Skotu un īru partijas sadusmojis Mejas solījums Īrijas robežas jautājumā 0
Vadošās skotu un īru partijas paudušas neapmierinātību ar Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas paziņojumu, ka otrdienas vakarā notikušais balsojums Pārstāvju palātā devis viņai mandātu mainīt tā dēvēto pagaidu risinājumu, kura mērķis ir novērst stingras robežas atjaunošanos starp Ziemeļīriju un Īrijas Republiku pēc “Breksita”.
Lielbritānijas likumdevēji otrdien atbalstīja ierosinājumu nepieļaut Lielbritānijas aiziešanu no Eiropas Savienības (ES) bez izstāšanās līguma un aicinājumu mainīt nepopulāro “Breksita” līguma punktu par pagaidu risinājumu.
Skotijas premjerministre, SNP līdere Nikola Stērdžena tviterī paziņoja, ka Pārstāvju palātas deputāti ļāvušies Mejas vēlmei dzīties pēc pasakas un palielinājuši bezvienošanās “Breksita” risku.
“Savā izmisumā britu valdība mēģina draudēt un iebiedēt īru tautu ar stingro robežu un ekonomisku risku,” norādīja deputāts Kriss Hazards no īru republikāņu partijas “Sinn Fein”, kas darbojas gan Ziemeļīrijā, gan Īrijā.
“Īrijas valdībai un ES jābūt nelokāmām, lai aizsargātu pagaidu risinājumu un īru intereses,” atsevišķā paziņojumā pavēstīja Īrijas parlamenta loceklis no “Sinn Fein” Deivids Kalinans.
Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenijs atkārtoja ES amatpersonu sacīto, ka “Breksita” līgums, tostarp punkts par pagaidu risinājumu, nav apspriežams jaunās sarunās.
“Mēs ceram, ka tas nekad netiks izmantots vai ātri tiks aizstāts ar vienošanos par nākotnes attiecībām. Bet tas ir nepieciešams,” uzsvēra Īrijas ārlietu ministrs.
Debatēs pirms balsojuma Pārstāvju palātā Blekfords sacīja, ka Skotija, kur vairums vēlētāju “Breksita” referendumā atbalstīja Lielbritānijas palikšanu ES, tiek pret pašas gribu izrauta no ES.
“Ļaujiet man izteikties tieši: Skotija vairs nedrīkst tikt atstāta notikumu varā. Skotijai jābūt tiesībām pašai noteikt savu nākotni un izvēlēties būt neatkarīgai valstij Eiropas Savienībā,” paziņoja Blekfords.
Ziemeļīrijai līdz ar pārējo Lielbritāniju būs jāizstājas no ES 29.martā, bet Īrija paliks ES dalībvalsts, kas padarīs Īrijas robežu par Lielbritānijas vienīgo zemes robežu ar ES.