Skotu intelektuālis ar nokarenajām ausīm 0
Diāna Kļepikova, sportiska un ceļot mīloša angļu valodas skolotāja no Jēkabpils, uzskata, ka bez dzīvniekiem māja ir daudz tukšāka: “Jau bērnībā man bija balta kaķene ar zilām acīm. Patīk kaķu daba – mīļums, rotaļīgums un nomierināšanas spējas.” Tagad jau trīs gadus Diānas mīlulis ir Skotijas nokareno ausu kaķu šķirnes runcītis, vārdā Titja, ar kuru izveidojusies īpaša saikne.
Lai gan savvaļas kaķi ar nokarenām, uz priekšu ieliektām ausīm Ķīnā manīti jau 1796. gadā, pirmo reizi Skotijas nokareno ausu kaķu šķirnes pārstāvis tika datēts 1961. gadā Skotijā – tā bija balta un garspalvaina kaķene, vārdā Sjūzija, kuru pamanīja kāds vietējais gans.
Piedzimstot kaķēnu ausis ir taisnas, bet pēc trim nedēļām, ja trūkst dominantā gēna, dabiskas mutācijas rezultātā tās sāk noliekties. Reizēm austiņas tomēr paliek stāvas (Skotijas stāvausu kaķi). Arī Titjas saimnieci Diānu piesaistīja tieši ausu izskats: “Kad noskatīju šo šķirni ar nokarenajām austiņām, citas vairs neinteresēja. Braucu uz Daugavpili un izvēlējos pašu mazāko un mīļāko skotu foldu. Ņemot vērā, ka kaķēns ir brūnā krāsā, vēlējos, lai tas atspoguļojas arī vārdā. Tā par godu kādam mīmam (Robert Brownie Jr) nodēvēju viņu par Robertu Brauniju. Diemžēl kaķim šis vārds nepatika. Pēc vairākiem atvasinājumiem no kitty uz titty radās Titja. Ar kaķi runāju krieviski, tāpēc vārds skan mīksti – kā krieviski Tитя.”
Skotijas nokareno ausu kaķi tiek raksturoti kā uzticīgi, mīļi, intelektuāli un rotaļīgi, ar lielu vēlmi socializēties. Par mīlīgumu Diānai gan ir savs stāsts: “Pirmajos divos dzīves gados Titja nebija pārāk mīļš. Gribēja būt blakus, sekoja visur līdzi (piemēram, kamēr biju dušā, gulēja izlietnē), bet tā, lai neaiztieku. Tagad gan kļuvis daudz mīļāks; ir tie jaukie brīži, kad atnāk pats un grib mīļoties.” Šīs šķirnes kaķus nedrīkst ilgi atstāt vienus, tāpēc, ja Diāna dodas ceļojumā, mammai vai brālim tiek palūgts Titju pieskatīt.
Foldiem ir maiga, klusa balss, un, ja pret viņiem izturas ar respektu, tie var kļūt par labākajiem draugiem arī bērniem. Īpaši amizanti izskatās, kad šīs šķirnes kaķi sēž tādā kā surikatu pozā vai arī guļ uz muguras. Runča saimniece stāsta par mīluļa ieradumiem: “Mājās ir jāslēpj cimdi, citādi Titja visus aizņemas, stiepj pa istabām un sakošļā. Mīļā miera labad nesen labprātīgi atdevu savu jaunāko cimdu pāri. Protams, arī istabas augi ir iecienīti. Pat aso kaktusu bija izracis no podiņa četras reizes.”
Ņemot vērā šīs kaķu šķirnes gēnu mutāciju, kas ietekmē kaulu struktūru, nereti tiek novērotas problēmas ar locītavām, tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš mugurkaulam, pakaļējām kājām un astei (to noteikti nevajadzētu raustīt un traumēt). Ir nosliece arī uz sirds slimības formu – kardiomiopātiju. Par laimi, Titju šīs problēmas neskar, taču Diāna stāsta, ka, apmeklējot veterinārārstus, noteikts, ka viņas kaķim ir alerģija no vielām, kuru sastāvā ir proteīns.
Šie kaķi mīl tīrību, tāpēc tualetei vienmēr jābūt sakoptai, bet ūdens un ēdiena trauciņiem – izmazgātiem. Atkarībā no spalvas garuma kažoks jāķemmē vienu līdz trīs reizes nedēļā, lai neveidotos spalvu kamoli. Ielocītās austiņas regulāri jāpārbauda un ar vates aplīšiem jāuztur tīras. Protams, nepieciešama arī zobu higiēna un nagu apgriešana. Titjam ir paveicies – šad tad saimniece palutina viņu arī ar masāžu.
Šķirne Scottish Fold atzīta 20. gs. 70. gados, izcelsme – Skotija
Skotijas nokareno ausu kaķu svars – no 2,7 līdz 6 kg
Kažoks – visdažādākajās krāsu variācijās; gan ar īsspalvainu, blīvu un mīkstu, gan garspalvainu un zīdainu apmatojumu
Ar lielām, apaļām acīm, kas krāsas ziņā pielāgojas kažokam
Sirsnīgi, gudri, rotaļīgi, draudzīgi un tīrīgi kaķi; nemīl vienatni; labi satiek ar citiem dzīvniekiem un bērniem
Vidējais dzīves ilgums: 10–15 gadi
Atkarībā no ciltsrakstiem cena – 250 līdz 1200 eiro