Vai klijas tiešām ir veselīgas? 2
“Gribēju uzzināt par kliju maizi. Vai tā ir tik veselīga, kā runā? Klijās parasti uzkrājas viss sliktais, bet te, lūk, cep maizē un saka, ka tās labas zarnu traktam. Zinu, ka zemnieki graudus pirms kulšanas miglo ar Raundapu, lai tos vienmērīgāk nokaltētu un būtu mazāks mitruma procents.” Rasma Rīgā
Vidzemes slimnīcas uztura speciāliste Linda Šlēziņa ir pārliecināta: ja graudu apstrādes procesā tiek ievērotas visas likumā noteiktās normas, proti, graudus nedrīkst novākt ātrāk par noteikto laiku, kas pagājis kopš to pēdējās apstrādes – miglošanas, problēmu nav. Augu aizsardzības līdzekļi sadalās (reaģē) noteiktā laikā, un, kad tas pagājis, graudos šie preparāti vairs nav konstatējami. Cita lieta, protams, ir zemnieka godaprāts.
Mūsdienās viss uz šīs zemes jāvērtē riska un ieguvuma skatījumā. Līdzīgi kā ar risku, ko apzināmies, ejot uz rentgenizmeklējumiem, – ja izvērtējam, ka tas var mūs pasargāt no daudz smagākām veselības problēmām. Ja jāizvēlas starp lielražotāju audzētu vistu, cūku un lasi no zivaudzētavas, mēs saprotam, ka tas darīts ar XXI gadsimta tehnoloģijām un biznesa domāšanu, taču šajā gadījumā svarīgas ir omega 3 taukskābes, kas ir šādā lasī. Tāpat ir ar maizi – tajā esošās šķiedrvielas ir daudz būtiskāks faktors nekā piesārņojuma iespējamība.
Klijas, omega 3 taukskābes un citas sastāvdaļas mūsu organismam ir tikpat svarīgas kā akmens laikmetā (mūsu DNS kopš tā laika mainījušās par nieka 0,005%) par spīti tam, ka domāšana mainījusies no vajag ēst uz vajag nopelnīt, izmantojot šo produktu ieguvē dažādus steidzinātājlīdzekļus.
Pavērojiet, kam pievērsušies pasaules zinātnieki, kuri pēta pārtiku, – tās lielākoties ir nevis ķimikālijas pilngraudu produktos, bet gan rafinētie miltu produkti, kas, iespējams, ir īstie vaininieki, kāpēc zemeslodi nospiež arvien lielāks svars.