Skriešanas vietā iešana: kas notiek ar organismu, ejot raitā solī 1
Ja vēlies uzlabot fizisko pašsajūtu, palielinot ikdienas aktivitāšu līmeni un reizē nesvīstot garas stundas sporta zālē vai arī necenšoties iemīlēt skriešanu, kuras burvību, neraugoties uz neskaitāmajiem mēģinājumiem, tā arī neesi atklājusi, iespējams, viena no piemērotākajām fiziskajām aktivitātēm būs iešana.
Turpinājumā piedāvājam portālā Positivemed.com apkopotos veidus, kā iešana ietekmē mūsu organisma veselības stāvokli un pašsajūtu kopumā.
Kas notiek ar lieko svaru?
Sportošanas laikā pakļaujot sevi mērenai un vidēji intensīvai slodzei, mūsu organisms enerģiju ņem no tauku šūnām, ļaujot tām sadegt ātrāk. Savukārt, sportojot augstā intensitātē, enerģija tiek gūta no ogļhidrātu rezervēm, liekajam svaram attiecīgi krītoties lēnāk. Tieši tāpēc iešanu neskaitāmi speciālisti un mediķi atzinuši par vienu no ieteicamākajām fiziskajām aktivitātēm cilvēkiem, kuri vēlas uzlabot fizisko formu.
To pierāda arī kāds nesen veikts pētījums, kura ietvaros Tenesī Universitātē tika atklāts, ka sievietēm, kuras bieži staigā, dodoties ilgās pastaigās, ir krietni zemāks lieko tauku rezervju līmenis, nekā sievietēm, kuras nodarbojas ar cita veida fiziskajām aktivitātēm.
Analizējot 80 sieviešu datus, kuras bija vecumā no 40 līdz 66 gadiem, tika secināts, ka pētījuma dalībnieces, kuras ik dienas nostaigāja lielus attālumus (distances mērījumi tika veikti ar pedometra palīdzību), lieko svaru zaudē ātrāk un kopumā ir slaidākas par sievietēm, kuras staigā maz, taču nodarbojas ar, piemēram, skriešanu, riteņbraukšanu vai citām fiziskajām aktivitātēm.
Kā tiek ietekmēta kaulu veselība?
Pēc 30 gadu vecuma organismā kaulu masa sāk sarukt, tiem kļūstot trauslākiem. Jo lielākai fiziskās slodzes intensitātei ķermenis tiek pakļauts, jo augstāks kļūst kaulu deformēšanās risks, savukārt, sportošanas laikā ievērojot mērenu vai vidēju fizisku slodzi, tiek veicināta kaulu šūnu atjaunošanās, tiem attiecīgi kļūstot spēcīgākiem.
To apliecina arī Masačūsetsas Universitātē veikts pētījums, kura ietvaros sievietes vecumā pēc menopauzes iestāšanās ik dienas devās 30 minūtes ilgās pastaigās, soļojot vidēji ātrā tempā, un pētniekiem atklājot, ka pēc šādu fizisko aktivitāšu uzsākšanas vidēji pusgada garumā pētījuma dalībnieču kaulu stiprība pieauga par 40 procentiem.