Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Publicitātes foto

Skolēnu brīvdienas ceļotpriekam tepat Latvijā 1

Straujā jaunā koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” izplatība Latvijas iedzīvotājiem ierobežojusi pasaules apceļošanu, taču pagaidām neliedz apceļot savu dzimto zemi. Lai cik sāpīgi būtu atceltie atpūtas braucieni uz vīrusa visvairāk skartajām zemēm, kuru skaits nu jau pieaudzis līdz 20, tomēr tuvojošajās skolēnu brīvdienās bez paaugstināta riska iespējams ceļot tepat, Latvijā, izmantojot šo tik trauksmaino laiku ģimenes saliedēšanai un veselības stiprināšanai svaigā gaisā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Bez lieliem izdevumiem var doties pārgājienos dabā, lai vērotu pavasara atnākšanu, apmeklēt mazpilsētas, kas pēdējos gados skaisti sakoptas un papildinātas ar daudziem interesantiem vides objektiem, pieminekļiem, kas aplūkojami bez maksas, aizbraukt ceļojumā līdz jūrai, ja ikdiena aizrit tālu no tās.

Gudram ceļotājam ideju netrūkst

Ja nevaļas dēļ dzimtās zemes apceļošana atlikta uz vēlāku laiku, šis nu ir īstais brīdis, kad atklāt Latviju no jauna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izmantojot interneta meklētājus, ierosmi aizraujošam ceļojumam un dažādām gaumēm nebūs grūti atrast. Pat tālu nebūs jāmeklē, piemēram, ar 10. un 55. pilsētas autobusu var aizbraukt uz Jaunmārupi, kur atrodas “Zirgzandales” – vieta, kur sastapties ar zirgiem un ieskatīties sevī, jo te darbojas vienīgais stallis Latvijā, kur iespējams ne tikai uzturēt sevi labā fiziskā formā jājot, bet arī harmonizēt savas emocijas saskarē ar zirgiem, kas ir ļoti svarīgi pēc smagiem psiholoģiskiem pārdzīvojumiem.

Turklāt vēl garantēta pastaiga svaigā gaisā, jo no autobusu pieturas “Vētras” līdz stallim ir pusotru kilometru garš ceļš.

Lieliska iespēja novērst domas no vīrusiem ir došanās daudzajās dabas un izziņas takās, tostarp pa Jūrtaku gar Baltijas jūras krastu.

Viens no spilgtākajiem piedzīvojumiem noteikti būs arī pārgājiens tīrelī ar purva kurpēm. 22. martā “Purvu bridēji” aicina uz Kodajpurvu, kurš daļēji atrodas Igaunijas teritorijā, tādēļ līdzi jāņem pase.

Tur noslēpušies lielākie purva ezeri Latvijā, kontrabandistu takas un daudzi akači, kas pie pašas robežas izveidojuši skaistu labirintu.

Vismaz sešu stundu garajā pārgājienā vajadzīgi gumijas zābaki, bet purva kurpes, kuras izsniegs organizatori, ļaus nokļūt tur, kur citādi nebūtu iespējams. Pie viena varēs uzzināt interesantus faktus par purva ekosistēmu un lasīt pērnā gada dzērvenes, kas pavasarī ir īpaši garšīgas. Nākamie pārgājieni paredzēti 29. martā Zvārdes purvā (Saldus nov.) un 18. aprīlī iespaidīgajā Pirtsmeža purvā Staiceles apkaimē, kur kādā no daudzajiem ezeriņiem, ja būs pietiekami silts, varēs atklāt peldsezonu.

Savukārt Latgalē ar plostu var doties uz Upursalu Ciriša ezerā, kur atrodas 17 m augstais Upurkalns. Leģenda vēsta, ka senos laikos te dzīvojis pareģis jeb krīvs ar saviem palīgiem un grūtos laikos latgaļi upurējuši jaunas meitenes, vēlāk arī mājlopus, lai izlūgtos svētību turpmākajā dzīvē. Ja dūmi no upursārta pavērsušies uz Voguļu pusi, tad upuris pieņemts, ja uz Aglonas pusi – tad ne. Pat vēl pēc tam, kad Aglonā uzcelts dievnams, vēlos vakaros vietējie braukuši ar laivām uz salu upurēt dieviem.

Reklāma
Reklāma

Šie ir tikai daži ieteikumi brīvā laika pavadīšanai dabā. Patiesa iedvesma gūstama jaunajā dabas pētnieka Gunta Eniņa grāmatā “Latvijas dabas brīnumi: neparastie ūdeņi, akmeņi, alas un koki”, kas nesen iznākusi izdevniecības “Latvijas Mediji” paspārnē.

Garšu piedzīvojumi

Līdz 5. aprīlim Bauskā un tās apkaimē risināsies “Pasaules garšu ceļojums”, kurā piedalās septiņi vietējie ēdināšanas uzņēmumi, katru nedēļu līdz ar kādas noteiktas valsts ēdienu piedāvājot baudīt arī šai valstij raksturīgo gaisotni. Līdz 22. martam Francijas ēdienus popularizēs kafejnīca “Ozollāde” Rundāles pilī, bet Gruzijas gardumi – čahohbili, čanahi, hičini, kinza, čurčela – būs pasūtāmi kafejnīcā “Bērzkalni” Bauskas novada Bērzkalnu ciemā.

No 23. līdz 29. martam Austrijas virtuvi piedāvās atpūtas komplekss “Miķelis”. Uzvarā un Rundāles pilī turpināsies Francijas nedēļa, jo kafejnīca ir iesaistījusies “Goude de France” pasākumā. Garšu ceļojums noslēgsies atpūtas kompleksā “Rožmalas” Ceraukstes pagastā ar Nīderlandes un ASV valstu piedāvājumu, kā arī Bauskas restorānā “Mūza” ar Itālijas ēdieniem (30.03.–05.04.). Marta beigās notiks Restorānu nedēļa Rīgā un aprīļa vidū arī Valmierā.

Pirtī – tur mūs visus izārstēs

Vēl viens lielisks veids, kā aizmirst par visām nebūšanām un nostiprināt veselību, ir pirts apmeklējums – vienalga, vai dārgās SPA viesnīcās, lauku sētās vai tādā, kā viesu namā “Kārļi”, kur viena pirts siena ir no stikla, kas peroties ļauj priecāties par apkārtnes ainavu. Šādu pirts brīnumu var arī izīrēt un aizvest uz jebkuru vietu Latvijā.

Ja latviskās pirts rituāli vēl pasveši, jādodas uz “Lielzemenēm” (Vecumnieku nov.), kuru saimnieki Aelita un Juris Batņas regulāri rīko pirtsskolas nodarbības. Vienīgi jāatceras – pirtī iešana ir ļoti intīma padarīšana, tādēļ jāpiesakās laikus.

Ar publiskiem pasākumiem uzmanīgi

Pēdējos gados līdz ar akustisko koncertzāļu atklāšanu Rēzeknē, Cēsīs, Liepājā un Ventspilī, strauji sācis attīstīties kultūras tūrisms, proti, cilvēku došanās uz koncertiem, izrādēm un citām kultūras norisēm novados.

Tomēr attiecībā uz publisku pasākumu apmeklēšanu nepārtraukti jāseko līdzi jaunākajai informācijai,

jo koronavīrusa uzliesmojums jau ir sasniedzis globālas pandēmijas līmeni un ierobežoti (līdz 200 cilvēkiem) vai atcelti ieplānotie pasākumi arī Latvijā, īpaši tādi, kuros jāpiedalās māksliniekiem no ārvalstīm, kā tas jau noticis ar Gruzijas kora “Basiani” koncertu.

Latvijā ik nedēļu tiek piedāvāts plašs izklaides pasākumu klāsts. Lūk, 15. martā, Lūznavas muižā skanēs baroka čellistes Ilzes Grudules un elektroniskās mūzikas dueta “Blue Divided by Blue” (Šveice) koncertprogramma “Magnetic Bach”, kurā klasiskās Baha svītas čellam un elektroniskā mūzika apvienosies senajai mūzikai netradicionālā koncertizpildījumā. 21. martā Piena muiža “Berghof” Sieksātē (Rudbāržu pag.) aicina izcilā pianista Vestarda Šimkus talanta cienītājus uz mūzikas programmu “Gaismas lāses”, kurā ietverti mākslinieka pēdējo gadu laikā tapušie skaņdarbi klavierēm, bet 17. aprīlī Mazmežotnes muižā (Rundāles nov.) – Laimis Rācenājs ar grupu “Neaizmirstulītes” programmā “In the mood”.

Savukārt Valmierā no 1. aprīļa līdz 1. maijam risināsies Mākslas dienas “KUSTĪBA”, kad apmeklētājus priecēs daudzveidīga programma ar gleznojumiem pilsētvidē, izrādēm, izstādēm, filmām, lekcijām un ikgadējo Latvijas bērnu un jauniešu teātra festivālu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.