Attēlā: augšējā kreisajā stūrī klimata aktīviste Grēta Tūnberga, labajā stūrī aktieris Robins Viljams, kreisajā apakšējā stūrī mākslinieks Endijs Vorhols, pa vidu dziedātāja, grupas “Nirvana” solista Kurta Kobeina sieva Kortnija Lova, turpat dziedātāja Sjūzena Boila un apakšējā labajā stūrī “Microsoft” dibinātājs Bils Geits.
Attēlā: augšējā kreisajā stūrī klimata aktīviste Grēta Tūnberga, labajā stūrī aktieris Robins Viljams, kreisajā apakšējā stūrī mākslinieks Endijs Vorhols, pa vidu dziedātāja, grupas “Nirvana” solista Kurta Kobeina sieva Kortnija Lova, turpat dziedātāja Sjūzena Boila un apakšējā labajā stūrī “Microsoft” dibinātājs Bils Geits.
Foto: scanpix.ee

Slaveni cilvēki, kuriem tāpat kā Grētai ir Aspergera sindroms 5

Šobrīd, droši var teikt, pasaulē populārākā 16 gadus vecā jauniete, ir klimata aktīviste Grēta Tūnberga, kura iekarojusi miljoniem atbalstītāju sirdis.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas
Viņa lepojas ar to, ka viņai ir Aspergera sindroms, jo tas sniedzot viņas “superspējas”, kas ļauj iedarbīgi cīnīties par izvirzītajiem mērķiem.

“Man ir Aspergera sindroms, un tas nozīmē, ka dažkārt atšķiros no normas. Un īstajos apstākļos būšana atšķirīgam ir superspēja,” sacījusi Tūnberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aspergera sindroms ir stāvoklis, kas ietilpst autiska spektra traucējumu skalā. Cilvēki ar Aspergera sindromu pasauli redz, dzird un sajūt savādāk nekā pārējie, un caurmērā viņiem ir arī augstāks intelekts par vidusmēra cilvēku.

Klimata aktīviste Grēta Tūnberga.
FOTO: LETA/REUTERS/SCANPIX

Tomēr daudzi cilvēki ar autismu ir ieguvuši slavu un devuši milzīgu ieguldījumu sabiedrības labā. Faktiski vairāki no pasaules lielākajiem un pazīstamākajiem ģēnijiem bijuši autisti vai viņiem bijušas autisma noslieces.

Lūk, vairāki slaveni cilvēki ar Aspergera sindromu

Žanna D’Arka joprojām ir viena no aizraujošākajām figūrām visā Eiropas viduslaiku vēsturē, un ir daudz rakstīts par viņas “redzējumiem” un Dieva un eņģeļu “balsīm”, kuras, kā viņa apgalvoja, dzirdējusi un kas viņu noveda pie traģiskas nāves.

1. Amerikāņu kinorežisors, producents un scenārists Stenlijs Kubriks, kurš tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajiem režisoriem kinomākslas vēsturē.

2. Pateicoties un savai hiperaktīvajai būtībai varam secināt, ka nu jau aizsaulē aizgājušajam komiķim Robinam Viljamsam, iespējams, bija tādi autisma spektra traucējumi kā Aspergers. Turklāt viņš cīnījās ar depresiju.

Aktieris Robins Viljamss. (dzimis 1951. gada 21. jūlijā un miris 2014. gada 11. augustā.)
Foto: scanpix.ee

3. Slavenais renesanses laikmeta mākslinieks Mikelandželo bija ievērojams ar to, ka nespēja uzturēt attiecības ar kādu citu. Daži eksperti pat izvirzījuši hipotēzi, ka viņa problēmas personiskajā dzīvē un Aspergera simptomi likuši intensīvāk pievērsties saviem mākslas darbiem.

4. Slavenā Skotijas dziedātāja Sjūzena Boila 2009. gadā ieguva 2. vietu Lielbritānijas konkursā “Got Talent”. Lai gan ārsti viņai dzimšanas laikā diagnosticēja “smadzeņu bojājumus”, vēlāk tika pierādīts, ka diagnoze ir nepareiza. Viņai faktiski ir Aspergera sindroms, kas daļēji izskaidro to, ka viņa zaudē kontroli pār savām emocijām.

Reklāma
Reklāma

5. Pateicoties viņa mīlestībai pret rutīnu, stingru raksturu un depresijas simptomiem, vairāki psihologi ir pieļāvuši, ka Ābrahamam Linkolnam bija Aspergera slimība.

Protams, visas šīs īpašības ļāva viņam kļūt par izcilāko Savienoto Valstu prezidentu vēsturē.

Iespējams, izņemot depresiju. Par prezidentu Linkolns savas prezidentūras laikā palīdzēja pasargāt Savienotās Valstis no ASV Konfederācijas štatu atšķelšanās ASV pilsoņu kara laikā. Viņš veica pasākumus, kuru rezultātā tika likvidēta verdzība ASV,ieviešot labojumus ASV konstitūcijā.

6. Mūžībā aizgājušā leģendārā rokera un grupas “Nirvana” līdera Kurta Kobeina atraitnei Kortnijai Lovai tika diagnosticēts autisms deviņugadu vecumā. Lai arī viņa nevēlas apspriest precīzu tā izpausmi, dziedātāja ir atzinusi, ka Aspergers viņu ir novedis pie zināma līmeņa introversijas.

Dziedātāja, grupas “Hole” soliste Kortnija Lova jaunībā, kopā ar vīru, grupas “Nirvana” solistu Kurtu Kobeinu, kurš nomira 1994. gada 5. aprīlī un viņu meitiņu Francisu Bīnu.
Foto: scanpix.ee

7. Ekscentriskās personības un vienveidīgās mākslas dēļ tiek spekulēts, ka māksliniekam Endijam Vorholam ir sava veida autisms, iespējams, Aspergers sindroms. Gadījumā, ja jūs to vēl neesat pamanījuši, šķiet, ka autisms ir galvenais radošuma dzinējspēks vairākiem pasaules slavenākajiem māksliniekiem.

8. Neskatoties uz grūtībām sociālajā saskarsmē Volfgangs Amadejs Mocarts, ir muzikāls izcilnieks un savu pirmo skaņdarbu uzrakstīja piecu gadu vecumā. Tātad, var secināt, ka cilvēki ar Aspergera domāšanu spēj radīt vairākus no lielākajiem cilvēces sasniegumiem.

9. Lai gan tas nav apstiprināts, daži novērotāji ir atzīmējuši, ka “Microsoft” dibinātājam Bilam Geitsam, iespējams, ir Aspergera sindroms. Viņa paustais nicinājums par pretrunīgiem viedokļiem un leģendārā ekscentrika norāda uz autisma spektra traucējumiem. Faktiski šie novērojumi daudziem vienkāršiem cilvēkiem ar Aspergeru ir pamudinājuši Geitsā saskatīt varoni.

“Microsoft” dibinātājs Bils Geits šī gada septembrī ANO Ģenerālajā asamblejā, dodoties uz skatuves runāt par klimata pārmaiņām.
Foto:scanpix.ee

10. Aizeks Azimovs, Krievijā dzimis ebreju izcelsmes amerikāņu bioķīmiķis un populārs rakstnieks. Ieguva slavu ar grāmatu “Es, Robots”.

Daudzi cilvēki ar Aspergeru ir talantīgi rakstnieki.

Aizeks sarakstīja vai rediģēja vairāk nekā 500 grāmatu un aptuveni 90 000 vēstuļu un pastkaršu.

11. 2008. gadā Pentagona ideju laboratorijas pētījumā izgaismojās, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, iespējams, ir sava veida autisms. Pētnieki tomēr nav pārliecināti, ka tas bija Aspergera sindroms. Viņi tomēr pauda, ka Putina “neiroloģiskā attīstība tika ievērojami traucēta agrā bērnībā”.

12. Emīlija Dikinsone, iespējams, ka Emīlija ir viena no visu laiku slavenākajām dzejniecēm, un nav nekāds pārsteigums, ka viņai piemita Aspergera sindroms.

13. Ludvigs van Bēthovens – viens no visu laiku slavenākajiem komponistiem, iespējams, cieta no bipolāriem traucējumiem. Bēthovens atstāja mums mantojumā vienu no pasaules skaistākajām simfonijām, bet 28 gadu vecumā viņš kļuva kurls. Viņa sarakstītā “Oda priekam” kopš 1985. gada ir oficiālā Eiropas Savienības himna, kurai vārdus sacerējis Frīdrihs Šillers.

14. Alberts Einšteins un Īzaks Ņūtons tiek bieži raksturoti kā cilvēki ar autiskā spektra traucējumiem, konkrēti, ka viņi cietuši no Aspergera sindroma.

Visnozīmīgāko pētījumu, kas publicēts par šīm divām personībām, aprakstīja Oksfordas un Kembridžas universitātes zinātnieki 2003. gadā, analizējot Einšteina un Ņūtona personības iezīmes un izgaismojot, ka viņiem ir trīs Aspergera sindroma simptomi.

Ierobežotas, bet obsesīvas intereses, grūtības sazināties ar citiem un problēmas ar sociālo mijiedarbību un attiecībām kopumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.