Skrūvgriežu palete: kā orientēties plašajā piedāvājumā 1
Neviens nav testējis instrumentu popularitāti. Ja to darītu, pirmajā vietā izvirzītos skrūvgriezis. Kāda no tā modifikācijām noteikti atrodas katrā mājoklī. Šie instrumenti noder sadzīvē, celtniecībā, visur, kur kaut kas tiek konstruēts un sastiprināts. Veikalā to piedāvājums ir tik plašs, ka izvēlēties nemaz nav viegli.
Tradicionālie skrūvgrieži sastāv no roktura un metāla kāta, kas noslēdzas ar darba daļu. Tā parasti ir rūdīta un sagatavota cīņai ar skrūvju rievām. Jo cietāks skrūvgrieža gals, jo ilgāk un labāk var strādāt, kamēr mīkstāks materiāls ātri nodilst. Tagad koka roktura vietā skrūvgriezim biežāk ir elastīgi sintētisks sakausējums. Pirms iegādes ieteicams paņemt instrumentu rokā un pārbaudīt, cik ērti tas guļ plaukstā, vai ir patīkama sajūta, citādi strādājot ātri veidosies tulznas (ja plaukstas pie strādāšanas nav pieradušas, ieteicams laikus iegādāt celtniecības cimdus).
Klasiskie skrūvgrieži domāti rievas vai krustiņa tipa skrūvju skrūvēšanai. Parasti nopērkami trīs izmēri – liels, vidējs un mazs, no kuriem visbiežāk iznāk lietot vidējā izmēra instrumentu. Ir arī miniatūrie jeb tā sauktie pulksteņmeistara skrūvgrieži, kas noder sadzīves tehnikas remontam. Strādājot ar miniskrūvgriežiem, visbiežāk jālieto arī pincete, jo sīkas detaļas ar pirkstiem grūti satvert. Visiem remontētājiem noder magnētiņš ar teleskopisku kātu, kas ļauj izvilkt metāla skrūvīti no grūti pieejamas vietas. Savukārt teleskopisks lukturītis ļauj to saskatīt daudz tālāk, grūti pieejamā vietā.
Dažādi kāti
Skrūvgriežiem ir trīs garuma kāti – īss, vidējs un garš. Ar garāku kātu patīkamāk strādāt un vieglāk kontrolēt darba procesu, savukārt īsāks kāts ļauj ērtāk strādāt ierobežotā telpā. Var atrast skrūvgriežus ar garu un lokanu kātu, kas iekausēts gumijā, – tie ir parocīgi, strādājot datoru dzīlēs.
Pēc kvalitātes izšķir amatieru, pusprofesionālos un profesionālās klases skrūvgriežus. Dažiem ražotājiem klases ir norādītas ar zvaigznītēm (trīs, četras vai piecas), citiem tas nosakāms pēc krāsas, bet, protams, visu izsaka cena. Profesionālās klases instruments būs ergonomiskāks, izturīgāks un arī dārgāks, bet lēts amatieru klases instruments, var gadīties, kalpos tikai pāris reizes.
Kāts T vai L burta veidā ļauj skrūves skrūvēšanai piešķirt daudz lielāku spēku, tomēr darbs ir nedaudz neparocīgāks. Ja plānots urķēties pa elektrību, jāpērk speciālais skrūvgriezis, kura kātam ir pastiprināts elektroizolācijas līmenis. Mazie elektriķu skrūvgrieži aprīkoti ar elektroindikatoru, kas uzrāda, vai tīklā ir strāva. Tie piemēroti elektroslēdžu un rozešu remontam.
Skrūvgrieži var būt pusautomātiski – pārvērš taisnvirziena enerģiju griezes enerģijā, pateicoties kātā iefrēzētām spirālēm. Roka mazāk nogurst uzspiežot nekā grozot. Pēdējā laikā automātikas cienītāji pārorientējušies uz elektriskajiem skrūvgriežiem. Kombinētajam skrūvgriezim kātā iestiprināts maināmu galvu komplekts, bieži arī urbītis, īlens un citas noderīgas darba virsmas. Tā rokturis ir resnāks nekā parastajam skrūvgriezim, toties galviņu komplekts atļauj nēsāt līdzi tikai vienu instrumentu. Taču, strādājot intensīvi, ērtāk ir izmantot labus tradicionālos skrūvgriežus vai firmas komplektu.
Īpaši ierūsējušu skrūvju atskrūvēšanai izmanto trieciendrošos skrūvgriežus. Masīvais metāla korpuss ļauj pa tiem triekt ar āmuru, lai varētu izkustināt rūsas slāni.
Instrumentu galvas
Populārākais skrūvju profils ir krustiņš un rieva, tomēr mājās vajadzētu turēt vēl citus, piemēram, gludekļa izķidāšanai var noderēt zvaigznīte, kvadrāts, astoņstūris un citi. Modernajiem skrūvgriežiem darba daļas – galvas – ir nomaināmas un montējamas uz kāta universālā ligzdā, kas parasti ir magnētiska. Tās der gan rokas, gan mehāniskajiem skrūvgriežiem. Galvas pārdod ar profilu uz vienu vai abām pusēm. Nopērkams pat speciāls futrālis, kurā tās glabāt. Nopērkami dažāda garuma speciālie pagarinājumi, kas atvieglo skrūvēšanu, arī pat 30 cm gari. Rezerves galvas bieži nopērkamas komplektos, kuros ir pa trīs no visām sešām klasēm, bieži vēl pievienoti miniskrūvgrieži. Tiesa, eksperti iesaka labāk iegādāties atsevišķas galvas nekā pirkt lētus komplektus. Lai arī viena atsevišķa galva ir krietni dārgāka nekā komplektā, tai ir savas priekšrocības. Pirmkārt, parasti nodilst tikai viena visvairāk izmantotā galva, otrkārt, komplektā būs sliktākas kvalitātes profili un liekas galvas tāpat nav vajadzīgas. Tātad laba galva izmaksās lētāk nekā komplekts, kura lielāko daļu neizmantos. Pēc speciālistu domām, visbiežāk mājās celtniecībai un mēbeļu remontam izmanto vidējā izmēra krustiņu, ko tad arī vajadzētu iegādāt profesionālā kvalitātē. Populārākie skrūvgriežu ražotāji ir “Black&Dacker”, “Stanley”, “Festtool”, “Makita”, “Protool”, “Wera”, “Bosch”, “Hitachi”, “Metabo”, “Skil”, “DeWalt”, “Irvi”, “Pferd”, kuri piedāvā arī kvalitātīvus komplektus. Piemēram, “Stanley” skrūvgriežu komplektā ir 37 detaļas: iecienītāko marku un izmēru galvas, miniskrūvgrieži un mini rokturis, lielais rokturis ar locīšanas un reversa funkciju, kā arī kāta pagarinātājs. Reversa funkcija nodrošina, ka ar slēdzīša palīdzību skrūvgriezis var griezties pa labi vai pa kreisi vai vidus pozīcijā palikt nekustīgs. Būvniecības centrā “Kurši” tas maksā 34 eiro. Ja plānots veikt apjomīgus skrūvēšanas darbus, bet ir neskaidrība par nepieciešamo un mājās nav laba komplekta, ieteicams paņemt skrūvi un aiziet uz veikalu.