmajā pusē gaisa temperatūra naktī vēl būs mīnusos, dienā – dažus grādus virs nulles, taču jau trešdien kļūs nedaudz siltāks un līdz nedēļas beigām gaiss varētu iesilt līdz pat plus septiņiem grādiem, pozitīvai temperatūrai saglabājoties arī naktīs,” prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķe Ilze Kornete.

Viņa atklāj, ka aiznākamajā nedēļā no 20. decembra iezīmējas mazliet vēsāks laiks. “Viens no prognožu modeļiem sola nelielu aukstumu ap Ziemassvētkiem, taču grūti teikt, vai šī prognoze piepildīsies.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.