Skostas tēja. Ko tā palīdz? 0

“Vai kosai ir ārstnieciska nozīme? Vai to var izmantot augu kaitēkļu apkarošanai?”
 B. Zariņa Madonas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Vienīgā noderīgā

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tīruma kosa (Equisetum arvense) jāmāk atšķirt no citu kosu lakstiem.

 

Īpaši jāuzmanās no purva kosas, jo tā ir indīga.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Agrā pavasarī, tiklīdz nokūst sniegs, tīruma kosa parādās kā brūngani, sulīgi dzinumi ar ovālām sporu vārpiņām galos. Tie ir auga auglīgie stumbri. Sporas nogatavojas samērā ātri, izbirst, un stumbri nokalst. No tiem pašiem sakneņiem izaug pēc uzbūves stipri atšķirīgi veģetatīvie dzinumi – neauglīgie stumbri. Tie ir zaļi, zaraini, lapu vietā zaru un stumbra mezglos ir zobaina maksts, un stumbrs viegli saraujams atsevišķos posmos. Tieši zaļie, neauglīgie dzinumi ir ārstniecības droga. Kosu ievāc vasaras vidū no jūnija līdz augustam, nopļaujot 5 – 10 cm virs zemes, un izžāvē.

Drogai ir diurētiska, asiņošanu apturoša, pretiekaisuma, asinsspiedienu pazeminoša iedarbība. Tā veicina smago metālu izvadīšanu no organisma, saista toksīnus, radionuklīdus, brīvos radikāļus, ietekmē saistaudu, gļotādu vielmaiņas un funkcionālos procesus.

 

Tīruma kosas lakstu preparātus iekšķīgi lieto pret urīna nesaturēšanu, bērniem pret slapināšanu gultā (enurēzi), nieru bļodiņas, urīnizvadceļu un urīnpūšļa iekaisuma un prostatas palielināšanās gadījumā.

 

Veci cilvēki var lietot aterosklerozes, sirds un galvas smadzeņu asinsvadu sklerozes gadījumā, kā arī pret nieru iekaisumu. Izmanto arī dzemdes un hemoroīdu asiņošanas apturēšanai. Tautas medicīnā kosas uzlējums ir līdzeklis pret žultsakmeņiem, vielmaiņas uzlabošanai, aknu un liesas slimību gadījumā.

Lieto arī mutes dobuma, rīkles un deguna skalošanai pret gļotādas iekaisumu un asiņošanas apturēšanai, kā arī pret sliktu smaku no mutes.

Ārīgi lieto acu kompresēm, sejas tīrīšanai, reimatisma, kaulu lūzumu, izmežģījumu, slikti dzīstošu brūču dziedināšanai. Šie uzlējumi ir koncentrētāki nekā tēja.

Kosas preparātus nedrīkst lietot, ja ir funkcionāli sirds un nieru darbības traucējumi, nefrīts un nefroze.

Veterinārijā kosas pulveri izmanto ievainojumu un čūlu ārstēšanai.

 

Neizmantojamās sugas

Ja tīruma kosu ievāc ārstniecības nolūkā, tai nedrīkst būt citu sugu piemaisījumi.

Reklāma
Reklāma

Meža kosai pēc sporu izbiršanas neauglīgie stumbri nenokalst, bet no tiem izaug zaļi, lokveidā uz leju noliekti zaraini zari.

Pļavas kosai auglīgie un neauglīgie stumbri izaug vienlaicīgi. Auglīgie nenokalst, bet kļūst zaļi un zarojas.

Arī purva kosai auglīgie un neauglīgie stumbri parādās vienlaicīgi, turklāt ir vienādi – taisni, bez zariem vai vienkārši zaraini. Zaru makstis ir melnbrūnas.

Upes kosai abu veidu stumbri ir vienlaicīgi un līdzīgi – zaļi, taisni, paresni (līdz 6 mm).

Ziemzaļās kosas stumbri ir vienādi, tumšzaļi, cieti, parasti bez zariem un zaļi pārziemo.

Par kosas izmantošanu kaitēkļu apkarošanā informācijas maz, taču lakstus var izmantot augu slimību profilaksē (īpaši pret miltrasu), kā arī dzijas krāsošanā. Iegūst dažādus toņus no pelēka līdz zaļi pelēkam un violeti brūnpelēkam.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.