Miežabrālis
Miežabrālis
Foto – Shutterstock

Šķirnes iet caur smalku sietu. Jaunu zālaugu reģistrācijas nianses 0

Jautājums Vai zālaugiem – niedru auzenei, pļavas lapsastei, miežabrālim un vanagnadziņam – ir izveidotas vietējās šķirnes? Māris Kocēnu novadā.

Reklāma
Reklāma

Miežabrālis

Veselam
Veicina svara pieaugumu: 7 produkti, no kuriem jāatsakās jau tagad, ja vēlies notievēt līdz vasarai
Nosauktas desmit bīstamākās valstis Eiropā ceļošanai ar auto. Sarakstā iekļauta arī Latvija. Kuru vietu tā ieņem? 57
Kokteilis
Februārī var būtiski mainīties daži dzīves aspekti… Horoskops visām zīmēm 2025.gada februārim
Lasīt citas ziņas

Zemkopības zinātniskā institūta pētniece Sarmīte Rancāne teic, ka no minētajiem zālaugiem Latvijā pērn decembrī reģistrēta miežabrāļa šķirne ‘Brigena’. Skrīveros radītā jaunā, agrīnā šķirne īpaši piemērota mūsu klimata ap­stākļiem, paredzēta universālai izmantošanai – lopbarībai, kā arī enerģijas ražošanai. Augi pacieš sausuma periodus, ir labi aplapoti, atšķirībā no pazīstamās igauņu lopbarības šķirnes ‘Pedja’ ir nedaudz ražīgāki. Pozitīvi, ka veido daudz ģeneratīvo dzinumu. Sēklas materiāls patlaban pieejams nelielā daudzumā, cena vidēji 5 eiro (šķirne ir jauna, tāpēc sēklaudzētāji pagaidām nevar piedāvāt plašu sēklu kategoriju klāstu).

Ragainais vanadziņš. Foto – Shutterstock

Ragainais vanagnadziņš

CITI ŠOBRĪD LASA

Ragainajiem vanagnadziņiem selekcija Latvijā netiek veikta. Vietējie zemnieki sējai pārsvarā izmanto Baltkrievijā izveidotās vanagnadziņu šķirnes.

Niedru auzene. Foto – Shutterstock

Niedru auzene

Pie niedru auzenes šķirnes izveides selekcionāri patlaban strādā. Iespējams, nākamgad jaunradāmajai šķirnei veiks testu, kas nozīmē, ka aptuveni pēc pieciem gadiem tā nonāks pie ražotājiem. Niedru auzenei ir vairākas labās īpašības – tā ir augstražīga, ilggadīga, ziemcietīga, kas sevišķi svarīgi, ja vēlas saimniekot mazāk intensīvi (retāk veikt augsnes aršanu un citus augsnes apstrādes darbus). Diemžēl niedru auzenei ir arī ne tik labas īpašības, proti, nepietiekama lopbarības kvalitāte, ne pārāk augsta barības vērtība. Lapas ir asas, lopiem tās netīk ēst, sevišķi, ja augi pārauguši. Tāpēc Skrīveru zinātnieki intensīvi veido arī hibrīdās formas, krustojot niedru auzeni ar ganību aireni, pļavas auzeni.

Pļavas lapsaste. Foto – Shutterstock

Pļavas lapsaste

Ar pļavas lapsastes jaunās šķirnes reģistrēšanu pagaidām ir sarežģīti, jo nav atrisinātas tehnoloģiskas problēmas – zālaugam ir pūkainas sēklas, tādēļ tās grūti gan nokult, gan iztīrīt. Taču laps­aste ir ļoti vērtīga, jo ir t.s. mūžīgā zāle – ļoti ilggadīga, agrīna, piemērota audzēšanai mitrās, kūdrainās vietās, kur daudzas citas stiebrzāļu sugas neaug. Lopbarības kvalitāte pļavas lapsastei ir apmierinoša.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.