Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/LETA

Skotu valdība sarūpējusi dāvanu savām sievietēm 1

Skotija drīzumā kļūs par pirmo valsti pasaulē, kur, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un īpašu talonu, sievietēm būs iespējams saņemt par brīvu personīgās higiēnas produktus – tamponus un higiēniskās paketes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Skotu skolniecēm un studentēm – par brīvu jau tagad

Kopš 2018.gada augusta Skotijā skolu un universitāšu studentēm personīgās higiēnas preces ir par brīvu, un arī Anglija šā gada janvārī sekoja Skotijas paraugam, sākot nodrošināt bezmaksas higiēnas preces skolās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču skoti ir nolēmuši iet vēl tālāk, nupat, februāra beigās ar 112 balsīm „par” vienbalsīgi apstiprinot likumprojektu, kas paredz, ka tamponi un paketes Skotijā par brīvu būs jebkura vecuma sievietēm. Tiesa, tas ir tikai pirmais lasījums, un priekšā pamatīga vētīšana līdz pat gada beigām, kad jaunais likums varētu stāties spēkā.

Sagaidāms, ka viens no nepatīkamajiem momentiem būs izmaksas.

Sākotnēji tika lēsts, ka higiēnas preču nodrošināšanai gadā pietiksar 9,7 miljoniem sterliņu mārciņu (11, 2 miljoni eiro), taču izskatās, ka reālās izmaksas būs vismaz divreiz lielākas – 24 miljoni sterliņu mārciņu (27,7 milj.eiro). Pašlaik higiēnas produktu nodrošināšana skolās un universitātēs izmaksā 5,2 mijlonus (6 milj. eiro) gadā.

Skotu leiboristu partijas pārstāve Monika Lenona, kura par brīvu higiēnas preču pieejamību visām sievietēm cīnās jau kopš 2016.gada, ar parlamenta balsojumu ir ārkārtīgi apmierināta. „Reakcija visā pasaulē runā pati par sevi. Cilvēki izsaka atzinību par to, ko mēs Skotijā darām, virzot tālāk šo likumu,” priecājas politiķe.

„Tamponu nodoklis”

Apvienotajā Karalistē (AK) sieviešu higiēnas precēm pagaidām ir spēkā 5% PVN likme, jo Eiropas Savienībā (ES) tamponi nez kādēļ tiek uzskatīti par luksusa preci, nevis pirmās nepieciešamības preci. ES gan ir solījusies līdz 2022.gadam sieviešu higiēnas produktiem PVN atcelt.

Par tā dēvēto „tamponu nodokli” ir sašutušas aktīvistes, kuras jau daudzus gadus cīnās par to, lai „tamponu nodoklis” AK tiktu atcelts.

Standarta PVN likme AK ir 20%, taču daļai preču grupu tiek piemērota samazināta5% PVN likme, arī sieviešu higiēnas precēm. Dažām preču grupām PVN nav vispār, tādēļ nav saprotams, kādēļ, piemēram, pastmarkas un velobraucēju ķiveres netiek apliktas ar nodokli, bet tamponi, kas ir pirmās nepieciešamības prece, tiek.

2015.gadā petīciju portālā change.org 320 000 iedzīvotāju parakstījās par „tamponu nodokļa” atcelšanu, un jau 2016.gada martā britu parlaments nobalsoja par sieviešu higiēnas preču PVN atcelšanu. Taču par spīti tābrīža premjera Deivida Kamerona pūlēm, ES izmaiņām nepiekrita, un britiem neatlika nekas cits, kā atstāt 5% PVN likmi spēkā.

Reklāma
Reklāma

Lai arī likme nemainījās, tomēr vairākas veikalu ķēdes nolēma nākt patērētājiem pretī un atrēķināt 5% no preces cenas, samaksājot PVN no savas kabatas.

Pirmā bija lielveikalu ķēde “Tesco”, tad sekoja “Co-op” un “Waitrose”.

2021. gada 1.janvārī, AK izstājoties no ES, britu valdībai nāksies lemt, ko darīt ar nīsto „tamponu nodokli” – atstāt vai atcelt. Ministri sola, ka nodoklis pēc breksita tiks atcelts tik ātri, cik vien ātri būs iespējams. Par to plāno paziņot jau nākamnedēļ, tādejādi katra sieviete dzīves laikā varēs ietaupīt vidēji 40 mārciņas (46 eiro), cenai par katru 20 tamponu paciņu samazinoties par 7 pensiem (8 eirocenti) un par 5 pensiem (5 eirocenti) katrai 12 pakešu paciņai.

Lai vai cik tas dīvaini neizklaisītos, Kenija bija pirmā valsts pasaulē, kas 2004.gadā atcēla PVN sieviešu higiēnas precēm.

Latvijas sievietes lutinātas netiek, jo PVN likme tamponiem un higēniskajām paketēm ir tāda pati, kā visām citām precēm – 21%.

8 mārciņas mēnesī

Skoti aprēķinājuši, ka personīgās higiēnas produkti sievietei mēnesī izmaksā vidēji 8 sterliņu mārciņas (9,21 eiro), un ne visas to var atļauties. Jaunais likums ievērojami atvieglotu šo sieviešu dzīvi, taču vēl valdībai jāizlemj, kā tieši šī shēma darbosies, lai jebkura sieviete, kurai tas nepieciešams, spētu piekļūt nepieciešamajām higiēnas precēm pietiekami vienkārši un diskrēti.

Pagaidām likumprojektā teikts, ka tām, kuras vēlēsies bezmaksas higiēnas preces, būs nepieciešams uzrādīt identitāti apliecinošu dokumentu un speciālu talonu, taču atsevišķos gadījumos tamponus un paketes varēs izņemt arī kāda cita labā.

Preču izdalīšanu, visticamāk, uzticēs pašvaldībām, nāksies organizēt arī piegādi mājās.

Diskusijas par likumprojektu izvērtās visai neparastas, strīdoties par to, kādēļ tualetēs tiek piedāvāts tualetes papīrs un speciālas miskastes higiēnas precēm par brīvu, bet pašas higiēnas preces nē. Tika runātsarī par to, kā palīdzēt sievietēm ar endometrozi, lai smagas aiņošanas gadījumā būtu pieejamas attiecīgās higiēnas paketes. Britu parlamenta deputāts Mils Findlijs atzīmēja, ka šīs diskusijas ir salauzušas „mūsu nespēju runāt par nopietnām veselības problēmām medijos un publiskās vietās bez mulsuma, atturēšanās un diskomforta.”

Savukārt politiķe Alisone Džonstone interesējās, kādēļ tualetes papīrs 2020.gadā tiek uzskatīts par nepieciešamību, bet sieviešu higiēnas preces nē.

„Pieņem, ka tā ir sieviešu problēma, bet tas tā nav. Tā ir sabiedrības problēma, līdztiesības problēma, tiesību problēma. Ir aprēķināts, ka sievietes dzīves laikā iztērē ap 5000 mārciņu (5781 eiro) par higiēnas precēm. Tā nav nekāda līdztiesība, ja sieviete finansiāli tiek sodīta par dabīgām ķermeņa funkcijām. Ja sieviete nespēj atļauties nopirkt vai piekļūt higiēnas produktiem, tas liedz sievietei iegūt izglītību, darbu, viņa nevar nodarboties ar sportu un darīt daudzas citas lietas.”

2018.gadā trīs Ķeltu futbola komandas fanes sāka kampaņu par bezmaksas sieviešu higiēnas precēm komandas stadionā Glāsgovā.

„Viens no mūsu mērķiem iesākumā ir tikt vaļā no stigmas un likt cilvēkiem par to runāt,” saka Erīna Slavena, kampaņas uzsācēja. „Tā ir viena no dabiskākajām lietām uz pasaules, taču mēs tiekam uzskatītas par radikālām, jo runājām par mēnešreizēm futbola laukumā. Pagātnē nekas tāds pat nebūtu iespējams.”

Kampaņa „On The Ball”, latviski – „Uz bumbas”, izrādījās veiksmīga, dažu nedēļu laikā stadionā jau bija pieejamas bezmaksas sieviešu higiēnas preces, un drīz vien citi AK futbola klubi sāka sekot viņu piemēram. „Nav svarīgi, vai sievietei nauda ir, vai nav, dažkārt šīs higiēnas preces vienkārši nav pie rokas,” skaidro Slavena. „Jūs taču neiesiet skatīties futbolu, ņemot līdzi savas ziepes un tualetes papīra rulli.”

Skotijas globālā mārketinga aģentūra ir publicējusi video sociālajos tīklos, informējot pasauli par to, ka drīz sieviešu higiēnas preces par brīvu būs pieejamas visām sievietēm.

„Ja vēlies, lai kaut kas mainītos, tad nevari cerēt, ka kāds cits to darīs tavā vietā,” saka meitene reklāmas video, „Mums kopīgi jācīnās par to, kam ticam.”

14% britu meiteņu nezina, kas ir mēnešreizes

Aprēķināts, ka gadā no AK pārdotajām sieviešu higiēnas precēm tiek iekasēti 62 miljoni mārciņu (71,56 milj. eiro ) pievienotajā vērtības nodoklī, un šī nauda kopš 2015.gada tiek nevis likta „kopējā katlā”, bet gan novirzīta sieviešu labdarības organizācijām.

Nav noslēpums, ka AK vienkopus dzīvo daudz un dažādu nāciju, kultūru un reliģiju pārstāvji, tādēļ daudzās ģimenēs seksuālā audzināšana ir tabu.

Labdarības organizācija „Plan International” izpētījusi, ka AK teju 10% meiteņu naudas trūkuma dēļ nevar atļauties nopirkt higiēnas produktus, 19% nākas aizstāt higiēnas preces ar ko citu, pat tik radikālām lietām kā dvieļiem, avīzēm un tualetes papīru.

Taču dēļ kultūras atšķirībām 48% meiteņu vecumā no 14-21 gadam jūt apkaunojumu par faktu, ka viņām ir menstruācijas, pie tam izrādās, ka 14% meiteņu trūkst pamatinformācijas par organisma bioloģiskajiem procesiem, atzīstoties, ka nav zinājušas, kas ar viņām notiek pirmo mēnešreižu laikā. Trīs ceturtdaļas meiteņu kautrējas pirkt higiēnas preces, bet vienai no 10 ir piekodināts neapspriest dabiskos procesus mātes klātbūtnē.

„Nepieciešams iesaistīt visu sabiedrību, lai mainītu aizspriedumus, nepieciešama arī izglītības programma, kas spētu cīnīties ar šokējošo problēmu, ka tik liels daudzums meiteņu nezina pat elementārākās lietas, un nezina, kā rīkoties mēnešreižu laikā, pie tam viņas ir pārāk nobijušās, lai lūgtu padomu,” brīdina biedrības „Plan International UK” AK kampaņas menedžere Lūcija Rasela.

Prezervatīvi un kontracepcija – par brīvu visā valstī

Ja higiēnas preces visiem pagaidām nav bezmaksas, tad kontracepcija Anglijā, Velsā, Ziemeļīrijā un Skotijā ir pieejama pilnīgi par brīvu gandrīz visām iedzīvotāju grupām, arī tiem, kuriem vēl nav 16.

Jauniešiem tiek solīts, ka ārsts vai māsiņa par vizīti nestāstīs ne vecākiem, ne kādam citam, ja vien pats kontracepcijas gribētājs izskatīsies gana pieaudzis, lai saprastu sniegto informāciju un piedāvātās izvēles.

Ja kontracepcijas gribētājam nebūs 16 un izskatīsies, ka var rasties problēmas drošībai vai veselībai, tad speciālisti vecākiem stāstīt drīkstēs, tiesa, iepriekš pašu jaunieti informējot.

Kontracepciju par brīvu var dabūt gan ģimenes ārstu praksē, apjautājoties savam ārstam vai māsiņai, gan īpašās kontracepcijas klīnikās, seksuālās veselības klīnikās un jauniešiem paredzētos servisa punktos. Daudzās vietās papildus piedāvās arī seksuāli transmisīvo slimību pārbaudi un ārstēšanu. Arī tas būs par brīvu.

Valsts apmaksātās kontracepcijas izvēle ir visai plaša, bez tradicionālajiem prezervatīviem un dažādu veidu tabletēm var izvēlēties kontracepcijas implantu, injekciju, plāksteri, sieviešu prezervatīvu, arī populāro spirāli „Mirēna” un vēl daudz ko citu. Ja vēlas, var lemt par labu arī sterilizācijai.

Jāatgādina, ka medicīnas aprūpe lielākajai daļai iedzīvotāju AK ir pilnīgi par brīvu, arī analīzes, izmeklējumi un uzturēšanās slimnīcā. Pensionāriem un vairākām citām iedzīvotāju grupām arī recepšu zāles ir par brīvu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.