Skudru uzbrukums. Kā no tām tikt vaļā? 0
“Dzīvoju lauku mājā ar pakešu logiem. Pa logiem nāk iekšā mazas skudriņas. Tā agrāk nav bijis! Ir nopirkta skudru mājiņa, bērām sāli, bet nekas nepalīdz. Kā atbrīvoties no skudrām un kā rīkoties, lai tās nenāk mājā? ” INTA Jēkabpils novadā
Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis pieļauj, ka neaicinātās viešņas, visticamāk, bijušas melnās skudras.
– Pavasarī, kad kukaiņiem trūkst, ko ēst (augu maz, laputis uz tiem nav, augu asnu saldā sula pieejama minimāli), dažādu sugu skudras dodas barības meklējumos sava pūžņa tuvumā. Šajā gadījumā kukaiņi, iespējams, virtuvē atraduši kādu gardu “kumosu” un informāciju par to nodevušas citām skudrām – barības meklētājām. Pēc barības avota pazušanas jeb telpu rūpīgas uzkopšanas tām zūd interese par šo vietu. Tāpēc ir ļoti svarīgi ievērot, lai virtuvē un arī citās telpās pēc maltītēm uz galda nepaliktu ēdiena pārpalikumi, uz grīdas nemētātos maizes drupačas, visi trauki ar produktiem būtu noslēgti.
Speciālists norāda, ka skudras savus pūžņus vislabprātāk veido smilšainās vietās un arī pazemē tā, ka redzama paliek tikai eja.
Skudrām patīk iekārtoties cilvēku tuvumā: vienā melno skudru pūznī dzīvo vairāki tūkstoši. Ja pūžņa ejas aizber vai tās aizgrūst, skudras šo nebūšanu spēj ātri novērst.
Cīņai ar skudrām var sagatavot arī šādas lamatas: ņem 2 – 3 ēdamkarotes karsta ūdens, iejauc 1/3 tējkarotes boraka, pievieno ēdamkaroti cukura. Kad šķidrums atdzisis, pieliek tējkaroti medus. Masu liek uz šķīvjiem un novieto uz skudru takām.
Šiem mazajiem kukaiņiem nepatīk ķiploku, sīpolu un pētersīļu aromāts, tāpēc skudru iecienītās vietas var ierīvēt ar šo garšaugu sulu.
Efektīvs līdzeklis skudru apkarošanai esot visparastākais raugs. No svaiga rauga un ūdens pagatavo biezu pastu, kurai pievieno nedaudz ievārījuma vai medus, un novieto vietās, kuras iecienījušas skudras.
Cīņai ar skudrām efektīvi ir arī jaunākās paaudzes insekticīdi – želejas, diski un granulas.
Ļoti populāri ir “Combat” diski un želejas, kas domāti visu veidu skudru iznīcināšanai. Diskos ēsma atrodas slēgtā veidā, tā neizgaro un pieejama vien šīm viešņām. Tos droši var izlikt uz skudru takām, pat ja tuvumā glabā ēdienu.
Iedarbība abiem līdzekļiem ir vienāda: darba skudras, ko pievilina ēsma, iziet cauri diskam vai vietai, kura apstrādāta ar želeju, un aiznes šo indi savai mātei, kas vairs nevar radīt jaunu koloniju. Līdz pūžņa pilnīgai iznīcināšanai paiet apmēram 10 dienas. Pirmajā laikā pēc līdzekļu izlikšanas ap tiem novērojama pastiprināta skudru aktivitāte.
Var izmantot arī “Biolit” kapsulas. Tās nostiprina pie skudru ceļiem vai pūžņa tuvumā. Darba skudras aiznes granulas uz pūzni, pabaro māti un citas kolonijas iemītnieces. Tās iet bojā dažās nedēļās (14 – 20 dienās), visas iznīkst aptuveni pēc 12 nedēļām. Drošībai kapsulas var atstāt vēl uz pāris nedēļām.
Ēsmas patēriņš ir 2 g uz 10 m². Ja skudras ir ļoti apsēdušas, ņem divreiz vairāk ēsmas.