Skolotāja un folklorista Lerha-Puškaiša jubilejas gadā Džūkstē atvērta Pasaku istaba 0
Džūkstes Pasaku muzejā, sākot skolotāja un folklorista Anša Lerha-Puškaiša 160.jubilejas gadu, atklāta Pasaku istaba, kur pirmsskolas un jaunāko klašu audzēkņiem ir iespēja izzināt folklorista pierakstītās Džūkstes pasakas izstādē “Džūkstes Sprīdītis un Lielēdējs”, aģentūru LETA informēja Tukuma muzeja pārstāve Kristīne Ozola.
Lerhis-Puškaitis savulaik teikas un pasakas izmantoja savā darbā, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu un veidotu latvisko vērtību sistēmu. Strādājot par palīgskolotāju Džūkstes – Pienavas skolā, viņš bērniem uzdeva ierakstīt kādus stāstiņus burtnīcās un tos otrā rītā viņam atstāstīt.
“Tolaik vēl trūka mācību grāmatu, tāpēc šī stāstu pierakstīšanas metode palīdzēja bērniem apgūt vietējo vēsturi, attīstīt klausīšanās, rakstīšanas un stāstīšanas prasmes. Teiku un pasaku pierakstīšana un atstāstīšana noderēja arī latviešu valodas apguvei, rosināja bērnu interesi par tautas vēstītājfolkloru,” skaidroja Džūkstes Pasaku muzeja vadītāja Dita Silava.
Izstāde “Džūkstes Sprīdītis un Lielēdējs” veidota tieši mazākajiem muzeja apmeklētājiem, lai ar izzinošiem un atraktīviem uzdevumiem varētu iepazīt mazo pasaules izzinātāju Sprīdīti un stiprinieku Lielēdēju no Lielmeža un atklāt viņu draudzības noslēpumus. Esot muzejā, vecāki kopā ar bērniem aicināti izspēlēt pasakas teātrī ar rokas lellītēm. Izvēlētās pasakas “Sprīdītis” un “Lielēdējs” izstādē cildina cilvēka, maza vai liela, atjautību, spēku un drosmi, rosina atbalstīt līdzcilvēkus.
Džūkstes Pasaku muzejs atrodas bijušajā Lancenieku skolas ēkā, kurā dzīvojis un strādājis skolotājs, rakstnieks, pasaku un teiku krājējs, pētnieks Lerhis-Puškaitis.