“Skolotājai-vientuļajai mammai Rīgā vieglāka dzīve nekā daudzbērnu ģimenei laukos?” Kreituse kritizē cilvēku iedalīšanu kārtās 84
“Šobrīd, kad norit pabalstu dalīšana, cik šī sistēma ir pārdomāta?” TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” retoriski uzdod jautājumu Ilga Kreituse, RSU profesore, politoloģe.
Viņai šķiet saprotams, ka valdība palīdz pensionāriem, bet tālāk, kad sākas ģimeņu dalīšana pēc bērnu skaita, nav pareiza.
“Skolotāja no Rīgas, kura viena audzina bērnu, strādā mājsēdē, tērē elektrību, bērnam nepieciešama naudiņa, vai viņai ir vieglāk nekā laukos dzīvojošai daudzbērnu ģimenei? Es nevaru salīdzināt, es nezinu, bet, vai šāds sabiedrības dalījums kārtās, kuram dos naudu, kuram nedos, ir tas pareizākais šādā krīzes situācijā? Man tas rada ļoti lielas pārdomas un šaubas,” Kreituse atzīst.
Otrs jautājums, par kuru profesore diskutē, ir pats pabalsts – vai kaut kādas konkrētas summas iedošana cilvēkam ir problēmas risinājums?
“Kur šeit ir valsts nostāja – tā ir vienkārši naudas dalīšana vai mehānisma izstrādāšana, kur valsts uzņemas atbildību, ka rēķini var pieaugt līdz noteiktam līmenim un tad iestājas valsts atbildība un tā risina šo problēmu un kontrolē budžetu, kas tiek virzīts konkrētās krīzes novēršanai,” profesore saka.
Viņasprāt, šāds mehānisms, kas ir aktīvs Polijā, ir labs piemērs. “Latvenergo” ir valsts uzņēmums, tādēļ viņiem arī vajadzētu bez iedzīvotāju iesaistes risināt šos jautājumus iekšēji.