Foto: SHUTTERSTOCK

Slazdi mājokļu īpašniekiem: kas noteikti jānoskaidro pirms parakstīt līgumu? 2

Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lai mājoklis sagādātu prieku arī pēc tā iegādes, “Luminor” mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais stāsta par biežāk sastopamajām problēmām, ar kurām klienti saskaras ceļā uz jaunu dzīvokli.

Iegādājoties dzīvokli, ieteicams rūpīgi izvērtēt, vai tajā nav veiktas patvaļīgas un nesaskaņotas pārbūves. Tās tiek iedalītas divās grupās – tādas, kas neradīs lielas problēmas saskaņošanas procesā, un pārbūves, kas var radīt nepārvaramus sarežģījumus saskaņojot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nereti pirms pārbūvju sākšanas nepieciešams iegūt citu mājas dzīvokļu īpašnieku piekrišanu, jo pretējā gadījumā veiktās pārbūves var netikt saskaņotas būvvaldē. Var nākties dzīvokli atjaunot sākotnējā izskatā, un tas ne tikai prasa papildu finanšu līdzekļus un laiku, bet arī lielā mērā var mainīt mājokļa funkcionalitāti un nebūt piemērots ģimenes vajadzībām. Arī šajā procesā nepieciešama atbilstoša dokumentācija, kas jāsaskaņo.

Jau sākumā jānoskaidro, vai konkrētais dzīvoklis ir atsevišķs īpašums vai visu mājas dzīvokļu īpašnieku kopīpašums.

Ja būves daļa vai dzīvoklis tiek pārdots kā domājamās daļas, eksperts aicina rūpīgi iepazīties ar visām kopīpašuma niansēm un riskiem. Vienlaikus jāņem vērā iespēja, ka kāds no pārējiem kopīpašniekiem var izmantot pirmpirkuma tiesības uz domājamo daļu iegādi un stāties pircēja vietā, tāpēc ir svarīgi iepriekš apdomāt savu rīcību šādā situācijā un būt gatavam pierādīt izdevumus, kuri radušies un par kuru kompensāciju var rasties strīdi.

Tāpat ir būtiski noskaidrot, vai zeme, uz kuras atrodas mājoklis, tiek pārdota kopā ar īpašumu, bet gadījumā, ja tā nav, – kāda ir zemes nomas maksa un līguma nosacījumi ar zemes īpašnieku. Piemēram, vai nomas attiecības ir brīvprātīgas vai piespiedu, t.i., regulētas ar likumu, un vai iegādes objekts nav terminēts laikā jeb īpašumtiesības nav reģistrētas tikai uz zemes nomas laiku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.