Skolās tūkstošiem porciju atkritumos: Šķirošana varētu būt obligāta 3
Patlaban pārtikas atkritumu šķirošana Latvijā nav obligāta. Tomēr daudzi pārtikas produktu apritē iesaistītie uzņēmumi pārtikas atkritumus šķiro, atrodot tajā izdevīgumu.
“Valstī sāk attīstīties pārtikas atkritumu savākšanas uzņēmējdarbība. Pārtikas atkritumi ir izejviela enerģijas ražošanai. No lielveikaliem tos ved uz biogāzes stacijām. Veikaliem ir ekonomiskais ieguvums – par šo atkritumu nodošanu nav jāmaksā,” stāsta Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.
Pārtikas atkritumus šķiro arī ēdināšanas un citu nozaru uzņēmumi. Rīgas kafejnīcas “Tu – re kā” īpašniece Lāsma Bekfelde atzīst – viņu uz šķirošanu rosinājis citās valstīs redzētais. “Mēs pārtikas atkritumus šķirojam vairāk nekā gadu. Esam ļoti apmierināti tāpēc, ka par tiem vairs nav nekādu rūpju. Aptuveni vienu reizi divās nedēļās bez maksas pie mums ierodas savācējuzņēmums SIA “Moss & Moss” un savāc divas aptuveni 30 litru mucas, kur liekam izlietotās eļļas un pārtikas produktu atlikumus,” stāsta Lāsma Bekfelde. Viņa uzsver ekonomisko ieguvumu no šķirošanas un aicina šķirot arī tos, kas to vēl nedara. “Tu – re kā” piedāvā apmeklētājiem kafejnīcām raksturīgo sortimentu, tostarp siltos ēdienus.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) uzsver, ka svarīgi ir mazāk radīt pārtikas atkritumus un pareizi tos apsaimniekot – nodot biogāzes ražošanai, komposta ražošanai, nevis apglabāt poligonos. ES norit diskusija par iespējām dažiem produktiem, piemēram, miltiem, to izstrādājumiem, pārvērtēt derīguma termiņu vai tos izmantot dzīvnieku barošanai. Piebildīsim, ka ne visi pārtikas atkritumi bez apstrādes der biogāzes ražošanai.
VARAM Vides aizsardzības departamenta vadītāja Rudīte Vesere uzsver – nākamo piecu gadu laikā bioloģiski noārdāmo atkritumu, tajā skaitā pārtikas atkritumu, šķirošana varētu kļūt obligāta. Kā paredz EK rosinātie un apspriešanā esošie atkritumu direktīvu grozījumi, ES dalībvalstīs 2030. gadā atkritumu poligonos varēs noglabāt vien 10% no gadā radītā atkritumu daudzuma. Mērķa sasniegšanai ir jādara viss iespējamais, lai atkritumi kļūtu par izejvielu un līdz poligonam nenonāktu.