Saeimai ir pienākums steidzami atjaunot Skultes pagasta piederību Limbažu novadam.
Saeimai ir pienākums steidzami atjaunot Skultes pagasta piederību Limbažu novadam.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Ar steigu jāatdod Limbažu novadam atņemtais pagasts. Vai Skultes piemēram var sekot arī citi? 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Saeima kā steidzamus trešdien konceptuāli atbalstīja grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredz Skultes pagastu pēc novadu reformas iekļaut Limbažu novadā, kurā tas bija līdz šim.

Saeima bija lēmusi to pievienot Saulkrastu novadam, ko Satversmes tiesa atzina par likumdevēja patvaļu un neatbilstošu Satversmei.
CITI ŠOBRĪD LASA

No Satversmes tiesas sprieduma izriet, ka Saulkrastu novads neatbilst reformas vienam kritērijam un mērķim veidot lielas un ekonomiski spēcīgas pašvaldības, kurās ir reģionālās nozīmes attīstības centrs.

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē otrdien, 16. martā, Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis Edvīns Danovskis sacīja: “No Satversmes tiesas sprieduma neizriet, ka šādu Saulkrastu novadu nevar veidot, jo var būt arī izņēmumi, kas neatbilst reformas kritērijiem. Taču tiem ir jābūt pamatotiem, bet šajā gadījumā tiesu nepārliecināja tie argumenti, kas izskanēja komisijas sēdē. Tiesa neredzēja racionālu pamatojumu, kas varētu attaisnot neatbilstību šim kritērijam.”

E. Danovskis arī uzsvēra, ka kopumā Satversmes tiesa Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pieņemšanu un tā saturu ir atzinusi par Satversmei atbilstošu. Taču jautājumā par Saulkrastu novadu Saeimai ir dota rīcības brīvība, kā risināt šo problēmu.

Saeima plāno uzdot valdībai līdz 2022. gada maijam, kad tai jāiesniedz ziņojums par administratīvi teritoriālās reformas rezultātiem, sagatavot uz datiem un pētījumiem balstītu vērtējumu par Saulkrastu novada attīstības potenciālu.

Vēlēšanas daudz neietekmēs

Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce (“AP”) Saeimas sēdē trešdien teica, ka laikā, kad līdz vēlēšanām palikuši tikai pāris mēnešu, nebūtu pareizi uzsākt diskusiju par plašākām izmaiņām novadu kartē.

Taču Skultes pagasts pēc 12. martā pasludinātā tiesas sprieduma nebūtu nevienā pašvaldībā, kas nozīmētu, ka tā iedzīvotāji nevarētu piedalīties arī pašvaldību vēlēšanās. Tāpēc Saeimai ir pienākums steidzami atjaunot tā piederību Limbažu novadam.

Jau ceturtdien plānota likuma pieņemšana galīgajā lasījumā, tādējādi izpildot Satversmes tiesas spriedumu. Opozīcijas deputāti Viktors Valainis un Edgars Tavars (abi ZZS) gan brīdināja, ka plāno iesniegt virkni priekšlikumu uz likuma izskatīšanu 2. lasījumā par tām pašvaldībām, kas vēl gaida Satver­smes tiesas spriedumu.

Reklāma
Reklāma

Skultes pāriešana no Saulkrastiem uz Limbažiem neietekmēs pašvaldību vēlēšanas šajās pašvaldībās, bet, ja Saulkrastu novadā iesniegtajos sarakstos būs Skultē deklarēti kandidāti, tad viņi tiks svītroti, preses konferencē trešdien sacīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Taču, ja, izskatot nākamos pašvaldību pieteikumus, Satver­smes tiesa apmierinās kādu no prasībām, kā dēļ mainīsies pašvaldību robežas, tad šajā teritorijā vēlēšanu sagatavošana būs jāpārtrauc un Saeimai būs jānosaka jauns vēlēšanu datums, atzina CVK vadītāja.

Sējas novads jūtas līdzīgi

Saulkrastu novada izveides iniciators Jānis Dombrava (NA) uzskata, ka valsts plānošanas dokumentos ir jāpaplašina reģionālās nozīmes attīstības centru loks, iekļaujot tajā arī Saulkrastus un, iespējams, vēl kādu pilsētu, jo arī vienā novadā var būt vairāki šādi centri.

Tam Saeimas komisijas sēdē nepiekrita ne Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietniece Ilze Oša, ne komisijas priekšsēdētājs J. Pūce.

Abi uzskata, ka centru saraksta veidošana nevar būt tikai politiskā izšķiršanās, bet tam ir jābūt pamatotam ar pētījumiem un datiem.

Tiesa, kad pirms vairāk nekā desmit gadiem tika veidots šāds saraksts jeb modelis “deviņas lielās pilsētas plus 21”, arī tajā iekļāva trīs pilsētas – Siguldu, Smilteni un Līvānus –, kas nebija toreizējo rajonu centri, un tā daļēji bija politiskā izšķiršanās.

Saulkrastu novada vadītājs Normunds Līcis (LRA) komisijas sēdē arī norādīja, ka Vidzemes piekrastē, kur ir attīstības potenciāls, nav neviena reģionālā attīstības centra, kas atsaucas arī uz šo pašvaldību iespējām apgūt Eiropas Savienības fondu finansējumu un to pieejamību.

Taču Skultes atdošana Limbažiem ir radījusi arī Saulkrastiem pievienotā Sējas novada neapmierinātību, par ko komisiju informēja pašvaldības vadītājs Guntis Liepiņš.

Viņš atgādināja, ka jau projekta apspriešanas gaitā Sējas novads bijis pret pievienošanu Saulkrastiem, atbalstot VARAM piedāvāto novadu karti – tajā Sēja bija pie Ādažiem. Te ir jāpasaka, ka Ādaži ir Pierīgas pašvaldība, uz tām bija attiecināti citi kritēriji.

Tajās nav jābūt attīstības centram, bet ir nepieciešams ne mazāk kā 15 000 iedzīvotāju. V. Valainis uzskata – ja Sējas novads tagad apstrīdētu tā pievienošanu Saulkrastiem, “ir augsta iespējamība, ka viņi Satversmes tiesā vinnētu, te nav starpības – Skulte vai Sēja”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.