Foto no “LA” arhīva

Skolēnu brīvdienās aicina nebraukt pēc vīrusa 1

“Demokrātiskā valstī nevar aizliegt to darīt, bet, ja cilvēki vēlas braukt tur, kur ir pilns ar koronavīrusa inficētiem pacientiem, turklāt to darīt kopā ar bērniem, tas ir risks un bezatbildība pret visu pārējo sabiedrību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Diemžēl tiem, kas to nesaprot, var skaidrot visos veidos, valodās, viņi tāpat to nesapratīs.

Ne medicīnas profesionāļi, ne arī valdība nevar atturēt cilvēkus no stulbuma,”
CITI ŠOBRĪD LASA

saka infektologs Uga Dumpis. Skolēnu brīvdienas Latvijā būs no 16. līdz 23. martam, un ne viens vien jau laikus ir iegādājies aviobiļetes uz ārzemēm, tajā skaitā slēpošanas ceļojumus Itālijas Alpos.

Jāpiebilst, ka Slimību profilakses un kontroles centrs ir norādījis, ja skolēns atgriežas no vīrusa skartajām teritorijām, tad viņam ir jāatrodas divu nedēļu karantīnā, un līdz ar to tiek kavētas mācības skolā.

“Droši vien būs arī tādi, kas brauks uz infekcijas skartajiem reģioniem ar automašīnu cerībā, ka tādējādi viņi pasargāsies no saslimšanas. Šādus cilvēkus neviens nevar izķert un apturēt, arī viņu bezatbildīgā rīcība var radīt tālejošas sekas,” sacīja infektologs Dumpis, piebilstot, ka, “lai ar šīm lietām tiktu galā, jāmobilizē visa nācija”.

Varēs izsniegt darba nespējas lapu

Valdība nākamnedēļ, 10. martā, plāno pieņemt Veselības ministrijas (VM) izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai ģimenes ārstiem būtu tiesības izsniegt darba nespējas lapu veselības aprūpes, sociālās aprūpes un izglītības iestāžu darbiniekiem, ja ir apmeklētas “Covid-19” infekcijas skartās teritorijas. Viņi nevarēs doties uz darbu un būs jāseko līdzi savam veselības stāvoklim 14 dienas, mērot divreiz dienā ķermeņa temperatūru.

Ilustratīvs attēls
Foto: PEXELS

Arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska uzskata, ka ceļojumi uz vīrusa skartajām zemēm ir jāatceļ, jo “cilvēkiem jābūt ne tikai apzinīgiem, bet arī atbildīgiem”. Viņa pastāstīja, ka pati atcēlusi savu jau krietni iepriekš plānoto braucienu un esot atceltas arī vairākas starptautiskas mediķu konferences.

Dumpis neizslēdza gadījumus, kad ne visi, kuri bijuši slimības skartajās valstīs un kuriem parādījušās saaukstēšanās pazīmes, par to ziņo, zvanot savam ģimenes ārstam vai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD). “Var aplipināt citus arī pāris stundas pirms parādījušies simptomi,” skaidroja Dumpis un uzsvēra, ka nedrīkst slēpt savu ceļojumu uz riska zemēm. Bet darba kolektīvos šādus cilvēkus arī nedrīkst diskriminēt.

Reklāma
Reklāma

Kozlovska pastāstīja, ka visiem ģimenes ārstiem ir izsūtīta informācija, ka uz prakses durvīm ir jābūt izvietotai informācijai, ka pacientiem, kuri bijuši vīrusa skartajās zemēs, nav jāapmeklē prakse, bet jāzvana 113.

Laboratoriskie izmeklējumi – arī reģionos

VM informē, ka no vakardienas ir radītas papildu iespējas arī ārpus Rīgas reģiona pacientiem ērtākā veidā nodrošināt laboratorisko izmeklējumu paraugu noņemšanu aizdomu gadījumos par saslimšanu ar “Covid-19”.

Foto: ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Pacientus laboratorisko izmeklējumu veikšanai NMPD nogādās uz šādām reģionālajām slimnīcām: Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu Ventspilī, Liepājas reģionālo slimnīcu, Vidzemes slimnīcu, Daugavpils reģionālo slimnīcu un Rēzeknes slimnīcu.

Analīžu paraugi tiks nogādāti Latvijas Infektoloģijas centrā, kur atbildi sniegs 24 stundās.

Bet tikmēr pacients atradīsies reģionālajā slimnīcā atsevišķā izolētā palātā. Ja izmeklējuma rezultāti apstiprinās saslimšanu, pacientu pārvedīs uz Infektoloģijas centru vai Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu.

Šobrīd VM, NMPD un Nacionālais veselības dienests strādā pie vēl viena papildu risinājuma, lai jau tuvākajās dienās analīžu paraugu noņemšanu varētu veikt laboratorijas speciālisti visā valsts teritorijā pie pacientiem mājās.

Igaunijā otrais pacients

Tikmēr Igaunijā otrdien apstiprināts otrs saslimšanas gadījums ar “Covid-19”. Saslimušais cilvēks sestdien ar lidmašīnu ielidojis Rīgā no Itālijas pilsētas Bergamo un tad ar savu automašīnu devies uz Igauniju. Saslimušajam, kurš dzīvojot Tartu, ir viegli simptomi, viņš ārstējas mājās.

SPKC ir sācis epidemioloģisko izmeklēšanu, un epidemiologi sazināsies ar īpašā riska kontaktpersonām, kas sasirgušajam sēdēja vistuvāk.

SPKC aicina visus “Ryanair” reisa Nr. FR4714 pasažierus, kuri, ceļojot no Itālijas pilsētas Bergamo uz Rīgu, sēdēja no 23. līdz 27. rindai, atsaukties, zvanot pa tālruni 113.

Pacientam ceļojuma laikā nebija slimības simptomu, līdz ar to citu pasažieru inficēšanās risks esot niecīgs.

Rīdziniece citus vairs nevar inficēt

Latvijā pirmā identificētā jaunā koronavīrusa “Covid-19” paciente, kura otrdien izrakstīta no slimnīcas, citus vairs nevar inficēt.

Tā vakar preses konferencē uzsvēra Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule pavēstīja, ka pacientei vakar tika paņemts paraugs pēdējās pārbaudes veikšanai un rezultāti būs zināmi ceturtdien.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka šajā gadījumā veiktās pārbaudes notika saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas (PVO) noteikto kārtību, proti, lai pierādītu, ka cilvēks ir atbrīvojies no “Covid-19”, ir vajadzīgas divas analīzes ar 24 stundu intervālu.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Neesot vērts turēt pacientu slimnīcā, lai tikai paņemtu pēdējo paraugu, ja tas, atbilstoši PVO informācijai, var tikt izdarīts arī mājās. Arī Itālijas gadījumā esot zināms, ka aptuveni puse inficēto ārstējas mājās.

V. Ķūse skaidroja, ka sievietei brīvdienās bijusi paaugstināta temperatūra un pirmdien viņa nonākusi Infektoloģijas centrā. Atrodoties stacionārā, viņai vairs nav bijis nekādu klīnisko simptomu, piemēram, temperatūras. Otrais “Covid-19” tests bijis negatīvs.

Speciāliste arī atklāja, ka bērnam, kurš kopā ar sievieti tika stacionēts slimnīcā, tika konstatēta adenovīrusa infekcija, ziņo aģentūra LETA. Vēl citiem pacientiem, kuriem bija aizdomas par jauno vīrusu, konstatēta gripa.

Kur labāk nebraukt

“COVID-19” slimības uzliesmojuma skartās teritorijas, uz kurām mūsu valstī attiecināmi īpaši piesardzības pasākumi:

Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas–Romanjas, Pjemontas apgabali;

Japāna, Singapūra, Dienvidkoreja, Irāna, Ķīna.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.