Skaiti, cik daudz izdzer! 0


Ja sieviete pārsniedz optimālu alkohola dienas devu, kas ir 12–24 grami absolūtā etilspirta, var rasties veselības traucējumi. Ieteicamais nedēļas limits ir deviņas devas sievietēm un 14 devas vīriešiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Dzerot par daudz un pārāk bieži, var rasties saindēšanās un veidoties aknu ciroze, alkohola kardiomiopātija. Ar dzeršanu daļēji var izskaidrot arī tādas problēmas kā ļaundabīgie audzēji, aborti, aknu slimības, nieru mazspēja, paaugstināts asinsspiediens, insults, sirds un asinsvadu slimības.

Raksturīga slapstīšanās

Sievietēm raksturīgāka dzeršana vienatnē. “Kā es izskatīšos citu acīs? Ko par mani nodomās? Labāk, lai nezina neviens!” Šo netikumu sāk slēpt no saviem mājiniekiem, vēlāk arī no radiem, draugiem un darbabiedriem. Vīriešiem tas nav tik izteikti, jo viņi šādu aizraušanos demonstrē pārliecinošāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Sieviete jau kopš pašiem pirmsākumiem jūtas vainīga par alkohola lietošanu, jo tā taču sabiedrībā nav pieņemts! Vīrietim vainas apziņas rodas vēlāk. Ir zināmi neskaitāmi gadījumi, kad sieviete alkoholu slēpj skapī, somiņā, pagultē un dzer klusībā,” apstiprina narkoloģe.

“Alkohola lietošanu nevar noslēpt ilgi. Agri vai vēlu visās ģimenēs, kur kāds pārmērīgi lieto apreibinošos dzērienus, rodas psiholoģiskas un sociālas problēmas. Tas ietekmē arī darbu. Sākumā kolēģi palīdz slēpt alkohola lietošanas faktu, bet vēlāk tas vairs nav iespējams. Gadās, ka sieviete pārstāj rūpēties par saviem bērniem vai netiek galā ar citiem pienākumiem,” iespējamās problēmas uzskaita speciāliste.

Visbiežāk dzeršana ir saistāma ar finansiālām grūtībām, veselības pasliktināšanos, ģimenes vai laulības problēmām. Netikums sāk traucēt draudzībai, attiecībām ar apkārtējiem, kā arī darbam un mācībām. Kā liecina statistika, sievietes ar dzeršanas radītām problēmām tomēr saskaras retāk nekā vīrieši.

Tad aizvien biežāk kāds viņu pieķer reibumā. Visdrīzāk kāds no radiniekiem izvirza ultimātu – vai nu pārtrauc, vai… Atturēšanās posmi kļūst aizvien īsāki, biežāki ir atkritieni. Sieviete saprot, ka kaut kas būs jāzaudē, ja nepiekritīs ultimātam. Tas parasti ir brīdis, kad nonāk ārstniecības iestādē.

Speciālists uzreiz pamana, vai atkarīgais ir gatavs ārstēties. Ja ierasties piespieduši radinieki, cilvēks ir gatavs mainīties vien par 10 procentiem. Rezultāts nebūs tūlītējs, tomēr, ja pirmajā sarunā novērojams, ka sievietes gatavība mainīties ir augsta, jau var izvēlēties ārstēšanas veidu.

“Zelta standarts ir pilnīga atturība. Dažkārt iespējama kontrolēta alkohola lietošana,” saka Inga Landsmane.

Izlikšanās meistares

Ārstēšanas metodes pamatā ir vienādas gan vīriešiem, gan sievietēm. Katram individuāli var izvēlēties piemērotāko. Bieži vien medikamentus kombinē ar psihoterapiju.

Reklāma
Reklāma

Grūtāk ārstēt ir tad, ja sieviete nāk pie ārsta tikai radinieku spiediena dēļ. Sievietes ir prasmīgas psiholoģiskās izlikšanās mākslā. Sākumā dara visu, ko liek radinieks un rekomendē ārsts. Sola, ka visu izdarīs, bet atkal sāk paklusām dzert.

“To, ko runā draugi un radinieki, atkarīgais vairs neuztver kā patiesību. Pieradis pie moralizēšanas un pārmetumiem, to vairs īsti nedzird. Kad atnāk pie speciālista un pārrunā problēmas, atkarīgie ir vairāk gatavi ieklausīties. Tas, protams, uzreiz negarantē pozitīvus rezultātus. Liela nozīme ir ārsta un pacienta aliansei – vai izveidosies sadarbība, cik ieinteresēti tajā būs abi. Ārstēšanas process var sākties tikai brīdī, kad sieviete pati apzinās tās nepieciešamību,” – tāda ir ārstes pārliecība.

Recidīvu biežums ir atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, kāds simptoms atturēšanās laikā traucē. Būtisks ir emocionālais, psiholoģiskais fons ģimenē un darbā, vai ir pieejamas atbalsta personas.

Alkohols un grūtniecība

Ja sieviete alkoholu lieto grūtniecības laikā, pastāv augļa alkohola sindroma attīstības risks. Tas nozīmē samazinātu jaundzimušā svaru, garīgo atpalicību, specifiski deformētus sejas vaibstus, arī uzmanības, kustību attīstības traucējumus un hiperaktivitāti. Šīs problēmas bērna tālākajā dzīvē apgrūtina sociālo adaptāciju, mācīšanās un izziņas spējas. Pieaugot alkohola devas daudzumam un biežumam, palielinās arī augļa attīstības traucējumu risks. Pēc vairākām minūtēm alkohola koncentrācija augļa asinīs ir tikpat augsta kā mātes asinīs. Turklāt alkohols uzkrājas augļa ūdeņos arī tad, kad mātes asinīs alkohola promiles vairs nekonstatē.

Latvietēm patīk iedzert

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, Latvijā alkohola lietošana sieviešu vidū ir izplatīts paradums. 2012. gadā veikts pētījums atklāj, ka gada laikā alkoholiskos dzērienus lietojuši 82% sieviešu. Vislielākais alkoholisko dzērienu lietotāju īpatsvars ir vecuma grupā no 25 līdz 54 gadiem.

Pētījumi liecina, ka sievietes alkoholu lieto nedaudz retāk kā vīrieši. Daiļā dzimuma pārstāves biežāk izvēlas vīnu, gatavos alkoholiskos kokteiļus vai sidru. Stipro alkoholisko dzērienu lietošana sieviešu vidū pieaug līdz ar vecumu. Visizteiktākā tā ir 45–54 gadu vecumā.

Tomēr 2015. gadā veiktā skolēnu aptauja rāda, ka meitenes alkoholu lieto vienlīdz bieži kā zēni. Turklāt skolnieces biežāk nekā zēni norāda, ka dzērušas pēdējā mēneša vai gada laikā un biežāk piedzērušās

Mūsu eksperte Inga Landsmane, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe, Narkoloģiskās palīdzības dienesta Ambulatorās nodaļas vadītāja

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.