Skride: Mums būtu jāsāk ar onkoloģiskajiem skrīningiem, nevis ar naudas tērēšanu jau smagi slimo ārstēšanai 44
Viens ir fakts, ka pareizi naudu būtu ieguldīt daudzu slimību profilaksē, bet otrs=a aplamība ir tā, kas Latvijā netiek darīts, ir – onkoloģiskie skrīningi, piemēram, tas svarīgi būtu prostatas vēža, krūts vēža, resnās zarnas vēža – visu biežāk sastopamo vēža veidu agrākai atklāšanai, tā situāciju jomā TV24 raidījumam “Preses klubs” raksturoja Andris Skride, RSU profesors un kardiologs.
“Ar šo būtu jāsāk, bet tā vietā mēs naudu ieguldām tarifos, kas risina lietas jau problēmu saasinājuma gadījumos. Bet pareizi būtu Nacionālajam veselības dienestam un Veselības ministrijai par to domāt,” norāda profesors.
Viņš gan atzīst, ka jaunais ministrs ar savu biroju ir uzsācis reformas šajā virzienā, ka nākotnes izmeklējumi pamatā tiks bāzēti uz profilaktiskajiem izmeklējumiem.
Smagi, ka valsts finansējuma veselības nozarei nepietiek, lai palīdzētu ikvienam mūsu sabiedrības loceklim ārstniecībai vai dzīves kvalitātes uzlabošanai, tiekoties ar labdarības organizācijas “Ziedot.lv” vadītāju Rūtu Dimantu, atzina veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Kā informēja Veselības ministrijā (VM), tikšanās laikā tika pārrunāta sabiedrības iesaiste ziedojumu vākšanā, lai palīdzētu cilvēkiem ar smagām diagnozēm un Veselības ministrijas tuvāko gadu ieceres veselības aprūpes uzlabošanai.
“Ziedot.lv” darbojas tajās jomās, kur valsts vai pašvaldības finansējuma nav vai tas ir nepietiekams, bet iedzīvotājiem ļoti nepieciešams. Labdarības organizācijai ir vairākas programmas veselības aizsardzības jomā, kas domātas onkoloģijas pacientiem, smagi slimiem bērniem, tai skaitā bērniem ar kustību traucējumiem un bērniem ar autiskā spektra traucējiem, kā arī nedziedināmi slimiem cilvēkiem un citiem.
Abu Meri sarunas laikā augstu novērtēja organizācijas paveikto, un uzsvēra, ka izjūt milzīgu cieņu un pateicību visiem cilvēkiem, kas nesavtīgi ziedo. Viņš atzina, ka, neraugoties uz to, ka Latvija kopējam labklājības līmenim vēl ir krietni jāaug, tās sabiedrības spēja just līdzi, dalīties un palīdzēt citiem ir apbrīnojama. Turklāt sabiedrības līdziesaiste ir milzīga vērtība.
Šogad veselības nozarei valsts budžetā papildus ir piešķirti 275 miljoni eiro, kas jau ļaus nodrošināt veselības aprūpi lielākos apjomos, kas gan joprojām nebūs pietiekami. Visu nepieciešamo kompensējamo medikamentu vajadzību nodrošināšanai būtu nepieciešami turpat 100 miljoni eiro, bet šobrīd kompensējamo zāļu saraksta pārskatīšanā, terapiju turpināšanai, jauniem medikamentiem un diagnožu paplašināšanai pieejami 26 miljoni eiro.