Skūšanās sekas un to ārstēšana 1
Skūšanās dēļ var rasties dažādas problēmas, bet pārsvarā tie ir ādas iekaisumi. “Veselības centra 4” Dermatoloģijas klīnikas metodiskā vadītāja, dermatoveneroloģe Linda Kapteine novērojusi, ka pēdējā laikā daudzi pacienti sūdzas par kārpām uz sejas. Tās izraisa papilomatozā vīrusa infekcija. Ar šo kaiti ir grūti tikt galā, nepieciešama regulāra ārstēšana, jo vīruss atrodas epidermā jeb ādas virskārtā. Katru dienu skujoties, tiek traumētas epidermas šūnas, tāpēc vīruss tiek pārnests no vienas vietas uz otru. Šādos gadījumos visas pacienta ādas zonas tiek rūpīgi skatītas ar dermatoskopu, lai fiksētu vietas, kur kārpas atrodas. Ārstē, izmantojot slāpekli, bet tā nav vienīgā metode. To var darīt arī iekšķīgi, lietojot medikamentus.
Strutaini ādas izsitumi, pinnes ir raksturīgi gados jaunākiem vīriešiem, savukārt akne ir populāra vīriešiem pēc divdesmit gadu vecuma, turklāt tā var rasties arī iedzimtības dēļ. Linda Kapteine skaidro, ka akne un strutainie izsitumi noteikti jāārstē, pat ja tā nešķiet nopietna kaite. Vispirms, protams, jāizvēlas atbilstīgi ādas kopšanas līdzekļi, kas saudzē un vienlaikus dezinficē ādu, – micelārie ūdeņi vai ārstnieciskās želejas, kas nopērkamas aptiekās. Tos izmanto gan ādas kopšanai, gan kā putas skujoties.
Vēlākā dzīves periodā vīriešiem darba stresa vai slodzes dēļ bieži vien tiek konstatēts seborejiskais dermatīts. Šai kaitei raksturīgi sausi zvīņojumi ap uzacīm, degunu un zoda rajonā. Apsarkusī āda pēc skūšanās kļūst jutīgāka un sāpīgāka. Izmeklējumos vēl pārbauda tā sauktās malasēzijas tipa sēnītes esamību. Turklāt, lai noteiktu ādas iekaisuma veidu, vērtē arī asinsanalīžu rezultātus. Linda Kapteine uzsver, ka svarīgi ir laikus noteikt diagnozi, lai varētu piemeklēt pareizu ārstēšanas metodi. Bieži vien vīrieši skujoties mēdz traumēt dzimumzīmes. Tas nenāk par labu ne labdabīgiem, ne, protams, ļaundabīgiem ādas veidojumiem, tāpēc reizēm tos nākas izoperēt.
Nopietnāki, dziļāki iekaisumi bojā ādas epidermu, kad, iekaistot matiņu tauku dziedzeriem, mainās matu saknītes un tādējādi veidojas ieauguši matiņi. Šādas kaites jāārstē ar iekšķīgi lietojamām antibiotikām vai pretsēnīšu līdzekļiem.