“Skolas piena” piegādātājiem piešķirs pārejas laiku, lai pielāgotos jaunajām prasībām 0
Desmit piena pārstrādes uzņēmumiem, kuri programmā “Skolas piens” piegādā bezmaksas pienu, tiks dots pārejas laiks līdz 29.maijam, lai pielāgotos stingrākām prasībām par piena kvalitāti, paredz valdības akceptētie grozījumi noteikumos “Kārtība, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un ES atbalstu piena produktu piegādei izglītības iestādēs”.
Kā ziņots, 22.janvārī stājās spēkā prasības, ka pienam jāatbilst vai nu nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas, vai bioloģiskās ražošanas prasībām un pienu drīkstēs transportēt ne tālāk par 250 kilometriem no ražošanas uzņēmuma.
Patlaban “Skolas piena” programmā ar valsts līdzfinansējumu tiek piegādāts piens no 13 Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem. Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta datiem, tikai trīs uzņēmumiem ir piešķirti attiecīgie sertifikāti, līdz ar to jaunais regulējums attieksies uz desmit uzņēmumiem.
Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, pienu skolām lielākoties piegādā tie paši uzņēmumi, kas nodrošina arī ikdienas ēdināšanai nepieciešamos piena produktus. Tas nozīmē, ka pašreizējie piegādes līgumi par piegādi 2014.-2015.mācību gadā tika noslēgti, pirms stājās spēkā iepriekšminētās papildu prasības.
Līdz ar to izveidojusies situācija, ka noslēgtie līgumi neatbilst nosacījumiem, ražotājs par pienu nevar saņemt valsts atbalstu, līgumsaistību turpmākā izpilde notiks uz uzņēmuma rēķina, kas savukārt rosinās uzņēmumu pārtraukt dalību programmā, bet valsti – pieprasīt soda naudas par līguma laušanu.
Līdzīga situācija veidojas arī attiecībā uz prasību par maksimālo produkta transportēšanas attālumu no uzņēmuma līdz izglītības iestādei, jo arī šī prasība nebija ņemta vērā, slēdzot piegādes līgumus.
Minēto iemeslu dēļ, kā arī ņemot vērā tiesiskās paļāvības principu, būtu jāļauj spēkā esošos līgumus par piena produktu piegādi Skolas piena programmā izpildīt līdz 2014.-2015.mācību gada beigām, norādīts ministrijas skaidrojumā.
Kā ziņots, programmā “Skolas piens” pienu vai citus piena produktus (kefīru, jogurtu, pienu ar šokolādes piedevām u.c.) līdz 250 mililitriem mācību dienā visa mācību gada laikā var saņemt visi skolēni. Valsts atbalsts tiek paredzēts par piena piegādi pirmsskolas izglītības iestādēm un 1.-9.klases skolēniem, un ES atbalsts tiek paredzēts par piena produktu piegādi pirmsskolas izglītības iestādēm, 1.-9.klases skolēniem, kā arī 10.-12.klases skolēniem.
Valsts līdzfinansējuma likme atbalsta programmā ir līdz 0,54 eiro par litru pasterizēta piena.
Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta informāciju 2013.-2014.mācību gadā atbalsta programmā piedalījās 192 400 pirmsskolas un 1.-12.klases izglītojamo 897 izglītības iestādēs. Apmēram 99% no šiem izglītojamiem saņēma bezmaksas pienu saistībā ar programmu. Turklāt programmā kopumā piedalījās 117 atbalsta pretendenti.
Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas tīmekļa vietnē ievietotās informācijas, 2013.-2014.mācību gadā Latvijas pirmsskolas un vispārējās izglītības iestāžu 1.-9.klases izglītojamo kopējais skaits bija 246 600, tātad bezmaksas pienu saņēma aptuveni 78% šo skolēnu.
Pašlaik vēl nav pieejama pilna informācija par izglītojamo skaitu Latvijā 2014.-2015.mācību gadā.