Šķīvis, kurā ēdiens aug: Latviešu dizainers rada galda piederumu komplektu svara mazināšanai 1
Grafiskais dizainers Nauris Cinovics nāk no Bauskas. Kad viņam bija jāizvēlas starp mūziku un mākslu, viņš deva priekšroku mākslai, mūzika jau nekur nepazudīs… Nauris devās uz Latvijas Universitāti, nostudēja tur trīs noderīgus gadus un iestājās Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina nodaļā.
Tēmu loks, kas pavērās jaunajam dizaineram, bija ļoti plašs. Naurim pašam tajā laikā bija liekā svara problēmas, un viņš savu uzmanību arvien vairāk vērsa veselīga dzīvesveida virzienā, savienojot mākslinieciskās aktivitātes ar zinātnisku darbu. Tas bija “bingo” – trāpījums īstajā mērķī, īsā laikā dizaineram izdevās gūt atzīstamus, pat sensacionālus starptautiskus panākumus un pie reizes, lai neviens neteiktu, ka “ar muti Rīgā, ar darbiem aizkrāsnē”, arī pašam atbrīvoties no 20 kilogramiem liekā svara.
Veicot izpēti Nauris drīz saprata, ka ienaidnieks ir nevis ēdiens, bet gan pārspīlēta ēstgriba. Pārāk ātri ēdot, prāts netiek līdzi ēšanas procesam, neizbauda to, nenomierina gremošanas sistēmu. Lai rastos sāta sajūta, nepieciešams laiks. Gatavojot maģistra darbu Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina nodaļā, Nauris nolēma izveidot tādu galda piederumu komplektu, kas cilvēku pamudinātu izmainīt ēšanas paradumus un atbrīvoties no liekā svara. “Pētījumos bija konstatēts, ka smagāki galda piederumi izraisa stabilāku sajūtu nekā viegli. Piemēram, lietojot vienreizējos plastmasas nažus un dakšiņas, ēdiens neliksies tik “nopietns” un sātīgs kā ar pamatīgiem galda piederumiem. Ēšanas procesā vispār arvien vairāk ienāk spēles elementi, kas palēnina ēšanas procesu un ļauj organismam pārtiku labāk pārstrādāt,” secinājis Nauris.
Tā pamazām tapa unikāls galda piederumu komplekts “Sajūti sajūtu” (heavycutler.com), kas ēšanas procesu padara lēnāku un sarežģītu. Noslēpums ir vienkāršs. Galda piederumi ir smagi, iespējams, paši smagākie pasaulē no pārdošanā izliktajiem. Vienā no savām dizaina versijām Nauris ēdamrīkus veidoja ar akmens oļu spaliem. Smagnējie rīki – nazis, karote un dakšiņa – izrādījās ļoti ergonomiski un patīkami iegūla plaukstā.