Kā uzsākt regulāru skriešanu? 0
“Kā pareizi jāskrien? Man ir 33 gadi un daži lieki kilogrami. Strādāju maiņu darbā, tāpēc citas fiziskās aktivitātes ieplānot nevaru. Esmu dzirdējusi, ka jāsāk pamazītēm, lēnākā solī. Kā var zināt, vai neesmu pārforsējusi? Kādu attālumu drīkst pievārēt pirmajās reizēs? Cik bieži jāskrien, lai justu rezultātu?” ANDA RĪGĀ
“DCH studijas” treneris Kaspars Ozoliņš iesaka iesācējiem nemērīt skriešanu kilometros, bet vispirms pievērst uzmanību tai atvēlētajam laikam. Pirmajās reizēs tempam jābūt nesteidzīgam, kas var šķist pat pārāk lēns un mierīgs. To varētu raksturot starp ātru iešanu un skriešanu.
Treneris skaidro: – Katru nedēļu atkarībā no sajūtas skriešanas laiku paildzina, piemēram, ja sāk ar 20 minūtēm, nākamajā reizē var skriet 22 minūtes, pēc tam jau 24 minūtes utt. Mērenībā slēpjas panākumu atslēga, kas ar laiku palīdzēs palielināt intensitāti.
Pēc mēneša vai diviem (ja visu šo laiku skrien, piemēram, trīsreiz nedēļā) distanci pagarina. Kaspars Ozoliņš iesaka palīgā ņemt aplikāciju ENDOMONDO, kas atrodama mobilajā telefonā. Bezmaksas programmas motivē, tās ļauj sastādīt katra spējām atbilstīgu, individuālu plānu. Sākot sportot, būtu jāievēro princips – labāk mazāk nekā par daudz.
Taču nevajag cerēt, ka tikai ar skriešanu mainīsies arī ķermeņa aprises un svars.
– Lai ķermenim skriešana nebūtu liels pārbaudījums un nesāktos muguras sāpes, jānostiprina dziļie muguras muskuļi un vēdera prese, tāpēc nepieciešami spēka treniņi. Pēc katra skrējiena obligāta ir stiepšanās, kas padarīs muskuļus slaidi garenus un atvieglos to nogurumu. Lielisks veids, kā atpūtināt ķermeni pēc slodzes, ir pašmasāža ar rullīti. Vajadzētu plānot dažas nodarbības kopā ar treneri, lai zinātu, kādi spēka vingrojumi būtu piemēroti un lietderīgi, – iesaka Kaspars Ozoliņš.
Sportotājiem jāpadomā arī par veselīgu uzturu. Palielinot fiziskās aktivitātes, jāēd vairāk, bet veselīgāk! Nav vajadzīgas nekādas badošanās kūres vai diētas, bet gan sabalansēts uzturs.