Skursteņu pasaule. Kādi ir izmēri, kā tos iztīrīt? 0
Vēlos noskaidrot, kādi izmēri (diametri) ir skursteņiem, arī veco laiku mājās? Kā tos iztīrīt? Kur meklēt sertificētus skursteņslaucītājus? J. PRUSAKS MĀLUPĒ
Šis ir temats, kuru var klāstīt gari un plaši, taču diezin vai vērts, jo daļa atbilžu jau atrodamas mūsu žurnāla pagājušā gada 39. numurā, kur publicēts raksts “Šmucīga padarīšana”. Tāpēc šoreiz – konspektīvi un pēc kārtas, tiesa, sākot no pēdējā jautājuma.
Visi legālie, proti, sertificētie, skursteņu slaucītāji vienuviet ir ieraugāmi interneta vietnē www.skurstenslaukiem.lv, kur publiskots Latvijas Skursteņslaucītāju amata brālības biedru – gan meistaru, gan zeļļu – oficiālais saraksts. Katram atsevišķa vizītkarte, kur uzrādīts pat tālruņa numurs, vienīgā problēma – sameklēt to, kurš dzīvo vistuvāk.
Par laimi, arī Alūksnē ir savs amata meistars Raitis Zariņš (tālr. 29259434), kuram neesot problēmu līdz Mālupei aizbraukt. Viņš novadā vienīgais, daudzviet profesionāļu vispār nav, pavisam Latvijā – tikai aptuveni pusotra simta.
Kāpēc saimniekam būtu vērts iepazīties? Pirmkārt, lai saņemtu precīzas atbildes uz konkrētiem jautājumiem, jo interese acīmredzot ir par saviem skursteņiem. Otrkārt, lai noskatītos un pamācītos, kā pašam tos pareizi turpmāk tīrīt, jo nekā sarežģīta tur nav. Viss pārējais jau ir detaļas, tostarp, piemēram, izvēle starp metāla saru birsti un kadiķa zaru slotu.
Par skursteņu izmēriem arī nav vērts teoretizēt, jo tie atkarīgi no pieslēgtajiem siltuma avotiem. Klasiskā veco laiku mājā – parasti 27 x 27 cm, un šo laukumu noteikuši agrāk pieejamo ķieģeļu parametri. Plītij ar sildmūrīti un vēl maizes krāsnij ar tādu dūmvadu pilnīgi pieticis. Bet tagad ķieģelis vairs nav modē, dominē citi kurināmie un attiecīgi metāla vai keramikas caurules, ko mēdz ievietot arī bojātos mūrētajos skursteņos. Diametri tām pieejami katrai vajadzībai, tikai ņem un pērc!