Foto – LETA

Vai jau sagādāts viss skolai nepieciešamais? 0

Līga, 
divu meitu mamma: 
”Šobrīd viss praktiski jau sapirkts, trūkst tikai pāris sīkumu, kurus piepirksim, kad sāksies skola. Jaunākā meita Marta šogad sāks mācības pirmajā klasē Rīgas 85. vidusskolā – jau pirms laba laika kopīgi devāmies uz veikaliem, lai viņa varētu pati izvēlēties nepieciešamās lietas. Līdzi mums bija saraksts, ko skola bija sagatavojusi un iedeva vecāku sapulcē. Galvenokārt nepieciešamas dažādas burtnīcas, rakstāmie, skolas soma utt., jo grāmatas nodrošina skola un mūsu sarakstā to nebija. Meita ar prieku gaida 1. septembri, jo tas būs kas jauns un aizraujošs. Arī vecākā meita Laura, kas ies jau 8. klasē Pļavnieku ģimnāzijā, skolai ir gatava. Aptuveni rēķinot, var iztikt ar 150 eiro, lai vienu bērnu sagatavotu skolai. Protams, arī mācību gada laikā būs nelieli tēriņi, taču cenšamies jau tagad visu sapirkt uz priekšu.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Liene, 
divu dēlu mamma: 
”Vecākais dēls šogad sāks mācīties ceturtajā klasē pamatskolā “Rīdze”, savukārt jaunākais vēl ies bērnudārzā. Jaunajam mācību gadam esam vairāk nekā negatavi. Maija beigās skolā bija sapulce, kurā deva kaut kādu informāciju par nepieciešamajām lietām, taču es šīs lapas vienmēr pazaudēju. Šobrīd nekāda informācija no skolotājas vēl nav bijusi. Nepieciešamās lietas iegādāties plānoju pirmajā septembra nedēļā, jo bērni tāpat pirmās trīs dienas adaptējas un tad arī būs skaidri zināms, kas papildus vēl nepieciešams. Šis tas ir saglabājies no pagājušā mācību gada, galvenokārt kancelejas preces. Grāmatas nav jāpērk, pagājušajā gadā bija jāiegādājas pāris darba burtnīcu, bet tas arī bija tikai ieteikuma formā, jo skola baidās no tiesībsarga. Lielākās izmaksas būs tieši par jauna uzvalka iegādi un, iespējams, apaviem – vēl neesam izpētījuši, kas no garderobes jāatjauno. To plānojam izdarīt šonedēļ. Dēls grib arī jaunu skolas somu, jo iepriekšējā jau ir nonēsājusies. Kopā tie varētu būt 150 līdz 200 eiro.”

Anita, 
dēla un meitas mamma: 
”Mans dēls mācīsies sestajā klasē un meita jau studē. Jau iepriekšējā mācību gada beigās skola informēja par to, kas būs nepieciešams rudenī, tāpēc varējām visu sagatavot laikus. Soma un dažādas kancelejas preces saglabājušās no pagājušā gada. Grāmatas mums nav jāpērk – tās dod skola. Gatavošanos skolai sadārdzina apģērbs un apavi, kas jāpiepērk, jo dēlam vecie vairs neder. Domāju, ka summā līdz 200 eiro mēs iekļausimies. Savukārt meita ir patstāvīga un pati zina, kas nepieciešams mācību procesam, nekas vairāk par kladēm un rakstāmajiem, šķiet, viņai nav vajadzīgs, jo lielākoties tiek izmantots dators, kas mums jau ir sagādāts.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Sigita, 
dēla un meitas mamma: 
”Meita mācīsies jau 11. klasē, savukārt dēls – sestajā. Dēlam visu sapirkām pagājušajā nedēļā – galvenokārt tās bija jaunas klades un rakstāmpiederumi, jo grāmatas dod skola. Tāpat dēlam bija nepieciešams jauns sporta tērps un vēl kādas jaunas drēbes, kas arī prasīja visvairāk līdzekļu. Pagaidām, šķiet, iekļāvāmies 120 eiro, taču pieļauju, ka, sākoties skolai, būs nepieciešamas vēl kādas lietas. Meita pati seko līdzi tam, kas viņai nepieciešams, noteikti būs jāpiepērk klāt kādas kancelejas preces – rakstāmpiederumi un klades.”

Uzziņa


Apkopojot iegūto informāciju un analizējot normatīvo regulējumu, sākoties iepriekšējam mācību gadam, Latvijas Tiesībsarga birojs konstatēja, ka tiesības iegūt izglītību bez maksas netiek nodrošinātas pilnā apmērā un bērniem netiek nenodrošinātas vienādas tiesības un iespējas iegūt izglītību, kā to paredz normatīvie akti.

Sākoties 2013./2014. mācību gadam, daudzām izglītības iestādēm nebija pietiekama finansējuma, lai iegādātos nepieciešamos mācību līdzekļus.

Izglītības iestādes bija nonākušas situācijā, ka valsts un pašvaldības piešķirtais finansējums nesedza programmas izmaksas, bet prasīt finansējumu vecākiem neļauj normatīvie akti.

Pēc tiesībsarga iejaukšanās papildu finansējums mācību līdzekļu iegādei tika piešķirts Saulkrastu, Saldus un Madonas novadā, Rīgā, Liepājā, Jūrmalā un vairākās citās pašvaldībās.

(Avots LETA)

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.