Skujeņa kuplums un lielums atkarīgs arī no šķirnes īpašībām.
Skujeņa kuplums un lielums atkarīgs arī no šķirnes īpašībām.
Foto: SHUTTERSTOCK

Skujeņiem salīdzinājumā ar lapainiem augiem jāaug nedaudz lēnāk, tāpēc svarīgi augus nepārmēslot 0

Kā lai saprot, kad pareizi mēslot skujeņus? Lapukokiem un krūmiem pavasarī ir skaidri redzams, kad tie modušies, bet skujeņi visu gadu ir zaļi. Jautā Laila Ilūkstē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Visvienkāršākā metode, ko savulaik Orisjai Urtānei-Gajevskai no kokaudzētavas “Robežnieki” ieteicis pieredzējis dārzkopis, – par skujkoku mēslošanu jāsāk domāt, kad pirmo reizi pavasarī nopļauts zāliens.

Vēl viena pazīme, kad var sākt mēslot skujeņus – kad tie mainījuši krāsu toni.

CITI ŠOBRĪD LASA

To visvieglāk var pateikt pieredzējuši dārzkopji, kas ikdienā strādā ar augiem, vai arī vērīga saimniece, kas savu skujeņu dobi uzlūko vai ik dienu.

Kādu mēslojumu izvēlēties

Skujeņiem, tāpat kā citām kultūrām, ir savs specializētais mēslojums. Protams, ja rocība ļauj un nav jāmēslo simtiem augu, var iegādāties to.

Taču laikā, kad minerālais mēslojums ir ļoti dārgs, jādomā, kā to izlietot taupīgāk, lai tas būtu derīgs iespējami vairākām kultūrām dārzā. Īpaši svarīgi tas tāpēc, ka mēslojums mazākajos fasējumos noteikti būs dārgāks par lielāku iepakojumu.

Kokaudzētavas saimnieki, kuriem jāmēslo tūkstošiem augu un ne tikai skujkoki vien, ir raduši labu risinājumu.

“Izvēloties nespecializēto mēslojumu, raugās, lai uz iepakojuma, kur uzrādīta mēslojuma formula N-P-K, slāpeklis (N) būtu mazāk par kāliju (K),” skaidro Orisja Urtāne-Gajevska. Saimnieki stādaudzētavā mēslojot savus skujeņus, par labu atzinuši NovaTec® Classic mēslojumu NPK (12-8-16 (+3+TE)). Tam ir pievienota speciāla viela, kas samazina slāpekļa ātru izšķīšanu, un mēslojums augus ar slāpekli nodrošina pietiekami ilgu laika periodu.

Cik bieži un cik daudz jāmēslo

“Audzētavā stādi aug podos, tāpēc mēslošana ir nedaudz atšķirīga nekā augiem dobēs. Ar šo mēslojumu augus mēslojam katru gadu – divas reizes sezonā. Ja rudens ir silts, citu gadu sanāk arī trešā mēslošanas reize. Bet skatāmies pēc vajadzības, ar mēslošanas daudzumu neaizraujamies.

Reklāma
Reklāma

Skujeņiem salīdzinājumā ar lapainiem augiem jāaug nedaudz lēnāk, tapēc svarīgi augus nepārmēslot.

Lai saprastu, uz 2 litru 17 cm diametra podiņu dodam mazu šķipsnu mēslojuma – aptuveni pustējkaroti. Augu, kas aug gruntī, mēslošana ir citāda, bet arī tos mēslojam pēc vajadzības, izvēloties lētāku minerālmēslojumu. Taču lētākam minerālmēslojumam jāraugās, lai tā sastāvā nebūtu hlorīda, kas šādos mēslojumos nav retums. Gruntī augošie augi praktiski netiek mēsloti, jo augsne tiek kārtīgi ielabota pirms stādīšanas,” skaidro saimniece.

Ja skujeņi izskatās slikti, pa ziemu nomocījušies, aplauzīti vai stipri apgriezti, tad nepieciešamas divas mēslošanas reizes sezonā.

Saimniece norāda, ka cilvēki pavasaros naski sapērk dažādus mēslojumus un steidz mēslot augus jau agrā pavasarī, kad augi vēl guļ. Bet pēc tam ir neapmierināti, ka no mēslojuma nav nekāda labuma.

“Un nav jau arī, jo viss iedotais mēslojums aizgājis zudībā, izskalojies. Bet rudenī augus vēl kārtīgi sabaro ar rudens mēslojumu. Jāatceras, ka skujeņus, kas iestādīti dobē un izskatās veselīgi, nevajag katru gadu mēslot. Mēs iesakām skujkokus mēslot ik pēc diviem gadiem. Skujenis ir dekoratīvs augs, tam jābūt apgrieztam, sakoptam, jābūt dārza rotai,” norāda dārzniece.

Lielus jeb vecus augus nemēslo

“Mums Bulduru tehnikumā Aivars Lasis mācīja, ka nav vajadzības mēslot lielus, vecus kokus. Piemēram, man dārzā būs trīs metrus augsta tūja, un es tik to mēslošu. Nē! Ir jānovērtē situācija. Ja ap augu zeme ir noplicināta, varbūt vajag uzbērt kūdru vai melnzemi. Vecus augus mēslo vien tad, ja tie stipri apgriezti vai samazināts augums, bet tad augs arī kārtīgi jāsalaista,” skaidro saimniece.

Ne vienmēr vainojams barības vielu trūkums

Taču pie tā, ka augs izskatās slikti, ne vienmēr vainojams barības vielu trūkums. Iespējams, augam netīk konkrētā vieta, augsnes mitrums, varbūt to moka kaitēkļi…

Tā jau ir sen zināma patiesība, ka labi paēdušam augam kaitēkļi un slimības iet ar līkumu. Ja augs ir iestādīts pareizā vietā, tam labi vējojas vainags, tas ir apkopts un safrizēts, tas neslimo.

“Cilvēki domā – sastādīšu skujeņus, un nekas nebūs jādara. Nostādīšu, piemēram, pagrabu ar skujeņiem, un viss. Tā nu gan nav! Jāatceras, ka skujkoks ir dzīvs augs, un par to, ka kaut kas nav kārtībā, tas var paust vienīgi ar savu izskatu,” norāda saimniece.

Ievēro

Tikko iestādīti augi jāmēslo tikai pēc 3–5 gadiem, jo pirmos divus gadus augi sakņojas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.