“Skolotāja nemitīgi aizrāda un pat pasmejas…” Vai skolā drīkst noteikt, kādā valodā bērns ar klasesbiedriem sazinās starpbrīžos? 125
Linda Tunte


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
LETA

LA.LV redakcija saņēma vēstuli no kādas satrauktas skolnieces mammas, kura ir neizpratnē, ka viņas meitai skolā tiek norādīts, kādā valodā viņa drīkst sazināties starpbrīžos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Mamma raksta: “Meita (8.klase) skolā starpbrīžos ar draudzenēm sarunājas angliski. Tas viņām šķiet stilīgi un aizraujoši. Arī man nav iebildumu, tieši pretēji – priecājos, ka trenē valodu, jo īpaši, ka tas notiek tikai starpbrīžos. Stundās meitenes, protams, visu dara tikai latviešu valodā.

Tomēr skolotāji domā citādi. Nemitīgi aizrāda, ka skolā nedrīkst sarunāties citā valodā. Tiek draudēts ar piezīmēm utt. Meitenes šodien nolēmušas samierināties un pārgājušas uz sarunām latviešu valodā, to dzirdējusi garāmejoša skolotāja un pasmējusies: “Neticu savām ausīm! Jūs tiešām runājat latviski!” Vai tiešām tā ir normāla attieksme? Vai mans bērns ārpus mācību darba nedrīkst runāt tādā valodā, kā pats vēlas?”

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai noskaidrotu, vai konkrētais ierobežojums ir atbilstošs un akceptējams, sazinājāmies ar Izglītības kvalitātes valsts dienestu, no kura saņēmām arī ekspertu skaidrojumu.

Eksperti skaidro: “Latvijā vispārējo izglītību iegūst valsts valodā, t.i., valsts valoda lietojama izglītības programmas īstenošanas procesā, piemēram, mācību stundās, skolas rīkotajos pasākumos. Vienlaikus ir atbalstāma izglītības iestādes prakse veicināt skolēnu valsts valodas lietošanu arī ārpus izglītības ieguves procesa, it sevišķi gadījumos, ja skolēniem nav pietiekamu valsts valodas prasmju, kas ierobežo viņu iesaisti pilnvērtīgā izglītības ieguves procesā.

Nodrošinot brīvprātības principu, šādas valsts valodas lietošanas veicināšanas aktivitātes (piemēram, nodarbības, spēles vai rotaļas) var organizēt arī mācību stundu starpbrīžos.

Vienlaikus ir būtiski, lai skola savlaicīgi informē skolēnu vecākus par paredzēto valsts valodas veicināšanas aktivitāšu organizēšanu un brīvprātīgas iesaistīšanas iespēju tajās. Ne mazāk svarīga ir arī visu iesaistīto pušu cieņpilna attieksme vienam pret otru, tostarp nepieciešamība uzslavēt vēlamo rīcību, nevis izteikt aizrādījumu.

Iesakām vecākiem konkrēto jautājumu vispirms pārrunāt ar skolas vadību. Ja risinājumu neizdodas rast vai tas neapmierina, jāvēršas pie skolas dibinātāja (pašvaldības skolas gadījumā – pašvaldības izglītības pārvaldē). Ja arī tādā gadījumā jautājumu neizdodas atrisināt, var vērsties Izglītības kvalitātes valsts dienestā.”

Ja arī jums rodas kādi jautājumi par izglītības vai jebkuru citu tēmu, ja piedzīvojat situācijas, kas satrauc, šķiet nepareizas, par kurām vēlaties pastātīt citiem, priecāsimies, ja rakstīsiet uz [email protected]!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.